Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş davası sürerken başlanacak ceza davası bekletici mesele olur mu?

Yanıt
Old 07-05-2009, 13:31   #1
kemal çelik

 
Varsayılan iş davası sürerken başlanacak ceza davası bekletici mesele olur mu?

Değerli Meslektaşlarım,

bir şirket işçisinin hizmet sözleşmesini performans düşüklüğü ve benzeri nedenlerle İş K. m.17 B'ye göre derhal feshettik şeklinde fesih ihbarı düzenliyor ve taraflar fesih ihbarını imzalıyor. İşçinin işine bu şekilde son veriliyor. İşçinin şartları işe iade koşullarını karşılamıyor. Bu işçi İş Mahkemesinde ücret ve cezai şart alacağı davası açıyor ve dosya sözleşmedeki alacaklar hesaplanmak üzere bilirkişiye tevdi ediliyor. İşveren bu şekildeki fesihten bir ay sonra türlü iddialar ile suç duyurularında bulunuyor ve bunların çoğu takipsizlikle neticelenirken, bir suç duyurusu için (işyerinde özel evrakta sahtecilikten) iddianame düzenleniyor ve ceza mahkemesi iddianameyi kabul ediyor. Bu durumda İş Mahkemesi bu ceza davasını bekletici mesele yapar mı yoksa başka bir gerekçeye dayanan fesihle hukuki bağıt bittiği için yargılamaya devam mı eder? Biraz uzun oldu ama değerli görüşleriniz benim için önemli.
Old 07-05-2009, 14:08   #2
Adli Tip

 
Varsayılan

Sayın kemal çelik;

1- İş Kanunun 17. maddesi derhal fesih halini değil, süreli fesih hallerini düzenler. Fesih hangi gerekçeyle nasıl yapılmış?

2- Cezai şartın koşulları ne olarak belirlenmiş bilemiyoruz. Ancak ücret, iş akdi ne şekilde sona erdirilmiş olursa olsun işçinin talep edebileceği bir haktır. Feshin haklı ya da geçerli bir sebeple yapılmış olması ya da işçinin çalışırken bir suç işlemesi ücret alacağına halel getirmez. Bu itibarla, ücret açısından bekletici mesele yapılmaması gerekir. Ancak cezai şartla ilgili olarak sözleşmeye bakmak gerekir.

Saygılarımla,
Old 07-05-2009, 15:16   #3
kemal çelik

 
Varsayılan

fesih derhal etkili olmak ve ihbar tazminatı peşin ödenmek üzere yapılmış.Fesih bildiriminde gerekçe olarak işçinin performans düşüklüğü, işi layıkı gibi yapamaması gibi soyut gerekçeler yer almış. fesihten bir ay sonra ise bu defa peş peşe suç duyurularında bulunulmuş. İş davası artık bilirkişi aşamasında. Cezai şart ise özetle; taraflardan biri bu iki yıllık belirli süreli hizmet sözleşmesini altı ay önceden karşı tarafa bildirimde bulunarak her zaman feshedebilir, altı aylık süreye uyulmaz ise karşı tarafa bir yıllık brüt ücreti cezai şart olarak öder diyor. Ben işverene karşı kısmi dava açtım.Gelecek bilirkişi raporuna göre geriye kalan süre için de çalışılmış gibi ücretin muaccel hale geldiğini ve sözleşmenin belirli süreli olduğunu bildirip davayı ıslah edeceğim.
Old 07-05-2009, 15:27   #4
Adli Tip

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan kemal çelik
fesih derhal etkili olmak ve ihbar tazminatı peşin ödenmek üzere yapılmış.Fesih bildiriminde gerekçe olarak işçinin performans düşüklüğü, işi layıkı gibi yapamaması gibi soyut gerekçeler yer almış. fesihten bir ay sonra ise bu defa peş peşe suç duyurularında bulunulmuş. İş davası artık bilirkişi aşamasında. Cezai şart ise özetle; taraflardan biri bu iki yıllık belirli süreli hizmet sözleşmesini altı ay önceden karşı tarafa bildirimde bulunarak her zaman feshedebilir, altı aylık süreye uyulmaz ise karşı tarafa bir yıllık brüt ücreti cezai şart olarak öder diyor. Ben işverene karşı kısmi dava açtım.Gelecek bilirkişi raporuna göre geriye kalan süre için de çalışılmış gibi ücretin muaccel hale geldiğini ve sözleşmenin belirli süreli olduğunu bildirip davayı ıslah edeceğim.


Bence bu halde ceza davası bekletici mesele yapılmamalı. Zira sözleşmeyi 17. maddeye göre feshettiğini söyleyen işveren, artık "sözleşmeyi haklı sebeple sözleşmeyi feshettim, cezai şart ödemiyorum" diyememeli. İşveren belirttiği fesih nedeniyle bağlıdır.

Saygılar,


Aslında 6 ay ve 30 işçi şartları var idiyse işe iade davası da açabilirmişsiniz ama, bu dava daha lehinize olduğu için tercih etmişsinizdir herhalde. (Çünkü işveren sözleşmenin belirsiz süreli olduğunu zımnen kabul etmiş denilebilirdi.)
Old 07-05-2009, 15:33   #5
kemal çelik

 
Varsayılan

Sayın Adli Tıp,
ilginize çok teşekkür ederim. Ben de aynen sizin gibi düşünüyorum. İşveren fesih sebebi ile bağlıdır. İşe iade davası açmadık çünkü işçi işveren vekili durumunda yani üst düzey yönetici ve cezai şart ile belirli süreli sözleşme olduğu için rakam çok yüksek çıkıyor ve daha cazip.
Old 07-05-2009, 15:59   #6
Adli Tip

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;

Umarım böyle bir şeye ihtiyaç duymazsınız ancak, ola ki davada ummadığınız gelişmeler olursa, davayı şu şekilde de ıslah etmeniz düşünülebilir belki:
"17. maddede belirtilen bildirim süreleri asgari sürelerdir ve sözleşmelerele artılabilir. Müvekkilimin iş sözleşmesiyle bildirim süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Bu sebeple ihbar tazminatı farkının ödenmesine..." gibi.

Saygılar,
Old 09-05-2009, 09:50   #7
av.utku

 
Varsayılan

Sayın Kemal Çelik;
Buna benzer bir davam var.Benim davada hakim ceza davasını bekleyeceğini söylediAslında böyle bir zorunluluk yok yani ceza davasının sonucunun beklenmesi gibi.Ancak kanaatimce kötüniyet tazminatı hesabı için bekletebiliyorlar ceza davasının sonucunu..
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Derdest boşanma davası-bekletici mesele tiryakim Meslektaşların Soruları 11 23-11-2008 20:34
bekletici mesele Bal Meslektaşların Soruları 1 31-10-2008 15:54
bekletici mesele Av.Hkn Meslektaşların Soruları 1 21-09-2008 16:08
bekletici mesele olmalı mı ali ekmekçi Meslektaşların Soruları 1 31-12-2007 14:17
Müdahalenin Meni ve ecrimisil açısındanTapu İptal Davası Bekletici Mesele Sayılır mı? Av.Bülent Özkan Meslektaşların Soruları 2 19-01-2007 17:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08242893 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.