Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

araç rehni sözleşme örneği

Yanıt
Old 22-06-2009, 11:07   #1
vkguzel

Varsayılan araç rehni sözleşme örneği

Sayın meslektaşlarım,

İki şirket arasında yapılacak araç rehni sözleşmesi için örnek arıyorum. İnternette ve sitemizde arama yapmama rağmen hiç bir şey bulamadım. Yardımcı olacaklara şimdiden teşeküür ediyorum...
Old 22-06-2009, 11:18   #2
Ahmet AHMETOĞLU

İyi günler,
Araç rehin sözleşmeleri noterlerce düzenlendiği için bir noter ile görüşseniz ordan net bilgi alabilirsiniz.
Old 22-06-2009, 12:39   #3
Av.Çirem NACZİTİT

REHİN BORÇLUSU (VEREN) : ……………………………………..

REHİN ALACAKLISI (ALAN) : …………………………………….
1) Rehin Veren olarak, münferit imzam ile temsil ve ilzama yetkili bulunduğum
…………………………………namına hareketle şirketimizin sahibi bulunduğu:

a) ..................... plakalı……… model…… tip ................ şasi ........... motor seri no.lu
b) ..................... plakalı……….model…….tip ................ şasi ............ motor seri no.lu
c) ..................... plakalı……….model…….tip ................ şasi ............ motor seri no.lu

Üç adet motorlu vasıtayı ……………………………………………..’ne rehin veriyorum.

Bu rehine karşı şirketimizin …………………………………………….’ne borçlu olduğu 120.000.-TL (Yüz Yirmi Bin Türk Lirası)’yi 31.12.2008, 30.01.2009 ve 27.02.2009 tarihlerinde üç eşit taksitte temsilcisi olduğum şirket namına, ………………………….’ne belirtilen taksitler halinde ödeyeceğimi ve mezkûr motorlu vasıtaları şirket uhdesinden çıkarmayacağımı, başka bir borca karşılık göstermeyeceğimi ve rehin etmeyeceğimi, iş bu rehin sözleşmesini Trafik Tescil Şubesine ibraz ederek aracın dosyasına işleteceğimi, tediyeyi kolaylaştırmak zımnında yapılmış bulunan taksitlerden birinin vadesinde ödenmediği takdirde borcun tamamının muacceliyet kesbedeceğini ve alacaklının rehin edilen malları paraya çevirmesine rıza ve muvafakatimin bulunduğunu beyan ve ikrar ederim.

2- Rehin Alan olarak, Rehin Veren’in sözlerine aynen katılıyorum. Rehin Veren’den olan alacağımızın teminatını teşkil etmek üzere şirketimize rehin ettiği evsafları yukarıda yazılı üç kalem motorlu vasıtayı rehin almayı kabul ediyorum. Alacağımızın tamamını aldıktan sonra gerekli olan ibrayı vereceğimi ve Trafik Tescil Şubesinden rehinin terkini için muvafakatte bulunacağımı beyan ve ikrar ederim.

3- Her iki taraf birlikte söz olarak işbu mukavelenin .................... Trafik Şubesi’ne tebliğ ile taşıtlar üzerine kayıt ve işaret ettirilip tescil edilmesine rıza ve muvafakatimizin bulunduğu beyan ve ikrar ederiz) diyerek sözlerini bitirdiler.

REHİN BORÇLUSU
…………………………

REHİN ALACAKLISI
………………………….
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi