Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dul yetim aylığı alabilmenin koşulları nedir?

Yanıt
Old 26-08-2009, 18:59   #1
hukukçuyum

 
Varsayılan Dul yetim aylığı alabilmenin koşulları nedir?

Merhabalar, öncelikle tüm meslektaşlarıma kolay gelsin,

Benim sormak istediğim husus şu;

Müvekkilim dul bir bayan. Bağ-Kur lu olan babası vefat etti, bu durumda onun emekli aylığını alabilmesi mümkün mü? Müvekkilim Belçika'da çalışıyor. Ölen babasının da geride bıraktığı bir eş var...Bana yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim...
Old 27-08-2009, 10:40   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın hukukçuyum;
Dul bir bayan, her zaman babasından yetim maaşı alabilir. Müvekkilinizin ölen babasının eşinin dul aylığı alacak olması, müvekkilinize yetim maaşı bağlanmasının önünde bir engel teşkil etmez. Saygılarımla..
Old 27-08-2009, 11:29   #3
zeynep1969

 
Varsayılan

Sağ kalan eş %60
Dul bayan %30
oranlarında SGK'dan maaş bağlanır
Old 28-08-2009, 01:22   #4
avukatlutfi

 
Varsayılan Dİkkat

Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsa , 5510 sayılı kanuna göre alamaz diye biliyorum.Bayanın yurdışındaki işi ve saosyal güvenlik durumu ile ilgili bilgi istenecektir.Yalnız baba emekli sandığı emeklisi ise dul kızı ssk veya bağkur çalışanı dahi olsa babasından aylık aLIR
Old 28-08-2009, 15:15   #5
zeynep1969

 
Varsayılan

Sn.Hukukçuyum;

Müvekkilinizin Belçika'da çalıştığını belirtmişsiniz.Bu durumda Av.Lutfi Beyinde dediği gibi çalışıyor olması babasından yetim aylığı almasına engeldir.5510 sayılı yasa m.34'ü incelerseniz daha net bilgi sahibi olursunuz,saygılarımla.
Old 18-01-2011, 17:46   #6
harkan

 
Varsayılan

afedersiniz, ben sağ kalan eş %60 yetim çocuk %30 ile ilgili 5510 sayılı yasa madde 34'de birşey göremedim, acaba bu oranların hukuki kaynağı nedir?
Old 19-01-2011, 10:27   #7
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan harkan
...sağ kalan eş %60 yetim çocuk %30 ile ilgili 5510 sayılı yasa madde 34'de birşey göremedim,
Sayın harkan;

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 'Dul ve Yetim aylıkları' başlığı altında düzenlenen 68. maddesinin b) bendinin ikinci fıkrasına göre; – (Değişik: 15/6/1978 - 2149/1 md.) "...Ölenin aylığa müstehak bir dul karı veya kocası ile bir yetimi bulunması halinde, dul karı veya kocaya % 60, yetimine % 30 oranı uygulanır. Ölenin önceki eşinden olan çocuklarıyla, hem anadan hem babadan yetim olan veya af kanunlarına göre tescil edilmiş bulunan çocuklarına % 30 oranında aylık bağlanır. Sonradan hem anadan hem babadan yetim duruma giren çocukların aylıkları da % 30 oranı uygulanmak suretiyle yükseltilir."

Saygılarımla..
Old 25-01-2011, 16:29   #8
harkan

 
Varsayılan

5434 sayılı yasa yürürlükten kaldırıldı ancak 5510 sayılı yasanın geçici maddelerinde herhangi bir atıf mı var?
Old 25-01-2011, 17:12   #9
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan harkan
5434 sayılı yasa yürürlükten kaldırıldı ancak 5510 sayılı yasanın geçici maddelerinde herhangi bir atıf mı var?
Hayır bir atıf yok.
Old 25-01-2011, 17:17   #10
harkan

 
Varsayılan

Sn. Ekici bağ-kur emeklisi bir şahsın vefatı sonucunda eşine ve çocuklarına bağlanan aylığın oranlarının emekli sandığı kanununa göre oranlanması konusunda net bir bilgim olmasa da mutlaka bir yollama söz konusudur diye düşünüyorum, ancak başka bir düzenleme varsa aydınlatırsanız sevinirim
Old 25-01-2011, 17:23   #11
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın harkan;

5510 sayılı Kanun'un 34. maddesindeki oranlar geçerli. Halihazırda sayın zeynep1969'un
Alıntı:
Sağ kalan eş %60 Dul bayan %30 oranlarında SGK'dan maaş bağlanır
şeklindeki yanıtında belirttiği oranların geçerli olduğuna ilişkin ben de herhangi bir düzenlemeye rastlamadım.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
SSK'dan dul aylığı alırken Bağ-Kur'dan da aynı anda yetim aylığı alınabilir mi? Av.Nur Hayat BURAN Meslektaşların Soruları 9 26-10-2010 23:16
Dul veya Yetim aylığı Ayşemkc Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 11-07-2009 23:06
yetim aylığı avukat44 Meslektaşların Soruları 1 25-05-2009 15:06
yetim aylığı advocat63 Meslektaşların Soruları 0 21-08-2008 18:17
Hem Emekli aylığı hem de yetim aylığı almak mümkün müdür? av.gzm Meslektaşların Soruları 1 25-04-2008 19:39


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09550309 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.