Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Trafik hacizlerinden sonra tapu hacizleri de UYAPTAN!

Yanıt
Old 28-05-2009, 19:00   #1
nemesis34

 
Mutsuz Trafik hacizlerinden sonra tapu hacizleri de UYAPTAN!

Aldığım duyuma göre pazartesiden itibaren tapuya yazılan haciz müzekkereleri yerine artık icra dairelerinden sorgu ve haciz işlemi yapılacakmış. Bundan sonra icra dairelerinde(özellikle İstanbul gibi yoğun ve kalabalık adliyelerde) nasıl iş yapacağız bilmiyorum ve bu durumda çok fazla hak kaybı olacağını düşünüyorum. Sizce bu uygulamadan vazgeçilme ihtimali nedir?
Saygılarımla,
Old 02-06-2009, 08:33   #2
Av_Ece Altunay Önal

 
Varsayılan

Bence çok uzak değil. Zira daha dün bir bugün iki olmasına rağmen müdürlük isyan bayrağını kaldırma hazırlığı içerisinde... Ve tabi bizler de...
Old 10-06-2009, 21:58   #3
*sinequanon*

 
Varsayılan

Merhaba,

Hem Trafik hem de Tapu için uygulama yaptık.Önlerine yığılmış icra dosyalarıyla,taleplerle,hacizlerle uğraşan icra memurları haliyle çıldırmak üzere.Bunun için her adliyede ayrı bir büro oluşturulmalı diye düşünüyorum.

Trafik kaydına bu yolla UYAP üzerinden haciz konulabilse de tapuya haciz kaydı konulamıyor.Sadece borçlu adına kayıtlı gayrimenkul varsa bilgilerini öğrenip eskisi gibi müzekkere ile tapuya başvuruyorsunuz.

Hacizlerde sıra açısından kötü niyetli uygulamalara çok açık bir durum oluşuyor.İcra dairelerine bu yolla vereceğiniz taleplere mutlaka tarih ve saat kaydı ekleyin ve talebi imzalatırken de saat kaydı düşülmesi hususunu özellikle belirtin.

Saygılar
Old 10-06-2009, 23:06   #4
Av.Barış

 
Varsayılan

meslek gittikçe çekilmez bir hal alıyor.dünyanın her yerinde teknoloji günlük yaşamı kolaylaştırırken bizim sistemimizde zorlaştırmaktadır.
Old 11-06-2009, 10:54   #5
muhammet5546

 
Varsayılan

iyi de icra daireleri tapu dairelerinden daha fazla sorun çıkarıp taleplerinizi erteliyor
Old 11-06-2009, 14:46   #6
Av.Özlem Ay Bilgin

 
Varsayılan

Ben bu konu ile ilgili "icra dairelerinin keyfiliği başlığı altında" bir konu açmıştım aslında,orada sistemden kaynaklanan sorunları dile getirmiştim.
Maalesef arkadaşlar Av. Barış meslektaşımızın dediği gibi tüm dünyada teknoloji hayatı kolaylaştırırken bizde zorlaştırıyor. İcra dairelerinde işlem yapamaz hale geldik, çünkü sistemde sorgulanan borçlu adına bir kayda rastlanmadığı bildirilse dahi, buna itimat etmek mümkün değil. Bunu icra memurları da açıkça dile getirdiler, uyap'taki sorgulamaya itibar etmek yerine, tapu ve trafikten ayrıca sorgulatmamızın hak zaiyatını önlemek açısından daha doğru olacağını ifade ettiler.
Bu yüzden arkadaşlara tavsiyem sistemde sorgulatsalar dahi ayrıca, tapu ve trafikten de sorgulatmaları.
Old 11-06-2009, 16:42   #7
Avukat Hakan Eren

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan *sinequanon*

...
Sadece borçlu adına kayıtlı gayrimenkul varsa bilgilerini öğrenip eskisi gibi müzekkere ile tapuya başvuruyorsunuz.


Sayın "sinequanon"

Bunu biraz açabilir misiniz?

Borçlu adına taşınmazlar nasıl sorgulanıyor? Ve hangi kapsamda?

(TAKBİS'e geçmiş tüm tapu müdürlüklerinin kayıtları mı görünüyor?)

Selam ve saygılarımla...
Old 11-06-2009, 19:50   #8
*sinequanon*

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sayın "sinequanon"

Bunu biraz açabilir misiniz?

Borçlu adına taşınmazlar nasıl sorgulanıyor? Ve hangi kapsamda?

(TAKBİS'e geçmiş tüm tapu müdürlüklerinin kayıtları mı görünüyor?)

Selam ve saygılarımla...

Sayın Eren,

İcrada talebimi "UYAP-TAKBİS yoluyla borçlu adına kayıtlı gayrimenkul bulunup bulunmadığının sorgulanması;bulunması halinde ilgili tapu müdürlüğüne gayrimenkulün haczine dair müzekkere gönderilmesini talep ederim." şeklinde açıyorum.İcra müdür yardımcısı UYAP üzerinden borçlunun (kimlik bilgileri ile) taşınmazı olup olmadığını tüm ülke nezdinde sorguluyor.Bildiğim kadarıyla TAKBİS'e geçmiş tüm tapu müdürlüklerinin kayıtları görünüyor.Gm yoksa talebin altına yapılan sorgulamada borçlu adına kayıtlı gayrimenkul bulunmadığına dair bir kaşe basıyor ve imzalıyor.Gm varsa bilgilerini alıp haciz müzekkerenizi eskisi gibi tapuya yolluyorsunuz.Nokta atışı yapıyorsunuz yani.Ama sorgulama aşamasından tapuya haciz müzekkerenizin ulaşması anına kadar taşınmazın kaydına herhangi bir şerh koyması mümkün olmuyor.

Saygılar
Old 16-06-2009, 13:57   #9
Av.Özlem Ay Bilgin

 
Varsayılan

Arkadaşlar, Uyap'ta hem tapu, hem de trafik kayıtları sorgulanabiliyor, üstelik tüm Türkiye'deki kayıtları görebilme imkanı var. Tapu dairelerine gittiğinizde sadece kendi bölgeleri dahilindeki kayıtları görebiliyorlar.Borçlu adına gayrimenkule rastlanması halinde, icra dairesi parsel numarasını belirtip ilgili tapu dairesine haciz müzekkeresini yazıyor. Trafik kayıtlarında borçlu adına araç bulunması halinde ise, icra dairesi doğrudan haciz şerhi işleyebiliyor, yani müzekkere yazmaya gerek kalmıyor. Fakat önemli olan sorgulamayı doğru yapmak, benim sorgulattığım birkaç dosyada, uyap sisteminde borçlular adına herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtilmişken, trafikte bir borçlu adına tam 51 araç tesbit ettik ve bunların hiçbiri Uyap'ta görünmemişti.İcra memurları çoğu zaman sadece T.C kimlik numarasıyla sorgulama yapıyor, halbuki T.C. kimlik numarası 2002'den sonraki tesciller için geçerli önceki tescillerde yok. Bu yüzden isimden de sorgulatmak gerekiyor. Sorgulama yaptıracak arkadaşların buna dikkat etmesi gerekir
Old 16-06-2009, 22:53   #10
zisti

 
Mutlu

Uyap sistemi,borçlunun T.C. kimlik numarasını güncellemeden sorgulama yapmıyor,sadece şirketler 13 karakter girdiğinizde isimden sorgulama yapıyor. bir şirketin ilk 13 harfini yazdığınızda, bu karakterlerle başlayan tüm şirketlerin dökümü yapılıyor,içinden adresinden ve tam ünvanından yararlanarak seçim yapılıp haciz konuyor (şayet şirketin ismi,şehir adı veya büyük gibi şeylerle başlıyorsa 500 şirket dökümü falan yapıyor,istediğimizi beğenebiliriz) Ancak şahıslarda bu şans yok T.C. kimlik numaraları sorgulamaya esas, ama onunda çok hoş bir durumu var, Trafik kimlik numaralarını yanlış girdiğinden evlere şenlik hacizler kayıtlara işleniyor.
Tapularda ise sadece 2006 yılından sonraki kayıtlar işlendiğinden ve sorgulama ile bu kayıtlara ulaşılabildiğinden,yine şanslısınız,şanslıyız öyle 10 yıllık binalarla uğraşıp zaman kaybetmek yok,en fazla 3 yıllık yeni yeni binalara veya yeni tescil işlemi görmüş gayrimenkullere haciz koyup işlem yapacağız.
Haa bir güzellik daha var mirasen intikal edecek hisseleride sistem göstermediğinden,öyle borçlunun veraset ilamını çıkarmak,İİK.121 mad. istinaden işlem yapmak, izale-i şuyuu davası açmakla uğraşmak da yok. Çünkü ince narin ve nazenin sistemimiz buna izin vermiyor, EEE zorluyamıyoruzda malum uyap küsüp kaçtımı 2 gün gelmiyor.
Ayrıca Ticaret Sicil Müdürlüklerinin kayıtlarınıda İcralara açtılar onlarıda biz sorgulayacağız.
Sanırım tüm kurumları icralara açacaklar. Biz hepimiz bekliyoruz, Suriyedeki mayınların temizlenmesi işi için,uyapa hangi sistemi ekleyip,bize onuda uyap üzerinden yaptıracaklar.
Artık,protokol,mercii kararı,düzelir umudundan dahi geçtim Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum.
Old 17-06-2009, 08:10   #11
radikal

 
Varsayılan

T.C.
DENİZLİ
1. İCRA HUKUK MAHKEMESİ TÜRK MİLLETİ ADINA
GEREKÇELİ KARAR
ESAS NO : 2009/604
KARAR NO : 2009/567
HAKİM : VELİ BEYDOĞAN 33364
KATİP : YÜCEL SÖNMEZ 58379
DAVACI : SÖNMEZ YÜCEIŞIK İNŞAAT VE SIHHI TES MAL SAN VE TİC A Ş -
VEKİLİ : Av. SERHAT OĞUZ DEMİRCİ - Mesutbey İşhanı Kat:4 No:35 Denizli Merkez/ DENİZLİ
DAVA : Şikayet
DAVA TARİHİ : 09/06/2009
KARAR TARİHİ : 09/06/2009
Mahkememizde görülmekte bulunan Şikayet davasının evrak üzeri yapılan incelemesi sonunda,
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
Davacı vekili şikayet dilekçesinde özetle borçlu Recep ÇETİN ve Özgökay İnşaat Malzemeleri Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi aleyhine Denizli 3. İcra Müdürlüğünün 2007/3744 Esas sayılı dosyası ile başlattıkları icra takibinde borçlular adına kayıtla araçların UYAP üzerinden kayden haczi için 28.05.2009 tarihinde icra takip dosyasında talep açtıklarını, taleplerinin icra müdürlüğünce “doğrudan haciz işleneceği hususunda kendilerine kanunla bir görev ve yetki verilmediği ancak İİK.nun 357, 359 ve 367. maddeleri gereğince ilgili kurumlara yazı yazılmak suretiyle haczin tatbik edilebileceğinden” bahisle UYAP üzerinden borçluların araçların tespiti ile trafik kayıtlarına haciz konulması yönündeki taleplerinin reddine karar verildiğini, anılan kararın Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında düzenlenen konuya ilişkin protokole aykırılık teşkil ettiğini belirterek icra müdürlüğünün 28.05.2009 tarihli kararının ortadan kaldırılmasına karar verilmesini şikayet yolu ile talep ve dava etmiştir.
Şikayetin niteliği gereği mahkememizce duruşma açılmasına lüzum görülmeyerek dosya üzerinden inceleme yapılmıştır.
Her ne kadar şikayetçi vekili borçlular adına trafikte kayıtlı araçların UYAP marifetiyle tespit edilerek yine UYAP üzerinden bu araçlar üzerine Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında düzenlenmiş protokol gerekçe gösterilerek haciz konulması talep olunmuş ise de, İİK.nun 357. maddesine göre “icra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmaya ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeye alakadarlar, mecburdur” yönündeki düzenlemesi, yine İİK.nun 359. maddesindeki “icra memurları yaptıkları muamemelerden dolayı her daire ve makam ile doğrudan doğruya muhabere edebilirler” şeklindeki düzenlemesi ile yine aynı kanunun 367. maddesindeki “icra veya iflas dairelerinin borçlunun mevcuduna dair isteyeceği bütün malumatı hakiki ve hükmi her şahıs derhal vermeye ve talep halinde mevcudu bu dairelere teslime mecburdur” yönündeki düzenlemeler karşısında müşteki vekilince Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında düzenlendiği belirtilen protokol gerekçe gösterilerek UYAP üzerinden haciz konulması isteği karşısında yukarıda belirtilen İİK.nun 357, 359 ve 367. maddeleri halen yürürlükte olup, sözkonusu protokolün anılan işbu maddelerde öngörülen yasal düzenlemeleri hükümden düşürdüğünün kabulü mümkün olmadığı gibi aksine düşüncenin protokol hükümlerine yasal düzenleme karşısında üstünlük tanımak anlamını teşkil edeceğinden, ayrıca UYAP sisteminin halen olması gereken düzeyde verimli bir şekilde çalışmayışı, zaman zaman günlerce UYAP sistemiyle bağlantı kurulamayışı, aynı isim ve soyisimde benzer şahısların adlarına kayıtlı araçların tespiti halinde gerçekte takip borçlusu olmayan şahısların haciz tehdidi altında kalma ihtimalleri ve icra dairelerindeki dosya sayısının yoğunluğu, personel yetersizliği dikkate alındığında, yoğun iş temposu içerisinde bulunan icra dairelerinin böyle bir uygulamayla daha fazla çalışamaz hale geleceği dikkate alınarak icra dairesindeki takip işlemlerinin süratle yerine getirilebilmesinde, icra müdürlüğü işleminde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından mahkememizce yerinde görülmeyen şikayetin reddine karar vermek gerekmiştir.
HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere.
Şikayetin REDDİNE,
Harç peşin alındığından yeniden alınmasına yer olmadığına,
Şikayetçi tarafından yapılan yargılama giderlerinin üzerinde bırakılmasına,
Dair; dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda verilen karar, yasa yolu açık olmak üzere, tarafların yokluğunda açıkça okunup usulen anlatıldı. 09.06.2009
Old 22-06-2009, 20:49   #12
icracı

 
Varsayılan

Sevgili meslektaşım " zisti" kutluyorum seni, çok güzel özetlemişsin. Nedense insanlar hep kolayı seçiyor.
Old 22-06-2009, 21:06   #13
Av.H.Sancar KARACA

 
Varsayılan

İğne ince olduğu ölçüde derine nüfuz eder, o ölçüde de can yakar veya o kadar can sıkar Sayın zisti. Biraz dikkat.
Katkılarınız ve tespitleriniz için teşekkürler.
Selam ve saygılarımla.
Old 25-06-2009, 17:29   #15
zisti

 
Varsayılan

Sayın Av.S.Karaca,kimseye iğne batırma gibi niyetim olmadı,olmaz... Ancak iğne bize batınca azıcık ovuşturmak gerekiyor yoksa inanın çok acıyor.
Old 25-11-2009, 12:04   #16
avseher

 
Varsayılan EmeĞİ GeÇenlere TeŞekkÜrler...

İlk Defa BugÜn Yaptim Uyaptan BÖyle Bİr İŞlem Konuyu AÇan Ve Yorumda Bulunanlara TeŞekkÜrler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Muvazaa Nedeniyle Tapu İptali Tescili Davası Tapunun Devredilmesinden Sonra Zamanaşımı Av.mdogan Meslektaşların Soruları 34 08-12-2017 12:19
ölümlü trafik kazasında zorunlu trafik sigortasına başvuru şekli Av.TYILMAZ Meslektaşların Soruları 11 03-10-2009 17:04
karayolları trafik kanunun ile ilgili sorunlar,trafik cezaları ve iptali YAHYA ÜNALDI Anayasa ve İdare Hukuku Çalışma Grubu 4 04-08-2008 01:50
M.k 713/2 e göre tapu iptali ve tescil, 20 yıllık süreden sonra intikal ve satış Av.Adem Eyidoğan Meslektaşların Soruları 1 03-04-2007 09:35
Zorunlu Mali Trafik Sigortasi - Trafik Kazası - Temlik sözleşmesi AV.SANEM Meslektaşların Soruları 5 21-02-2007 16:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04160500 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.