Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlilik dışı çocuğa nafaka bağlanması ve baba ile kişisel ilişkinin düzenlenmesi

Yanıt
Old 06-10-2009, 18:03   #1
dilaykar

 
Varsayılan Evlilik dışı çocuğa nafaka bağlanması ve baba ile kişisel ilişkinin düzenlenmesi

Merhabalar,
Resmi evlilik olmadan çocuk dünyaya gelmiştir.Evlilik dışı çocuğun velayeti annededir,anne ,çocuk için iştirak nafakası istemektedir ve dava açma arifesinde iken baba 4 yaşındaki çocuğu yanına almakta ve annesine göstermemektedir.Şimdi anne nafaka davası açarak hem iştirak nafakası bağlanmasını hem de baba ile çocuğun kişisel ilişki kurma yolunun düzenlenmesini istiyor.Evlilik dışı çocuk babası tarafından birkaç ay önce nüfusuna geçirilmiş yani tanınmış.Anneye çocuğu vermek istemiyor.Anne de huzursuzluk çıkmasını istemiyor bu sebepten şikayet yoluna gitmek istemiyor, mahkeme kararı ile bir düzenleme yapılması mümkün müdür?Annenin istediği babası ile çocuğun görüşme günlerinin belli olması ve nafaka bağlanmasıdır.Bu davada yetkili mahkeme çocuğun ikameti mahkemesi dışında neresi olur?
Old 07-10-2009, 06:55   #2
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Yapılması gereken, çocuğun anneye teslimine dair ihtiyati tedbir istemli bir nafaka ve babanın çocukla kişisel ilişkisinin düzenlenmesi davasının açılmasıdır. Dava, davacının ya da davalının ikametgahında açılabilecektir. Çocuğun ikametgahı, velayet annede olduğu için, onun ikametgahı ile aynıdır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
20 yaşındaki öğrenim gören çocuğa nafaka bağlanması üye18721 Meslektaşların Soruları 9 11-04-2011 21:00
Evlilik Dışı Çocuk / Velayet / Hükümlü baba Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 06-10-2009 09:59
Evlilik Dışı Çocuk İle Baba Arasında Soybağı Kurulması erkanaga Hukuk Soruları 6 22-01-2008 23:19
çocukla şahsi ilişkinin yeniden düzenlenmesi/yetki Av. Bülent Sabri Akpunar Meslektaşların Soruları 5 15-01-2007 16:14
Evlilik Dışı Yeni Doğacak Bebeğin Baba Nüfusuna Kaydı Daruma Hukuk Soruları Arşivi 4 20-05-2005 12:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02676010 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.