Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ortaklık Sözleşmesi yapılabilir mi ?

 
Old 24-12-2004, 18:01   #1
mskocabay

 
Varsayılan Ortaklık Sözleşmesi yapılabilir mi ?

Sayın hukukçular. Bir konuda sizin fikrinizi almak istedim. Ben istanbul iktisat fakültesinde öğrenciyim bir yandan da ufak çaplı ticaretle ilgileniyorum. İşim yıkama ile ilgili. Bazı lokanta, cafe ,kuaför gibi alanlara hizmet veriyorum. Onların örtü , perde gibi şeylerini yıkıyoruz. Bir nevi kuru temizleme gibi bir şey. İşimi büyütmek istiyorum fakat öğrenci olmam dolayısıyla yeterli bir sermayem yok. Teslimatları yaptığımızız şöför. Araç kendisine ait. Bana ortaklık teklif ettti. Kendisi sermaye koyacak ben de müşteri potansiyelimi ve iş deneyimi. Ama korkum şu ki. İşi ve müşterileri öğrendikten sonra beni yarı yolda bırakıp kendisi bir yer açar ve benim müşterilerime daha uygun bir fiyat verirse işimi tamamen kaybederim. Böyle birşey 2 yıl önce başıma geldi ve çok zor toporlandım. Bu durumu engellemek için resmi bir anlaşma yapılabilir mi yapılırsa nasıl yapabilirim.

Fikirleriniz için teşekkürler
Old 24-12-2004, 23:26   #2
mskocabay

 
Varsayılan

Ortaklık sözleşmesi yapılabilir mi? Örneğin 5 yıl ortaklık bitirilemez diyerek . Yani bir yaptırım söz konusu olabilir mi?
Old 25-12-2004, 13:14   #3
Av.Cem DOĞAÇ

 
Varsayılan

yapacağınız ortaklık sözleşmesine ortaklığın bitirilmesini takiben ........... yıl süreyle diğer ortak için aynı müşteri çevresi ve bölgede rekabet etmeme yasağı ve bu yasağa ilişkin cezai şart koyabilirsiniz ( ihlal halinde ödenmek koşulu ile)

saygılarımla
Old 25-12-2004, 15:11   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Merhaba,

Mesajınızda oluşturmak istediğiniz şirket türünü belirtmemişsiniz ama anladığım kadarıyla adi şirket şeklinde bir oluşum düşünüyorsunuz.Zaten Sayın Doğaç'ın da bahsetmiş olsuğu "rekabet yasağı" sözleşmesi veya şartı şahıs şirketlerinde(aş, kollektif) tüm ortaklar için, sermaye şirketlerinde ise (ltd, aş) yöneticiler için geçerlidir.

Yalnız kanunda düzenlenmiş olan rekabet yasağı "şirketin devamı süresince" rekabet etmemeyi düzenlediğinden bu hususta şirketin feshinden sonra da geçerli olmak üzere ana sözleşmeye konulacak bir "rekabet yasağı" şartıyla bu istenmeyen durumdan kendinizi koruyabilirsiniz.Şartta yer ve zaman sınırlı olmalıdır aksi halde geçersiz sayılabilir.Aykırılık halinde tedbiren durdurma, tazminat (+cezai şart) istenebilir.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eser Sözleşmesi /Hizmet Sözleşmesi Fatma KAPUÇAM Borçlar Hukuku Çalışma Grubu 14 19-10-2011 10:54
Gümrük şirketine ortaklık tosunkartal Meslektaşların Soruları 2 05-12-2006 14:19
Kamulaştırmasız el atma-Düzenleme Ortaklık Payı arif0275 Meslektaşların Soruları 1 23-04-2006 18:20
18.Maddede ( Ortaklık Payı ) Çözümleri Fikri Hukuk Soruları Arşivi 1 27-04-2003 13:33
adi ortaklık Jülide Hukuk Soruları Arşivi 2 11-02-2002 02:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02700901 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.