Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

trafik kazası ve tazminat davası...

Yanıt
Old 18-08-2009, 00:03   #1
erkoo1733

 
Önemli trafik kazası ve tazminat davası...

Meydana gelen trafik kazasında müvekkillerimden şoför olanın ehliyeti yok, kazada müvekkillerimin ikisi de ağır yaralanıyor. Biri yaklaşık 1 yıl, diğeri 1,5 yıl işgöremezlikraporu alıyor, buarada vücutlarında kalıcı hasarlar meydana geliyor. Kaza tutanağında kazanın meydana gelişinde müvekkilerime herhangi bir kusur verilmiyor. diğer araç ise DSİ'ye çalışan bir araç ve kusur tamamen o araca yüklenmiş.
1] Müvekkilin ehliyetsiz olması tazminat talebine engel olabilir mi? veya ehliyetsiz olmak başkaca hangi durumlarda etkili olur?
2] Davalı olarak sadece araç sürücüsü mü gösterilecek yoksa DSİ ile birlikte mi?
Old 18-08-2009, 09:39   #2
JACELYN

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım ehliyetsiz araç kullanmak başlı başına bir kusur zaten. Kaza tutanağında kusursuz olmaları birşey ifade etmiyor bence. Tazminat talebiniz reddedilebilir.

Eğer kazaya sebep olan diğer araç DSİ 'ye ait ise DSİ de araç işleten sıfatıyla ( eğer sürücü de DSİ de çalışıyorsa ) istihdam eden sıfatıyla davalı olarak gösterilmelidir. Hatta olası bir tazminatın tahsili bakımından DSİ nin taraf olması daha lehe.
Old 18-08-2009, 10:19   #3
Av.Selen

 
Varsayılan

Sn.Jacelyn ile aynı görüşte değilim. Ehliyetsiz ara kullanımı trafik cezası nedeni. Hasar doğuran kazaya kusur oranı ile etkisi yoktur bence. DSİ'ne mallik ve işleten olduğu için dava açabilrsiniz
Old 18-08-2009, 10:42   #4
Burak Demirci

 
Varsayılan

Ehliyetsiz araç kullanımı sadece trafik cezasını gerektirecek bir kusur değil. Örneğin, kasko sigortasında yapılan başvurularda ehliyetsiz araç kullanımı söz konusu ise zararın karşılanması talebi reddediliyor.Kanaatimce müvekkiliniz olayda az kusurlu dahi olsa salt ehliyetsiz araç kullanması trafik güvenliği açısından başlı başına ağır bir kusur olduğundan tazminat talebiniz reddedilir. Kusur oranına göre tazminat talep edebilieceğinizin kabulü halinde, kanun hukuka uygun olmayan bir fiilinden dolayı faile menfaat sağlamış olacaktır diye düşünüyorum.
Old 18-08-2009, 11:22   #5
Av. Melike Kökdal

 
Varsayılan

Trafik kazalarında tazminat talebini aracın maliki ve sürücüsüne birlikte yöneltmek mümkün.

Hem sürücüyü hem de DSİ'yi davalı olarak gösterin, tazminat talebinizin kabulü halinde ister DSİ'den ister sürücüden tahsili mümkündür. Tercih sizin..
Old 18-08-2009, 21:58   #6
erkoo1733

 
Varsayılan

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.. yalnız tahmin ettiğim gibi ehliyetsiz araç kullanımı sonucu meydana gelecek cismani zararlara ilişkin tazmin yükümlülüğü konusunda farklı görüşler var.. ehliyet konusu ile sınırlıolmak üzere yargıtay kararı gösterebilir misiniz..?
Jacelyn'nin ehliyetsiz araç kullanmanın tazminat talebine engel olacağı koınusundaki görüşü hukuk mantığına ters göründüğü için yargıtay kararını özellikle istemekteyim...
Old 19-08-2009, 00:44   #7
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

 
Varsayılan

Karayolları Trafik Kanunu madde 84 de, trafik kazalarında asli kusur sayılan haller sayılmıştır.Bunlar arasında ehliyetsiz araç kullanma bulunmamaktadır.Ehliyetsiz sürücünün sırf ehliyetsiz olduğu için, karşı tarafın kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın tamamen kusurlu addedilmesi mümkün değildir.Olayımızda, düzenlenen kaza tutanağında kusur tamamen D.S.İ. ye çalışan araca verilmiş.

Kanaatimce, açılacak olan tazminat davasında müvekkilinizin ehliyetsiz olması belki tazminatın kabul oranını etkileyebilir.Müvekkilinizin sırf ehliyetsiz olduğu için davanın reddedileceği görüşüne katılmıyorum.


TRAFİK KAZALARINDA SÜRÜCÜ KUSURLARININ TESPİTİ VE ASLİ KUSUR SAYILAN HALLER:
Madde 84 - Araç sürücüleri trafik kazalarında;
a) Kırmızı ışıklı trafik işaretinde veya yetkili memurun dur işaretinde geçme,
b) Taşıt giremez trafik işareti bulunan karayoluna veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girme,
c) İkiden fazla şeritli taşıt yollarında, karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girme,
d) Arkadan çarpma,
e) Geçme yasağı olan yerlerde geçme,
f) Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma,
g) Şeride tecavüz etme,
h) Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama,
i) Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymama,
j) Manevraları düzenleyen genel şartlara uymama,
k) Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme veya duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almama,
l) Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpma,
Hallerinde asli kusurlu sayılırlar.
Old 19-08-2009, 11:20   #8
Murat Özyılmaz

 
Varsayılan

Fikrimce de müvekkilinizin salt ehliyetsiz olması tazminat talebinizin reddine neden olmaz. Çünkü bu durumda karşı davranışın tam kusuru hukuki yaptırıma bağlanmamış olur.Sayın Pehkivanoğlu'nun dediği gibi tazminat oranında etkili olabilir. DSİ ' de davalı olarak gösterilebilir.
Old 19-08-2009, 15:41   #9
Burak Demirci

 
Varsayılan

Karayolalrı Trafik Kanunu'nda asli kusurlu sayılan hallerin arasında ehliyetsiz araç kullanılmasının olmayışı, ehliyetsiz araç kullanmanın, kaza halinde tazminat talebine engel olmayacağı şeklinde anlamamak gerekir diye düşünüyorum. Mezkur maddede, sürücülüğün gerektirdiği koşullara haiz bir sürücünün yapabileceği sürücü hatalarından bahsedilmiştir. Bu sebeple, sürücü vasfı dahi taşımayan bir şahsın kusurundan bahsedilmemiştir. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak başlı başına ve ayrı bir müeyyide gerektiren ve bu madde kapsamında yorumlanamayacak bir kusurdur. Aksi bir kabul, ehliyetsiz araç kullanmayı netice sebebiyle meşru kılma anlamına gelecektir.
Old 19-08-2009, 15:58   #10
zeynep1969

 
Varsayılan

Ehliyetsiz araç kullanmak bir trafik suçudur ancak trafik kaza zabtında sürücü salt ehliyetsiz olduğu için kusur verilmesi zorunlu değildir.Sonuç itibariyle kazanın oluş şekli ve diğer koşullar incelendiğinde ehliyetsiz sürücünün tamamen kusursuz olması da sözkonusu olabilir.Bu sebeble dava açmanızda fayda vardır.
Old 19-08-2009, 18:17   #11
erkoo1733

 
Varsayılan

müvekkilin ehliyetsiz olarak trafiğe çıkmamasının gerekmesine rağmen trafiğe çıkmış ve fakat kazada kusuru bulunmaksızın kazaya sebebiyet vermiştir. yani eğer ehliyetsiz şekilde trafiğe çıkmasaydı bu kaza olmayacaktı. diğer taraftan diğer aracın şoförü de ihmal ve dikkatsizliği ile kazanın oluşumunda asli kusurludur. öyleyse sayın pehlivanoğlunun ve sayın murat özyılmazın ehliyetsizliğin tazminat tutarında etkili olacağı görüşü daha doğru gözüküyor. çünkü diğer aracın sürücüsü, müvekkil ehliyetsiz olsun ya da olmasın daha dikkatli davranmalıydı. eğer ki diğer araç sürücüsü kaza tespit tutanağında kusursuz addedilseydi herhangi bir tazminat talebimizin olamayacağını düşünüyorum. herkesin emeğine sağlık...
Old 19-08-2009, 21:26   #12
Av.Ömeroğlu

 
Varsayılan

Müvekkilinizin ehliyetsiz oluşu ile gerçekleşen trafik kazası ve sonuçları arasında gerçekten illiyet bağı var mı?Yani ehliyeti olsaydı bu kaza ve sonuçları gerçekleşmeyecek miydi?Ben tazminat talebinizin kabul edileceğini hatta ehliyetsizliğin ortak kusur olarak tazminatın tespitinde dikkate alınmayacağını düşünüyorum!Basına yansıyan benzer bir olayda Yargıtay aynı çözümü benimsemiş ve konu epeyce tartışılmıştı ama karara ulaşamadım.
Old 20-08-2009, 09:44   #13
üye16817

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Müvekkilinizin ehliyetsiz oluşu ile gerçekleşen trafik kazası ve sonuçları arasında gerçekten illiyet bağı var mı?Yani ehliyeti olsaydı bu kaza ve sonuçları gerçekleşmeyecek miydi?

Sorununuzu bu sorunun cevabı belirleyecektir. Zararla müvekkilinizin ehliyetsiz oluşu arasında neden sonuç ilişkisi var mı? Söylediklerinizden anlıyorum ki kusur tamamen karşı tarafın. Dolayısıyla müvekkilinizin ehliyetsiz oluşunun kazaya bir etkisi yok. Yüksek olasılıkla lehinize bir karar çıkacaktır.
Old 20-10-2010, 21:40   #14
Güldal

 
Varsayılan

Sayın Erkoo1733
davanız nasıl gelişti acaba?benzer bir dava açmayı düşünüyorum da paylaşırsanız çok sevinirim
Saygılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Trafik Kazası - tazminat davası mnokay Meslektaşların Soruları 7 20-06-2014 11:31
Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası lawyer_denizsari Meslektaşların Soruları 7 07-04-2010 01:40
Trafik kazası sonrası tazminat davası sailor1981 Meslektaşların Soruları 32 06-11-2009 11:38
trafik kazası sonucu tazminat davası caty Meslektaşların Soruları 2 02-05-2008 21:48
Yaralamalı Trafik Kazası Tazminat Davası Gülçin Türker Hukuk Soruları Arşivi 2 27-02-2002 16:09


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04461193 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.