Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belirli süreli iş sözleşmesinin feshi

Yanıt
Old 08-04-2009, 12:40   #1
Hak ve Nisfet

 
Varsayılan Belirli süreli iş sözleşmesinin feshi

Merhabalar;
Müvekkil bir işyerinde 1 yıl süreli sözleşme ile çalışmaya başlıyor.
9 ay çalıştıktan sonra istifa edip kamuya geçiyor. Ancak son 2 aylık ücretini de işverenden alamıyor.
Müvekkilin alamadığı bu 2 aylık ücreti için dava açmayı düşünüyoruz ancak belirli süreli iş akdini, süresinden önce feshettiğinden dolayı bu durumda işveren de müvekkilden herhangi bir talepte bulunabilir mi?
Old 08-04-2009, 13:49   #2
ozdesh

 
Varsayılan

Merhaba, müvekkiliniz ile işvereni arasında mevcut belirli süreli iş sözleşmesi hükümlerinin incelenmesi gerekmektedir. Cezai şart hükmü araştırılmalıdır. Her ne kadar sadece işveren lehine düzenlenen cezai şart hükmü geçerli olmasa da, işveren tarafından bu hususun talep edilmesine engel bir durum mevcut değildir. Ayrıca, çalışma süresince, işveren tarafından müvekkilinizin eğitimi için herhangi bir masraf yapılmış ise, bu hususla ilgili olarak da işverenin talep hakkı doğabilecektir. Özetle sözleşme hükümlerinin incelenmesi gerektiği kanaatindeyim.
Old 08-04-2009, 14:00   #3
Hak ve Nisfet

 
Varsayılan

Müvekkil imzaladığı sözleşmede hangi şartların yazdığını tam hatırlamıyor, sözleşmeye ulaşmaya çalışacak.
Oyüzden genel bir soru sordum,teşekkür ederim Sayın meslektaşım.
Old 08-04-2009, 15:02   #4
Av. Tevrat DURAN

 
Dikkat

İstifa suretiyle iş akdinizi feshettiğize göre çalışılmayan 2 aylık sürenin ücretini talep etmenizin hakkaniyetli bir yanı yok bence. İşveren iş akdinizi feshetseydi bu durumda bakiye 2 aylık ücreti talep edebilirdiniz. Bu durumda da çalışmadığınız süredeki yapmadığınız harcamanız düşülecek vs. durum olurdu. Bence hak talep etmeniz mümkün değil.
Old 08-04-2009, 15:42   #5
Hak ve Nisfet

 
Varsayılan

Sn Canbazoğlu,
Burada müvekkil çalışmadığı dönemin ücretini istemiyor, sanırım yanlış anlaşılma oldu. Çalıştığı 9 aylık dönemin son 2 ayındaki ücreti işveren tarafından ödenmemiş ve bunu talep ediyor.
Old 08-04-2009, 15:52   #6
Engin Özoğul

 
Varsayılan

Sayın Hak ve Nısfet

Anladığım kadarıyle işverenin bakiye süre ücretini talep edip edemeyeceğini soruyorsunuz?

Belirli süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından süresinden önce feshi halinde fesih haklı nedene dayanmıyorsa işçi bakiye süre ücretini isteyebilir. Bunun dayanağı Borçlar Kanunu'nun 325. maddesidir. Anılan maddede işverenin işi kabulde temerrüde düşmesi halinde işçinin sözleşme ücretini isteyebileceği öngörülmüştür.

Ancak işveren lehine böyle bir düzenleme Yasa'da yer almamaktadır.

İş sözleşmesi belirli süreli olduğundan işverenin ihbar tazminatı isteme hakkı da bulunmamaktadır.

Bu halde işveren ne isteyebilir?

BİR... Eğer iş sözleşmesinde her iki taraf için de öngörülmüşse ve hakkaniyete uygunsa cezai şart talep edebilir.

İKİ... İşçi için eğitim giderleri yapılmışsa ve iş sözleşmesinin haklı neden olmaksızın işçi tarafından feshi halinde eğitim giderlerinin geri ödeneceği sözleşmede yer alıyorsa bu halde işveren, kalan süreyle orantılı olarak eğitim giderlerini isteyebilir. Yani diyelim ki sözleşmede böyle bir kayıt var ve işçi için 1200 TL eğitim gideri yapılmış. Kalan süre 3/12 olduğundan işveren 300 lira isteyebilir.

Ancak olayda işçinin 2 aylık ücreti ödenmediğinden dava dilekçenizde iş sözleşmesinin ücret ödenmemesi nedeniyle feshedildiğini belirtirseniz(daha önce başkaca fesih sebebi bildirilmemiş olması kaydıyla) fesih haklı nedene dayandığından cezai şart ve eğitim giderleri riskinden de kurtulursunuz.
Old 08-04-2009, 17:44   #7
Av. Tevrat DURAN

 
Varsayılan

Hak ve Nısfet, meslektaşım evet soruyu yanlış anlamışım. Tabii ki son 2 aylık ücretinizi isteyebilirsiniz. Eğer cezai şart, sözleşme taraflar dengesine uygun ise işvereniniz tarafından talep edibelir. Eğer sözleşmeyi göremiyorsanız, bu durumda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi vermenizi salık veririm. İşveren burada savunmasını yapar ve siz de durumu öğrenebilirsiniz.
Old 08-04-2009, 18:19   #8
Hak ve Nisfet

 
Varsayılan

Sayın meslektaşlarım cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
belirsiz süreli iş akdini belirli süreli hale getirmek kckr İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 8 26-07-2009 01:01
belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi içersinde iş akdinin işverence feshi av. pınar s.g. Meslektaşların Soruları 3 04-11-2008 15:25
öğretim üyelerinin belirli süreli iş akdinin haksız feshi halinde işe iadesi sulzu Meslektaşların Soruları 10 18-07-2008 13:10
Belirli süreli-Belirsiz süreli iş sözleşmesi avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 7 28-02-2008 14:12
Belirli Süreli İş Sözleşmesi ve Feshi av.knel Meslektaşların Soruları 3 08-03-2007 10:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10328293 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.