Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Dosyası Yenilenemez mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2009, 14:29   #1
av.senemyuksel

Varsayılan İcra Dosyası Yenilenemez mi?

Bilgisi olan meslektaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevineceğim. Konu şöyle:
Müvekkilimin seneler önce banka hesabındaki parasına banka tarafından bir icra dosyasından bloke konuluyor. Ancak imzasının sahte olması sebebiyle takip iptal ediliyor ve paranın iade edilmesi gerekiyor. Ancak bu paranın banka tarafından iade edilmemesi üzerine başka bir meslektaşım banka hakkında ilamsız icra takibi başlatıyor. Ödeme emri ve takip talebine ise alacağın sebebini belirtmiyor. Karşı taraf banka da bu sebepten itiraz ediyor ve ödeme emri iptal ediliyor. Meslektaşım daha sonrasında ise bu dosya üzerinden herhangi bir işlem yapmıyor ve dosya takipsizlik nedeniyle işlemden kaldırılıyor(2007 ekiminde). Şimdi müvekkilim bu dosya ile ilgilenmemi rica etti. Bende dosyanın yenilenmesini ve borçlu bankaya düzgün ödeme emri ve yenileme dilekçesi gönderilmesini talep ettim ancak icra müdürü bu dosyadan işleme devam edemeyeceğimi itiraz olduğunu söylüyor. Halbuki icra dosyasına yapılan itiraz karara bağlanmış. Talebimi ne kabul ediyor ne de red ediyor.
Ne yapacağımı şaşırdım acaba ben mi bişeyleri atlıyorum. Bilgisiolan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
İyi Çalışmalar...
Old 25-05-2009, 20:18   #2
adesleno

Sayın meslektaşım;
Öyle anlıyorum ki takip iptal edilmemiş sadece ödeme emri iptal edilmiş. Dosyada bankanın itirazı var mı?

Kanaatimce borcun sebebini de belirttiğiniz ve tahsilde tekerrür oluşturmamak kaydıyla yeni bir ilamsız takip başlatmanızı öneririm.
Muhtemeldir ki borçlu banka icra dosyasına itiraz edecek ve derdestlik itirazında da bulunacaktır. Bu halde
1- Evvelce yapılan takip iptal edilmemişse,
2- Borçlu dosya borcuna itiraz etmiş ve merciide süresi içeirisnde itirazın kaldırılması davası ikame edilip, aleyhe karar çıkmamışsa,
3- İtiraz üzerine genel yargıda itirazın iptali davası açılmış ancak aleyhe karara çıkmamışsa
borçlu-bankanın derdestlik itirazı yerinde olmayacaktır.

İcra dosyasından itiraz olup-olmadığı ile ilgili bilgi verirseniz ona göre değerlendirme yapılabilir.
Old 26-05-2009, 14:03   #3
AV ŞEYDA

dosyayı yeni ödeme emri düzenleyerek yenileyin. arşiveden çıkartın.
Old 26-05-2009, 14:42   #4
av.senemyuksel

ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. müdür itiraz var diye dosyayı yenilemiyordu. bende itirazın sonuçlandığını ödeme emrinin iptal olduğunu takibin iptalikonusunda bir karar olmadığını söylüyordum. bugün madem yenilemiyorsunuz yenileme talebimi red edin o zaman dedim. işler tatlıya bağlandı. dosya yenilendive yenileme dilekçesi ve ödeme emriçıktı. bende rahat ettim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi