Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayyumluk

Yanıt
Old 22-03-2005, 16:55   #1
ayaydin

 
Varsayılan Kayyumluk

Bir yakınımın eşi vefat etti. Mirasçılar kendisi ve üç çoçuğu. Ölen kişiden intikal eden arsa vasfındaki taşınmazla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılacak.Ancak çocukların yaşları küçük olduğu için, kayyum atanması gerekiyor.Benim merak ettiğim kimler kayyum olabilir, hakim elinin altında bulunan kişileri mi kayyum olarak atıyor? Yoksa davacının talebini de göz önünen alıyor mu?Bir de , bu süreç ne kadar sürer? Yani 3-5 günde mi,3-5 ayda mı karar çıkar? Bu konuda tatbikatı olan meşlektaşlarım yardım ederlerse sevinirim.
Old 22-03-2005, 18:30   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Sayın ayaydın,

Hakim davacının talebini nazara almaktadır. Dava 3-5 duruşma sürer...

Saygılarımla..
Old 22-03-2005, 22:18   #3
Desarac

 
Varsayılan

geçen gün avukat bi arkadaş vasilik talebinde bulunurken , dava dilekçesinde "hasım" göstermiş ve "dava miktarını" belirtmişti,stajyerim diye beni dikkate almazsınız belki ama...

neyse şaka bi yana, bulunduğunuz yerin mahkemesinin "defter durumu"ndan(iş yoğunluğundan) tutun da dosyaya gerekli belgeleri (nüfus kayıtları,vesaret ilamı vs) gecikmeden koyup koymadığınıza kadar duruma göre değişir davanın uzaması ve karar tarihi.. tanık beyanları önemli..bir de bulunan şahitlerle kayyım adayı ve kısıtlı adayı yahut küçüğün arasında menfaat çatışması olmaması gerekiyor.. bu arada mahkeme avukat arkadaşın da dediği gibi,resen bi kayyım atamıyor ,elbette takdir yüce mahkemeninama siz de mutlaka bi kayyım adayı belirtmek zorundasınız..

bu şartlar gerçekleşirse ve iş yoğunluğu da yoksa kararın çıkması en iyi tahminle 2-3 ay arasını bulur-en azından burada böyle oluyor..- ama üç beş günde değil...aslında kalemden bi sorsanız yahut emsal bi kayyımlık dosyasını inceleseniz daha yardımcı olur ...kolay gelsin..
Old 23-03-2005, 11:47   #4
ayaydin

 
Varsayılan

İlgilenen arkadaşlara teşekkürler,ha bu arada Desarac stajyer olduğu için dikkate alınmayacağını düşünüyorsan yanılıyorsun, hukuk kıdemle değil, araştırmayla öğrenilir. Ben de, müvekkile acil bilgi vermem gerektiği için ve elimde kayyumluk ile ilgili kitap olmadığı için bu foruma yazdım. Ellerine sağlık çok güzel açıklama yapmışsın, işlerinde başarılar dilerim.
Old 23-03-2005, 12:49   #5
Desarac

 
Varsayılan

sayın ayaydın
cesaretlendirdiğiniz için teşekkürler...ama daha öğrenecek çok sey var ,değil mi
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02747607 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.