Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

velayetin değiştirilmesi davasında ihtiyadi tedbir talebi

Yanıt
Old 03-06-2009, 16:03   #1
avukathavva

 
Varsayılan velayetin değiştirilmesi davasında ihtiyadi tedbir talebi

Taraflar boşanırken velayet babaya verilmiş ancak baba çocukları hiç almamış çocuklar annenin yanında kalmaya devam etmiş. Yaklaşık 5 yıl annenin yanında kaldıktan sonra baba şimdi çocuklerı anneden aldı. Baba ve yeni eşi çocuklara şiddet uygulamış bu nedenle çocuklardan birisi evden kaçmış. Bu durumda dava açarken, dava sürecinde karar verilene kadar çocukların anne ile kalması için tedbir talep etmeyi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 03-06-2009, 19:16   #2
Av.Şentürk DURSUN

 
Varsayılan

Sayın meslekdaşım,
Velayetin nez'i ile tarafınıza tevdii için dava açıp, tedbir istemelisiniz. Başlıca ilgili norm, 4721 sayılı TMK'nun aşağıdaki maddesidir.

"MADDE 324.- Ana ve babadan her biri, diğerinin çocuk ile kişisel ilişkisini zedelemekten, çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesini engellemekten kaçınmakla yükümlüdür.

Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını birinci fıkrada öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanırlar veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da diğer önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir."
Umarım yardımcı olmuşumdur. Selamlar, başarılar.
Old 04-06-2009, 11:06   #3
avukathavva

 
Varsayılan

Çok teşekkür ediyorum, izleyeceğim yolu destekleyen bir cevap bulmak güzel oldu. Selamlar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tasarrufun İptali davasında ihtiyadi tedbir kararı alınması ve velayet sorunu av.knel Meslektaşların Soruları 12 29-04-2009 16:03
Aile Mahkemesinde ihtiyadi tedbir Şimal Yıldızı Meslektaşların Soruları 2 21-02-2009 17:33
Satıştan Sonra Ihtiyadi Tedbir awogad Meslektaşların Soruları 1 08-07-2007 14:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02738690 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.