Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boş tahliye taahhütnamesi,

Yanıt
Old 21-10-2009, 13:53   #1
RuzgarEzel

 
Varsayılan boş tahliye taahhütnamesi,

selamlar
bilindiği gibi kira sözleşmesi ile aynı anda imzalanan tahliye taahhüdünü yargıtay geçersiz sayıyor.
Bir müvekkil yapmış olduğu takipte kiracısına tahliye emri göndermiştir.Kira sözleşmesinin tarihi 01/02/2009 'dır. Tahliye taahhüdünün düzenlenme tarihi 10/04/2009 ve tahliye tarihi 10/09/2009 yazmaktadır.Yani bakıldığında her yönüyle geçerli bit tahliye taahhütnamesidir.
Ancak kiracı tahliye emrine itirazında tahliye taahütnamesini boş olarak imzalayıp verdiğini belirtmiştir.müvekkil ise bu iddiayı kabul etmemekte olup itirazın kaldırılması davası açmak istiyor.Kiracı ayrıca tahliye emrine kira söz. ve tahliye taah. örneği eklenmediği için '' icra müdürlüğü''nden tahliye emrinin iptalini istemiştir.
Sormak istediğim
1-Her ne kadar İİK 61 de 'Takip belgeye dayanıyorsa belgenin tasdikli bir örneği ödeme emrine bağlanır ' denmekteyse de ödeme emirinin iptali için İcra Mahkemesi'ne şikayet gerekmektedir.İcraya verilen itirazdaki bu iddia ödeme emrinin tekrar gönderilmesi gerekliliğini ortaya çıkarır mı ?
2-Eğer yanlış hatırlamıyorsam yargıtay bir kararında boş tahliye taahhütnamesi imzalayan kiracının sonradan doldurulduğu iddiasında bulunamayacağı , bu iddianın dinlenmeyeceğine yönelik bir kararı vardı.Ancak kararı bulamadım.Elinde bu doğrultuda karar olan meslektaşların paylaşımını umuyorum.
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 21-10-2009, 14:56   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın av.sertacugur;
Sunduğum Hukuk Genel Kurulu kararı, boş olarak verilen tahliye taahhütnamesinin içinin sonradan kiralayanca doldurulduğuna yönelik itirazda bulunulamayacağına ve taahhütnamenin geçerli olduğuna ilişkindir. Saygılarımla..

YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 1999/6 - 29 K. 1999/11

• TAHLİYE TAAHHÜDÜ NEDENİYLE TAHLİYE ( İmzalı boş tahliye taahhüdü )

• İMZALI BOŞ TAHLİYE TAAHHÜDÜ ( Tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye )

6570/m.7/a

ÖZET:Davalı imzası inkar edilmeyen taahhütnameyi boş olarak davacı tarafa vermekle bunun istenildiği gibi doldurulabileceğini peşinen kabul etmiştir. Bunun sonucuna da katlanması gerekir.
DAVA VE KARAR : Taraflar arasındaki "tahliye" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Uşak Sulh Hukuk Mahkemesince davanın reddine dair verilen 25.11.1997 gün ve 1996/1306 - 1997/1865 sayılı kararın incelenmesi Davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine,
Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin 10.2.1998 gün ve 821 - 779 sayılı ilamı;
( ...Dava taahhüt nedeniyle kiralananın tahliyesi istemine ilişkindir. Mahkeme davayı reddetmiş ve hüküm davacı vekili tarafından temyiz olunmuştur.
Davacı vekili davalının 1.4.1996 tarihinde kiralananı tahliyeyi 1.4.1996 tanzim tarihli tahliye taahhütnamesi ile taahhüt ettiğini belirterek bu davayı açmıştır.
Davalı vekili taahhütnamenin 1.1.1982 tarihinde kiralanana girerken boş olarak imzalanıp verildiğini "yukarıda adresini verdiğim ve halen kiracı olarak içinde iş yaptığım büroyu hiçbir ihtara gerek kalmaksızın 1.4.1996 tarihinde boşaltmayı kabul ve taahhüt ediyorum" ibaresinin sonradan kiralayan tarafından doldurulduğunu savunarak davanın reddini istemiştir.
Davalı imzası inkar edilmeyen taahhütnameyi boş olarak davacı tarafa vermekle bunun istenildiği gibi doldurulabileceğini peşinen kabul etmiştir. Bunun sonucuna da katlanması gerekir. Bilirkişi raporu da davalının savunmasını kanıtlayamamıştır. Bu durumda taahhüt geçerli olacağından kiralananın tahliyesine karar vermek gerekirken yazılı şekilde davanın reddedilmesi hatalı olmuştur.
Hüküm bu nedenle bozulmalıdır... ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
YARGITAY HUKUK GENEL KURULU KARARI:
Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere ve özellikle tahliye taahhüdünün boş olarak verilmesi zamanının kiracıya kiralananın tesliminden önce tahakkuk ettiği, böylece müzayaka halinin oluştuğunun kanıtlanamamasına göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.
SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında ve yukarıda gösterilen nedenlerden dolayı ( BOZULMASINA ), oybirliği ile karar verildi.
Old 21-10-2009, 15:45   #3
RuzgarEzel

 
Varsayılan

çok teşekkür ederim sn. Av.Engin , benim için faydalı olacak bir karar
Old 21-10-2009, 23:48   #4
Ufuk Sara

 
Varsayılan

Peki elinde kira sözleşmesi olmayan mal sahibi, sadece tahliye taahhüdüne dayanarak kiracının tahliyesini isteyebilir mi? Yani kira sözleşmesi imzalanmış fakat bu sözleşme bir şekilde kiracının elinde kalmıştır. Kiralayanın elinde sadece kiracının imzasını kabul ettiği boş tahliye taahhütnamesi olduğunu varsayalım. Kiralayan sadece tahliye taahhütnamesine dayarak kiracının kiralanandan tahliyesini isteyebilir mi?
Old 13-09-2010, 21:48   #5
avukatoguz

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Ufuk Sara
Peki elinde kira sözleşmesi olmayan mal sahibi, sadece tahliye taahhüdüne dayanarak kiracının tahliyesini isteyebilir mi? Yani kira sözleşmesi imzalanmış fakat bu sözleşme bir şekilde kiracının elinde kalmıştır. Kiralayanın elinde sadece kiracının imzasını kabul ettiği boş tahliye taahhütnamesi olduğunu varsayalım. Kiralayan sadece tahliye taahhütnamesine dayarak kiracının kiralanandan tahliyesini isteyebilir mi?

Sayın Ufuk SARA, elinde kira kontratı olmayan kişi sadece tahliye taahhütnamesine dayanarak tahliye davası açabilir. Zira bildiğiniz gibi kira kontratının yazılı olması zorunlu değildir. Sözlü usulde de olması mümkündür. Tahliye taahhütnamesinin varlığı, kira kontratının da varlığının kesin delilidir. Elinde boş tahliye taahhütnamesi bulunduran mal sahibinin, bu taahhütnamenin tanzim tarihini kiranın başlangıcından sonra olmak kaydıyla dilediği gibi doldurarak sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açması halinde olumlu sonuç alacağı görüşündeyim. Saygılarımla...
Old 14-09-2010, 08:24   #6
ncoban

 
Varsayılan

Elinde yazılı kira sözleşmesi olmadan da tahliye taahhütnamesine dayanılarak tahliye davası açılabilir;ancak burda önemli olan yazılı bir kira sözleşmesi olmadığı için alınan tahliye taahhüdünün kira sözleşmesinin yapılıp anahtarın kiracıya tesliminden sonra yapıldığının kanıtlanmasıdır.Bu hususu kanıtlayabildiğiniz takdirde mahkemenin tahliye kararını vereceği kanaatindeyim.
Old 14-09-2010, 08:32   #7
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ncoban
burda önemli olan alınan tahliye taahhüdünün anahtarın kiracıya tesliminden sonra yapıldığının kanıtlanmasıdır.
Kanıtlamak kiralayana mı düşer, aksini kanıtlamak kiracıya mı düşer?

Kurala göre, her iki yan da iddiasını kanıtlama yükümlülüğünü taşır. Ancak kiralayanın elinde yazılı belge bulunduğundan iddiasını kanıtlamış gibi görünüyor. Aksini kanıtlamak kiracının yükümü gibi görünüyor.

Saygılarımla
Old 14-09-2010, 08:47   #8
ncoban

 
Varsayılan

Haklısınız Sayın Konyalı cevabımı geri alıyorum.
Old 14-09-2010, 08:59   #9
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ncoban
Haklısınız Sayın Konyalı
Hukukçular asla haklı-haksız olmaz, sadece görüş ayrılığı vardır.
Ve hukukçunun her zaman görüş değiştirme özgürlüğü vardır. (Bakınız: Yargıtay kararları)

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tahliye taahhütnamesi Av.Günar Meslektaşların Soruları 7 29-07-2016 14:23
tahliye taahhütnamesi mi, ihtiyaçtan tahliye davası mı avukat152 Meslektaşların Soruları 1 30-06-2009 11:23
tahliye taahhütnamesi elvankakici Meslektaşların Soruları 9 19-02-2008 19:33
Boş Arsa (gayrımusakkaf) Tahliye Taahhütnamesi Ile Tahliye Edilebilir Mi? turgaygoller Meslektaşların Soruları 2 01-06-2007 12:32
Yüksek Kira Artışı Ve Tahliye Taahhütnamesi AYDIN Hukuk Soruları Arşivi 1 14-02-2002 00:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10910201 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.