Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emekli maaşını hak etme zamanı ?

Yanıt
Old 17-07-2009, 15:43   #1
pallanco

 
Varsayılan Emekli maaşını hak etme zamanı ?

Aynı kişinin (kendisinden kaynaklanmayan bir hata nedeniyle) birden fazla sigorta numarası olması nedeniyle, aslında koşulları oluştuğu halde emekli olamadığı için, aidiyetin tespiti davası açan ve kazanan kişinin emekli maaşını hak etme zamanı ne olacaktır ? Yani, hata olmasaydı ve tek numara olmasaydı, örneğin 3 yıl önce emekli olabilecekken, 3 yıldır davanın sonuçlanmasını bekleyen kişi, bu 3 yılın emekli maaşlarını SSK'dan talep edebilir mi ?
Old 17-07-2009, 16:29   #2
yeditepelişehir

 
Varsayılan

Madem ki kurumun hatası tespit edilmiş ve müvekkiliniz 3 yıl önce emekli olabiliyordu bu durumda o hata nedeniyle oluşan zararların da karşılanması gayet mantıklı gibi geliyor bana.
Old 17-07-2009, 17:20   #3
pallanco

 
Varsayılan

Bana da öyle geliyor ama işte dayanak olabilecek Yargıtay kararları arıyorum...:

Ayrıca bunu İş Mahkemesi'nde ve fakat genel hükümlere göre açılacak bir tazminat davası ile mi talep etmek gerekir ? Yoksa özel bir dava şekli ya da talep prosedürü var mıdır ?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Emekli olmasına rağmen çalışmaya devam etme Av. Tevrat DURAN Meslektaşların Soruları 4 10-04-2009 16:26
Boşanan kadının babasının emekli maaşını alması avturker Meslektaşların Soruları 1 07-01-2009 11:10
Ölünün Emekli Maaşını çekme suçu - dolandırıcılık ANTEPLİ Meslektaşların Soruları 1 01-03-2007 20:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02699494 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.