Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

resmi evrakta sahtecilik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2009, 12:17   #1
Av.ibrahim levent dönertaş

Varsayılan resmi evrakta sahtecilik

Bir ltd şti. ortağı yetkili olmadığı halde şirket kaşesi üzerine kendi imzasını (şirket müdürünün değil) atarak kambiyo senedi -Bono- düzenler ise TCK 204/1 anlamında suç işlemiş olur mu? Konu güncel teşekkür ederim. Benim düşüncem olmayacağı yönünde çünki sahte bir durum yok çünki senedi şirket müdürünün adını yazarak onun adına değil bizzat kendisi kendi imzası ile düzenliyor.Senette sahte değil sadece şirket kaşesi üzerine yetkisiz ortağın kendi imzası var. Düşün-cem Karşı tarafın basiretli iş adamı olarak davranma sorumluluğu ile hareket edip imza sirkülerini istemesi gerekir diye düşünüyor ve konunun Hukuki bir ilişki olup cezai yönünün olmadığı yönünde düşüncem ağırlık kazanıyor.Yinede siz değerli meslektaşlarımın bu konudaki fikirlerini almak istiyorum.Saygılar
Old 06-05-2009, 12:50   #2
Hasan Coşkun

Düzenlemeye yetkili olmadığı bir evrakı düzenlediğinden evrakta sahtecilik suçunun ve ayrıca dolandırıcılık suçunun oluşacağını düşünüyorum.İmza sirkülerinin istenmemesi evrakın sahteliğini ortadan kaldıracak bir unsur değildir.
Old 06-05-2009, 13:02   #3
gunay30

Bu durumda TCK 204 maddesi ve devamında belirtilen resmi evrakta sahtecilik suçunun oluşmayacağına inanıyorum. Çünkü sahte evraktan söz edilebilmesi için düzenlenen evrağın gerçek durumu yansıtmaması gerekir. Ancak bu durumda evrağı düzenleyen kişinin gerçekte söz konusu evrakları düzenleme yetkisi bulunmadığından düzenlenen evrakla ilgili herhangi bir sahtelik iddiası olamayacağını düşünüyorum.

Ancak yinede şartları oluşmuşsa cezai sorumluluğun TCK'nun 157 ve devamı maddelerinden doğmasının muhtemel olacağı kanaatindeyim. Saygılarımla...
Old 06-05-2009, 13:02   #4

Mutlu

Öncelikle teşekkür ederim.Ancak 204/1 anlamında düzenleme yetkisinin olup olmaması burda önemli değil gibi düşünüyorum.Çünki cümle "Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen" diye başlıyor.Burada 210 delaleti ile resmi belge kabul edilen bono sahte düzenlenmiyorki ! Herşey doğal .Sadece imza yetkisi yok.İmzada kendi imzası.! Ne düşünürsünüz.Aslında bende tereddütlüyüm ancak olamayacağı şekli daha ağır basıyor.Ha sırf azrar kastı var ve dolandırıcılık kastı varsa ayrı ama bence sanki 204/1 anlamında olmaz gibi.Yinede teşekür ederim.
Old 06-05-2009, 13:12   #5

Çok teşekkür ederim.Evet haklısınız .157 ve devamı çuk oturuyor.Olsa olsa bu maddeler olabilir şartları varsa.Tşk.
Old 06-05-2009, 14:28   #6
Av.Cengiz Aladağ

Bir tüzel kişi adına imzaya yetkili olmadığı halde, yetkiliymiş gibi kambiyo senedi düzenlenmesi resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturur. Somut olayın özelliklerine göre TCK 212 uyarınca ayrıca dolandırıcılık suçu da oluşabilir.
Old 06-05-2009, 14:55   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan gunay30
Bu durumda TCK 204 maddesi ve devamında belirtilen resmi evrakta sahtecilik suçunun oluşmayacağına inanıyorum. Çünkü sahte evraktan söz edilebilmesi için düzenlenen evrağın gerçek durumu yansıtmaması gerekir. Ancak bu durumda evrağı düzenleyen kişinin gerçekte söz konusu evrakları düzenleme yetkisi bulunmadığından düzenlenen evrakla ilgili herhangi bir sahtelik iddiası olamayacağını düşünüyorum.

Ancak yinede şartları oluşmuşsa cezai sorumluluğun TCK'nun 157 ve devamı maddelerinden doğmasının muhtemel olacağı kanaatindeyim. Saygılar
Nasıl yani?
Old 06-05-2009, 15:38   #8
gurhankoc

TTK 590. maddeye dayanarak konunun hukuki bir ilişki olduğunu cezai anlamda bir suçun oluşmadığını ileri sürebilirsiniz.

Ancak olayda 157 vd. değil 204. maddenin uygulanabileceği kanaatindeyim.
Old 07-05-2009, 12:56   #9
avnecati

benzer bir olaydan dolayı şikeyette bulunmuştum; resmi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılktan dolayı kamu davası açıldı. Yargılama henüz başlamadı.
Old 07-05-2009, 13:12   #10
Av.Ali KAYA

Anlatılan olayda,resmi belgede sahtecilik suçunun maddi unsurları oluşmuştur.Zira çeki,çek hesabı sahibi Şirket adına keşide eden kişi,şirketin ortağıdır.Şirketi temsile yetkili olmadığını bilmediği yönündeki bir savunması hayatın olağan akışına aykırıdır.Manevi unsurları da oluşmuş ise hem TCK 204/1 hem TCK 157 ihlal edilmiştir.
Old 23-04-2013, 09:39   #11
Ferhat07

kesinlikle resmi belgede sahtecilik suçu oluşmaz. aldatma kabiliyeti yoktur. suçun unsurları oluşmamıştır. Kendisini şirket temsilcisi gibi tanıtmak suretiyle haksız kazanç sağlamış ise dolandırıcılık suçu oluşmuştur.
Old 23-10-2018, 12:55   #12
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan avnecati
benzer bir olaydan dolayı şikeyette bulunmuştum; resmi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılktan dolayı kamu davası açıldı. Yargılama henüz başlamadı.

Konuyu hortlatayım. Sayın avnecati yargılama sonucundan bilgi verebilir misiniz lütfen?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi