Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

taahüdün ihlali

Yanıt
Old 07-05-2009, 12:12   #1
derewcin

 
Varsayılan taahüdün ihlali

müvekkilim evindeki haciz esnasında taahüdde bulunmuş ve imzalamıştır.müvekkilimin arabasına haciz konulmuş satılmış.maaşına haciz konulmuş her ay zaten maaşından kesinti yapılıyor.ev eşyalarında haciz konulmuş.müvekkilim taahütte bulunmuş fakat ödeme yapamıyor ve yapacak durumuda kalmamıştır.taahüdün ihlalinde ödeme yapmayanmı cezalandırılı yoksa ödemeyi yapamayanmı cezalandırılır.bu konu hakkında bilgi verirseniz sevnirim.teşekkürler..
Old 09-05-2009, 13:15   #2
AV.SERTANn

 
Varsayılan

maaş dediğiniz emekli maaşı ise zaten haczedilemez, taahhüdü ihlalde ödeme yapmama veya yapamama farketmez yalnız ceza verilebilmesi için borcun ayrıntısıyla yani tüm ferileriyle birlikte tutanakta gösterilmiş olması gerekir.
Old 09-05-2009, 15:21   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan derewcin
müvekkilim evindeki haciz esnasında taahüdde bulunmuş ve imzalamıştır.müvekkilimin arabasına haciz konulmuş satılmış.maaşına haciz konulmuş her ay zaten maaşından kesinti yapılıyor.ev eşyalarında haciz konulmuş.müvekkilim taahütte bulunmuş fakat ödeme yapamıyor ve yapacak durumuda kalmamıştır.taahüdün ihlalinde ödeme yapmayanmı cezalandırılı yoksa ödemeyi yapamayanmı cezalandırılır.bu konu hakkında bilgi verirseniz sevnirim.teşekkürler..

Ben de yeni duymuş olmakla birlikte bazı illerdeki mahkemeler haciz mahalinde alınan taahhütleri kabul etmeyip ceza vermiyorlarmış.Bu doğrultuda olan bir kaç yargıtay kararlarına dayanıyorlarmış.
Old 09-05-2009, 16:45   #4
AV ŞEYDA

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım
eğer usulüne uygun taahhüt alınmışsa müvekkiliniz ödemek zorunda. yani söz konusu taahhütte tarihle ve ödeme miktarları net olarak belirlenmiş olmalı. bu belirlemede son ödeme kısmı kalan bakiye şeklinde yazıldı ise taahhüt geçerli değil ve ceza verilemez. ancak taahhüt dosya kapsamındaki tüm borç hesaplanarak tarih ve miktarlar net olarak belirlendiyse geçerlidir. taahhüdün haciz sırasında yapılmış olması durumu değiştirmiyor. taahhüdün kuralına uygun olması esas.

ayrıca emekli maaşına haciz konulamayacağı yolunda meslektaşım açıklaması tam olarak doğru değil. şöyle ki; ssk emeklisinin maaşına haciz konulamaz. ancak konulan haciz varsa icra mahekemsine müracaat ederek bu haczin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. bunun dışındaki emekli maaşları hacze tabidir.

ayrıca müvekkilinizin maaşına haciz konmuşsa ve eşyaları da haczedilmişse taahhüdün varlığına engel olması gerektiğini düşündüğünüzü anlıyorum yazdıklarınızdan. ancak eşyaların haczi, maaşta bulunan haciz taahhüt ile ortadan kalkmıyor. alacaklının bu yönde talebi olması gerekiyor. kaldıki müvekkiliniz borcu ödeyemiyor ise ve kuralına uygun bir taahhüt varsa üzgünüm ama ceza alır.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 11-05-2009, 13:03   #5
avkevser

 
Varsayılan

Bazı illerde (örn:Ankara) haciz sırasında alınan taahhüdün haciz tehdidi altında alınmış olması neden gösterilip, ihlalinden dolayı ceza verilmiyor.

Sanırım bir dönem de mahkemeler, ihlalden ceza vermeden önce borçlunun ödeme gücünün olup olmadığını inceliyordu, borçlunun ödeme gücü yoksa ceza verilmiyordu. Hala bunu uygulayan mahkemeler olup olmadığı hakkında fikrim yok.

Ayrıca yeni düzenlemeye göre artık borçluların emekli maaşına, nafaka gibi öncelikli alacaklar hariç, haciz konulamıyor ve icra müdürü bunu resen gözetiyor.
Old 11-05-2009, 13:23   #6
fmang

 
Varsayılan

Haciz esnasında alınan taahhüt ancak şu şartlarda geçerli olur;borcun tüm ferileri ile hesaplanıp taahhüt tarihi ile son ödeme tarihi arasındaki faiz oranıda ilave edilip hesap çıkartılır böylece geçerli bir taahhüt olur.Bu tür taahhütlere karşı açılan davada hakim kesinlikle ceza verir.Eksik alınan taahhütte ceza verilmiyor
Old 11-05-2009, 13:23   #7
selhan

 
Varsayılan

Yargıtay, taahhüt ile ilgli olarak şöyle bir yorum yapmış.Haciz mahallinde alacaklı avukatı da bulunuyorsa bu durumda taahhüt geçersiz, çünkü haciz tehdidi altında verilmiş.Ancak, alacaklı vekili haciz mahallinde hazır değilse,yani sadece icra müdürü veya yanında hazurun olarak avukat katibi bulunuyorsa ve daha sonra borçluya taahhüdü kabul muhtırası gönderilmişse bu durumda taahhüt geçerli oluyor çünkü zorlama yok.Bence bu, üzerinde bolca tartışılması gereken bir ayrım fakat yapacak bir şey yok.Ayrıca, taahhütte borç miktarı,harçlar,her dönemde ne kadr ödeneceği gibi bilgiler tam olarak yer almak zorunda,bunun yanı sıra,taahhüdü kabul muhtırasının ilk taksit zamanından önce borçluya tebliğ edilmesi gerekiyor.Aksi halde taahhüt geçerlilik arzetmiyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Benzer isim ve gerçek imzayla yapılmış taahüdün geçerliliği! av.egemen Meslektaşların Soruları 4 22-03-2007 13:39
İş sözleşmesinin ihlali Burak Demirci Meslektaşların Soruları 3 01-12-2006 12:25
Sözleşme ihlali avfeyzafbal Meslektaşların Soruları 4 28-11-2006 10:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03103805 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.