Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kadastro tespitine itiraz tapu iptal ve tescil

Yanıt
Old 18-08-2009, 09:46   #1
JACELYN

 
Varsayılan kadastro tespitine itiraz tapu iptal ve tescil

Sayın meslektaşlarım, müvekkile ait tapulu bir arazide 2008 yılı içerisinde kadastro yapılıyor ve arazinin tamamı orman sınırları içerine alınıp, orman tahdidine dahil ediliyor. Ancak Kadastro Kanununda belirtilen 30 günlük dava süresi de geçmiş. Şimdi elimizde ne gibi imkanlar var. Tapu iptal ve tescil davası açmamız gerekiyor sanırım. Bu davada neye dayanacağım, davalı Orman İdaresi mi, bu gibi bir dava açan veya bilgisi olan meslekdaşlarım bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. Verilecek cevaplara göre sorumu ayrıntılandırabilirim. Teşekkürler
Old 18-08-2009, 10:58   #2
Burak Demirci

 
Varsayılan

Orman Kanunu'nu Madde 11 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 18.11.2003 RG NO: 25293 KANUN NO: 4999/6) (KOD 1)
Orman kadastro komisyonlarınca düzenlenen tutanakların askı suretiyle ilanı, ilgililere şahsen yapılan tebliğ hükmündedir. Tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren altı ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve 2 nci maddeye göre orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve hak sahibi gerçek ve tüzel kişiler itiraz edebilir. Bu müddet içinde itiraz olmaz ise komisyon kararları kesinleşir. Bu süre hak düşürücü süredir. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma hakları mahfuzdur.

Hak sahibi gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılacak sınırlamaya itiraz davalarında hasım Orman Genel Müdürlüğü, 2 nci maddeye göre orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine karşı açılacak itiraz davalarında ise hasım Çevre ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğüdür.

Orman Genel Müdürlüğünce açılacak davalarda hasım, hak sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile Çevre ve Orman Bakanlığıdır.

Kadastrosu yapılıp kesinleşen Devlete ait ormanlar, tapu sicil müdürlüklerince hiçbir harç, vergi ve resim alınmaksızın orman vasfı ile, 2 nci maddeye göre orman sınırları dışına çıkarılan yerler halihazır vasfı ile kaydında belirtme yapılarak Hazine adına tapuya tescil olunur.

Görüldüğü gibi Kadastro tespitinde orman olarak tespit gören taşınmazların askı ilan süresinin bitiminden sonra, bu taşınmazlar hakkında tapu iptali ve tescil davası açılması mümkün değildir. Orman Kadastrosunda, askı ilan süresinden itibaren 30 gün değil, 6 aylık süre içerisinde dava açılabiliyor. Bu bakımdan 6 aylık süreyi kaçırıp kaçırmadığınızı köntrol etmenizde yarar var.

Ayrıca 3402 Sayılı Kadastro kanunu'nun 4. maddesi uyarınca normal kadatro çalışmaları esnasında orman kadastrosunun da bu çalışmalar kapsamında birlikte yapılması halinde askı ilan süresinden itibaren dava açmanız gereken süre 6 ay değil, 30 gündür. Bahsettiğiniz kadastro tespitinin bu madde kapsamında yapılıp yapılmadığına bakmanızda yarar var.

Orman Kanunu'nun 11. maddesinde de belirtildiği gibi, askı ilanından sonra gerekli süre içerisinde kadastro tespitine itiraz davası açmamanız halinde, tapu iptali ve tescil davası açılamamasının tek istinası, taşınmaza ait elinizde tapu belgesi olması halidir.
Old 19-08-2009, 11:01   #3
JACELYN

 
Varsayılan

Sayın Demirci teşekkür ederim cevabınız için. Müvekkilin tapusu var, dolayısıyla 10 yıllık süre içinde dava açılabilir. Bu davada ilgili arazinin orman sınırları içinde olmadığını nasıl ispatlayabilirim, tapuda sulu tarla yazıyor ama kadastro orman sınırları içine almış. Şimdiden teşekkürler
Old 19-08-2009, 15:55   #4
Burak Demirci

 
Varsayılan

Açılacak davada kadastro mahkemesi dava konusu yerin eski hava fotğraflarını ve amenajman haritasını isteyecektir. Sonra da dosyayı Orman mühendisi olan bir bilirkişiye göndererek dava konusu taşınmazın orman ve orman sayılan yerlerden olup olmadığı hususunun tespiti için bilirkişi incelemesi yaptıracaktır. Orman bilirkişisinin düzenleyeceği bu rapor dava kaderini belirleyecektir.

Dava konusu taşınmazın ormana yakınlığı, komşu parsellerin durumu v.s hususlar da önemlidir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kadastro tespitine itiraz Burak Demirci Meslektaşların Soruları 9 18-07-2013 15:26
kadastro tespitine itiraz, tapu iptali ve tescil düzceli81 Meslektaşların Soruları 2 03-06-2009 13:12
kadastro-Tapu iptal tescil rcakmak Meslektaşların Soruları 1 27-05-2009 22:09
Kadastro tespitine itiraz av.ersen Meslektaşların Soruları 1 25-05-2007 08:33
Kadastro tespitine itiraz avslh Meslektaşların Soruları 3 08-03-2007 13:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08100009 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.