Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabanci KİŞİnİn TÜrkİyede ÇaliŞma Ve Oturma İznİ Alinmasi İÇİn ?

Yanıt
Old 06-06-2009, 21:09   #1
ufukdmr

 
Varsayılan Yabanci KİŞİnİn TÜrkİyede ÇaliŞma Ve Oturma İznİ Alinmasi İÇİn ?

Öncelikle merhablar,
Benim sorum yabancı bir kadın Türk biri ile evleniyor ve Türkiye yaşamaya başlıyor. Ancak daha sonra aralarında anlaşmazlık çıkıyor ve boşanmaya karar veriyolar, boşanma davası açılıyor. Dava devam ederken kadın Türkiye oturmak ve çalışmak istiyor. Bunun için ne yapılması gerekiyor. İçişleri Bakanlığının bu durumlarda ne istiyor. Eğer daha önceden böyle başvuruda bulunan varsa bana yardımcı olabilirmi? Kadın ayrıca kendisine yabancı şirketler bağlantılı şirkette işde bulmuş onlara yazışmalarda tercumanlık yapacakmış. Ayrıca evli iken eşi çalışma izni için başvuruda bulunmuş fakat kabul edilmemiş. İçişleri Bakanlığı nedeni belirtmemiş. Sizden ricam bana bir yol göstermeniz. saygılarımla
Old 08-06-2009, 12:59   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan


Çalışma İzin İsteminin Reddi

4817 sayılı YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ HAKKINDA KANUN'un 14. maddesi gereğince, çalışma izni veya çalışma izninin uzatılması talebi aşağıdaki durumlarda reddedilir:

*İş piyasasındaki durum ve çalışma hayatındaki gelişmeler ve istihdama ilişkin sektörel ve ekonomik konjonktür değişikliklerinin çalışma izni verilmesine elverişli olmaması,

*Başvurulan iş için ülke içinde, dört haftalık süre içerisinde o işi yapacak aynı niteliğe sahip kişinin bulunması,

*Yabancının geçerli bir ikamet tezkeresinin bulunmaması,

* Bir işyeri, işletme veya meslek için izin talebi reddedilen yabancının aynı işyeri, işletme veya aynı meslek için izin talebinin reddedildiği tarihten itibaren bir yıl geçmeden yeniden izin talebinde bulunması,

* Yabancının çalışmasının milli güvenlik, kamu düzeni, genel asayiş, kamu yararı, genel ahlak ve genel sağlık için tehdit oluşturması.

Yargı Yoluna Başvurma Hakkı

4817 sayılı Kanun’un 17. maddesi gereğince, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma izni verilmesi ya da uzatılması talebinin reddedilmesi, çalışma izninin iptal edilmesi ya da çalışma izninin geçerliliğinin kaybedilmesine ilişkin kararını, yabancıya veya varsa işverenine 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ eder. Bakanlıkça verilecek kararlara karşı ilgililer tarafından tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde itiraz edilebilir. İtirazın Bakanlıkça reddedilmesi hallerinde idari yargı yoluna başvurulabilir.
Old 09-06-2009, 09:20   #3
ufukdmr

 
Varsayılan

Sn Engin bey iliginiz için teşekkür ederim.Ancak benim burda sormak istediğim türk biri ile 1 senedir evli olan birisine çalışma izni nasıl alabiliriz.?
Old 11-06-2009, 14:37   #4
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın ufukdmr; sanıyorum aşağıda alıntı yaptığım "YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ HAKKINDA KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİ" ndeki "Türk Vatandaşı İle Evli Olanlar" başlığı altındaki ilgili maddeler, sorunuza yanıt niteliğinde. Saygılarımla..

Türk Vatandaşı ile Evli Olanlar
Madde 44 - Bir Türk vatandaşı ile evli olan ve eşiyle Türkiye'de evlilik birliği içinde yaşayan yabancılardan; ikamete ilişkin süre koşulu aranmaksızın Türkiye'de kanuni olarak bulunanlar, doğrudan Bakanlığa istisnai çalışma izni başvurusunda bulunabilirler.
Evli kalma süresi üç yılı doldurmadan evliliğin sona ermesi veya evliliğin aile birliği kurmak amacıyla yapılmadığının belirlenmesi durumunda, çalışma izin belgesi geçerliğini kaybeder. Bu belge ile çalışmaya devam edilmesi, kaçak çalışma ve çalıştırma kapsamında değerlendirilir. Bakanlık, bu kapsamda verdiği çalışma izin belgelerine bu konuyla ilgili bilgilendirici kayıtları düşer.
Yerleşmiş Sayılan Yabancılar
Madde 45 - Bir Türk vatandaşı ile olan evlilik birliği en az üç yıl sürdükten sonra sona ermiş olmakla birlikte, Türkiye'de yerleşmiş olan yabancıların çalışma izinleri, Türkiye'de kanuni olarak bulunmaları kaydıyla istisnai olarak verilebilir.
Yerleşmiş yabancı kavramından, İçişleri Bakanlığının ikamet izinleri açısından bu kapsamda mütalaa ettiği kişiler anlaşılır. Bu yabancıların, emniyet makamlarından aldıkları durumlarını kanıtlayan belgeyi diğer belgelerle birlikte başvuruları sırasında Bakanlığa iletmeleri gerekir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Aİle Konutunda BoŞandiktan Sonra Da Oturma Hakki Taninmasi İÇİn AÇilabİlecek Davalar ŞENNUR Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 5 02-06-2009 15:49
Banka KaybettİĞİ Ve İptalİ İÇİn Dava AÇtiĞi Senetler İÇİn Takİp Yapabİlİrmİ pathem Meslektaşların Soruları 5 05-12-2008 11:38
Yabanci Ülkede Kullanilan Kredİ Borcunun TÜrkİyede Takİbİ edemir Meslektaşların Soruları 4 27-10-2008 17:23
Uzun SÜrelİ Hastalik İznİ Ve Lojmanda Oturma Hakki üye19576 Anayasa ve İdare Hukuku Çalışma Grubu 0 30-07-2008 03:39
Vesayet Makami İznİ lawyer35 Meslektaşların Soruları 1 24-04-2007 15:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08949590 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.