Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Konut Satış Vadi Sözleşmesi Noterde Yapılmamış, Geçerli mi ?

Yanıt
Old 07-09-2009, 11:17   #1
Av. Salim

 
Varsayılan Konut Satış Vadi Sözleşmesi Noterde Yapılmamış, Geçerli mi ?

Merhaba meslektaşlarım,

Müvekkilim konut yapıp satan bir şirketten konut (daire) alımı için sözleşme yapıyor. Konut Satış Vadi Sözleşmesi başlığını taşıyan sözleşme adi şekilde yapılmış, noterde yapmmamış.

Daireleri yapıp satan şirket (satıcı şirket), mali sıkıntıya girdi ve sözleşmedeki teslim tarihi üzerinden iki sene geçmesine rağmen konutları tam olarak bitirip teslim edemedi. Biz dairelerin bitirilip teslim edilmesini beklerken öğrendik ki satıcı şirket mali sıkıntısı nedeniyle bize teslim edeceği daireyi başka birine satıp tapuda devretmiş. Ancak bizden de şu ana kadar bayağı para tahsil etti. Biz sözleşme gereği borçlarımızı tam olarak yerine getirdik. Sözleşmede öngörülen peşinatı yatırdık ve teslim tarihine kadar yatırılacak tüm taksitleri de gününde yatırdık. Ancak teslim tarihi geldiği halde konut bitirilip teslim edilmeyince sözleşme gereği teslim tarihinde yatırılması gereken bakiye kısmı da haliyle ödemedik. Çünkü sözleşmeye göre teslim tarihinde kalan kısmın ödenmesi gerekiyor ve sözleşmede belirtilen tarihte teslim yapılmadı.

Şimdi öncelikle satış vadi sözleşmesi noterde yapılmadığı için şekil yönünden sözleşmenin geçerli olmadığını ve ferağa icbar davası açamayacağımızı düşünüyorum. Ayrıca zaten daireyi başka birine satıp tapusunu devretmişler.

İkinci olarak sözleşmede dairenin gününde teslim edilmemesi halinde ne olacağı konusunda hiç bir hüküm yok. Herhangi bir tazminat vs. öngörülmemiş. Biz gününde teslim edilmediği için sözleşmede hüküm olmamasına karşın genel hükümlere göre ne talep edebiliriz. Mesela sözleşmedeki teslim tarihinden itibaren bir kullanma bedeli, ya da kira bedeli isteyebilir miyiz. Bu arada biz sözleşme hükümlerine uyduk ama konut bitirilip teslim edilmediği için teslimde ödenmesi gerken parayı ödemedik.

Şu durumda biz satıcı şirketten neler talep edebiliriz? Ödediğimiz paraların makbuzları var, bunların bize geri ödenmesini satıcı firmadan isteyebiliriz, ödeme tarihlerinden itibaren yasal faziyle mi isteriz? Teslim tarihinden itibaren geçen süre için kira bedeli gibi bir tazminat isteyebilir miyiz? (Bu arada teslim yapılmadığı için biz de kalan kısmı ödemedik) Başka bir maddi tazminat talebimiz olabilir mi? Manevi tazminat isteyebilir miyiz, manevi tazminat talebimiz kabul edilir mi, neyi ispatlamamız gerekir manevi tazminat yönünden.
Sorularım bunlar. Meslektaşlarımın bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını bekliyor, saygılar sunuyorum.
Old 07-09-2009, 11:22   #2
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Noterde düzenleme şeklinde yapılmayan taşınmaz satış vaadi sözleşmesi geçersizdir. Geçersiz sözleşmeye dayanılarak herkes verdiğini geri isteyebilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
taşınmaz mal satış vaadi sözleşmesi yolu ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi üzerinde umutazguler Meslektaşların Soruları 2 25-06-2010 12:58
gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin noterde yapılmamış olması avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 8 14-04-2010 20:33
kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve noterde düzenleme şeklinde yapılmış taşınmaz devri melis aksu Meslektaşların Soruları 7 28-01-2009 16:43
Köy Arazisi : 57 sene önce noterde yapılmış satış vekaleti minee.mine Hukuk Soruları Arşivi 0 31-05-2006 23:55
Noterde Yapılmayan Evlilik Anlaşması Geçerli Midir? mayıs Hukuk Soruları Arşivi 9 14-12-2002 14:28


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02493501 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.