Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras yoluyla intikal edecek taşınmazlara tedbir konulması

Yanıt
Old 20-04-2009, 11:02   #1
HakiMavi

 
Varsayılan Miras yoluyla intikal edecek taşınmazlara tedbir konulması

Aleyhine icra takibi yapmış olduğumuz bir borçlunun adına kayıtlı hisselerine bir tapu müdürlüğünde babasından miras yoluyla intikal eden yerlere haciz koyduk. Babasına ait başka taşınmazlar da olduğunu öğrenip o tapu müdürlüğüne de müzekkere gönderdiğimiz de tapudan red cevabı aldık. Siz değerli meslektaşlarıma sorum şu olacak, borçlunun babasından miras kalan taşınmazlara henüz intikal işlemini yapmamışsa mahkemeden tedbir koydurabilir miyiz ya da başka herhangi bir işlem yapabilir miyiz. Sonuçta mirasçılar muhakkak bir gün bu taşınmazların intikalini isteyecekler. Benim sıkıntım biz haciz koymadan burasının başka birisine devredilmemesi. Çünkü borçlu muvazaalı olarak kendi üstüne kayıtlı diğer taşınmazları 3. şahıslara devretti. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 20-04-2009, 13:04   #2
Arif Aydın

 
Varsayılan

Devir yapılmamış taşınmazlar üzerine tedbir koydurabilirsiniz. borçlunun muvazaalı olarak devrettiği taşınmazlar için tasarrufun iptali davası açabilirsiniz.
Old 20-04-2009, 13:04   #3
PINAR YILMAZ

 
Varsayılan

Babasından miras kalıp henüz paylaşımı gerçekleşmemiş taşınmazlara da tapuya müzekkere yazarak haciz koydurabilirsiniz. Paylaşılmamış olsada sonuçta borçlunun bir taşınmazı ya da bir taşınmaz üzerinde payı var. Bu durumda siz hacizi koyun gerisini onlar düşünsün diye düşünüyorum. Bilmem üstadlarımız ne der. Saygılar...
Old 21-04-2009, 15:43   #4
HakiMavi

 
Varsayılan

Biz tapuya müzekkere gönderdik fakat reddedildi. Çünkü henüz intikal gerçekleşmemiş. Ben intikal gerçekleşmeden bir şeyler yapıp yapamayacağımı sormak istemiştim. Mahkeme intikal gerçekleşmeden tedbir talebimi kabul eder mi acaba?
Old 21-04-2009, 15:48   #5
PINAR YILMAZ

 
Varsayılan

Benimde var aynı şekilde dosyalarım. İntikal gerçekleşmeden müzekkere gönderdim tapuya haciz konuldu. Daha sonra izalei şüyuu açacağız.
Old 21-04-2009, 15:50   #6
Arif Aydın

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan HakiMavi
Biz tapuya müzekkere gönderdik fakat reddedildi. Çünkü henüz intikal gerçekleşmemiş. Ben intikal gerçekleşmeden bir şeyler yapıp yapamayacağımı sormak istemiştim. Mahkeme intikal gerçekleşmeden tedbir talebimi kabul eder mi acaba?

İCRA TETKİK MERCİİNDEN YETKİ BELGESİ ALIP, BORÇLU ADINA VERASET BELGESİ ALIN. VERASET BELGESİNİ TAPUYA VERİP TESCİL ETTİRİN.
Old 21-04-2009, 16:42   #7
asstarrr

 
Varsayılan

İcra İflas Kanunu
İŞTİRAK HALİNDE TASARRUF EDİLEN MALLAR :
Madde 94 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/52 md.)
Bir intifa hakkı veya taksim edilmemiş bir miras veya bir şirket yahut iştirak halinde tasarruf edilen bir mal hissesi haczedilirse icra dairesi, yerleşim yerleri bilinen ilgili üçüncü şahıslara keyfiyeti ihbar eder. Bu suretle borçlunun muayyen bir taşınmazdaki tasfiye sonundaki hissesi haczedilmiş olursa icra memuru haciz şerhinin taşınmazın kaydına işlenmesi için tapu sicil muhafızlığına tebligat yapar. (Ek cümleler:17/07/2003 - 4949 S.K./25. md.) Anonim şirketlerde paylar için pay senedi veya pay ilmühaberi çıkarılmamışsa, borçlunun şirketteki payı icra dairesi tarafından şirkete tebliğ olunarak haczedilir. Bu haczin şirket pay defterine işlenmesi zorunludur; ancak haciz, şirket pay defterine işlenmemiş olsa bile şirkete tebliğ tarihinde yapılmış sayılır. Haciz, icra dairesi tarafından tescil edilmek üzere Ticaret Siciline bildirilir. Bu durumda haczedilen payların devri, alacaklının haklarını ihlal ettiği oranda batıldır. Haczedilen payların satışı, taşınır malların satışı usulüne tabidir. Diğer taşınırlarda icra dairesi başkasına devre mani tedbirleri alır.
Borçlunun reddetmediği miras veya başka bir sebeple iktisap eyleyip henüz tapuya veya gemi siciline tescil ettirmediği mülkiyet veya diğer aynı hakların borçlu namına tescili alacaklı tarafından istenebilir. Bu talep üzerine icra dairesi alacaklının bu muameleyi takip edebileceğini tapu veya gemi sicili dairesine ve icabında mahkemeye bildirir.
Borçlunun zilyed bulunduğu bir taşınmaz üzerindeki fevkalade zamanaşımı ile iktisabını istemek hakkının haczedilmesi halinde, icra dairesi zilyedliğin başkasına devrine mani olacak tedbirleri alır ve alacaklıya bir ay içinde taşınmazın borçlusu adına tescili için dava açması yetkisini verir. Mahkemenin tescil kararı ile taşınmaz bu alacaklı lehine mahcuz sayılır.
İkinci fıkra hükmü, almaya hak kazandığı veya almakta bulunduğu emekli veya yetim maaşını istifa için icap eden yoklama muamelesini yaptırmıyanlar hakkında yetkili makama bildirmek suretiyle tatbik olunur.
Alacaklının bu sebeple yapacağı kanuni masraflar ayrıca takip ve hükme hacet kalmaksızın dairece borçludan tahsil olunur.
Old 24-04-2009, 16:51   #8
HakiMavi

 
Varsayılan

İşlemleri başlattım neticeyi buradan yazarım. Çok teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Borçluya intikal eden miras payı , yetki belgesi İTM'den mi İcra Müdürlüğünden mi? krizantem Meslektaşların Soruları 11 26-07-2010 19:44
kadına miras yoluyla intikal eden ticari takside kadının hukuki durumu Av. ilyada Meslektaşların Soruları 3 16-11-2008 05:00
borçlunun varisi olduğu müteveffadan adına intikal edecek taşınmazlar hakkında ahmetyılmaz Meslektaşların Soruları 1 09-09-2008 12:07
Çeklere ihtiyati tedbir konulması üye18721 Meslektaşların Soruları 1 01-12-2007 11:57
Miras sonucu intikal eden evin tüm hissesini tek mirasçıda toplamak yargıç isa Hukuk Soruları Arşivi 6 24-08-2006 09:25


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03572297 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.