Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hasımsız davada müdahillik

Yanıt
Old 07-04-2009, 17:00   #1
gultekg

 
Varsayılan hasımsız davada müdahillik

sevgili meslektaşlarım,
KMK uyarınca açılan "toplu yapı yöneticisi atanması" davası bildiğiniz gibi "hasımsız" bir dava.
yargılama devam ederken 30 bağımsız bölüm sahibi şirketin davaya müdahil olarak katılma ve davanın reddi talebi söz konusu.
hasımsız bir davaya müdahil olarak katılma mümkün müdür?katılma talepleri davalı olarak, oysa ki dava hasımsız.
görüşlerinizi ve konuya ilişkin elinizdeki Yargıtay Kararlarını paylaşırsanız sevinirim.
saygılar.
Old 08-04-2009, 09:43   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan gultekg
sevgili meslektaşlarım,
KMK uyarınca açılan "toplu yapı yöneticisi atanması" davası bildiğiniz gibi "hasımsız" bir dava.
yargılama devam ederken 30 bağımsız bölüm sahibi şirketin davaya müdahil olarak katılma ve davanın reddi talebi söz konusu.
hasımsız bir davaya müdahil olarak katılma mümkün müdür?katılma talepleri davalı olarak, oysa ki dava hasımsız.
görüşlerinizi ve konuya ilişkin elinizdeki Yargıtay Kararlarını paylaşırsanız sevinirim.
saygılar.

Yargıtay içtihatlarını taradım fakat pek bir şey bulamadım.Bence siz Mahkeme'ye müdahil olarak katılma talebinizi bildirin.Mümkün değilse zaten red edilir diye düşünüyorum.Saygılarımla
Old 08-04-2009, 11:44   #3
korayoz

 
Varsayılan

İlgili kanunu bilmiyorum ancak genel olarak şöyle bir cevap verilebilir; hasım gösterilmeden yapılan bu tip talepler çekişmesiz yargıya girer. Yani mahkemece verilen karar ilam niteliğinde değildir. Maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez ve bu kararlara karşı iptal yoluna gidilebilir. Aslında bu bir dava değildir, mahkece yapılan bir iştir. Genel usul kurallarının uygulanmaması gerekir. Bu sebeble katılmada mümkün olmaz.
Old 08-04-2009, 12:09   #4
Av.Duygu Işık Behrem

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,
Çekişmesiz yargıda fer'i müdahale mümkün değildir. Bu husus Sayın Prof. Dr. Baki Kuru'nun Hukuk Muhakemeleri Usulü kitabında da ayrıntılı olarak belirtilmiştir. "Fer'i müdahaledeki amaç da müdahale eden kişinin yarar birliği olan tarafın yanında yer almasıdır." (Yargıtay 2. HD. 23.10.1973, 6491/6030) Hasımsız bir davada(hasımsız olduğunu sizden öğrendim) bu şekilde davalı sıfatı ile katılma talebinde bulunmak usule uygun değil.

Zaten fer'i müdahalede de asli müdahalede de ilk koşul "iki kişi arasında görülmekte olan bir davanın bulunması" dır. Sadece çekişmesiz yargı işlerinde koşulları mevcut ise bazen "asli müdahale" mümkün olabilmektedir.

Talebin usule aykırı olduğundan bahisle reddini isteyebilirsiniz, hakim zaten değerlendirecektir. Saygılarımla,
Old 08-04-2009, 12:12   #5
halit pamuk

 
Varsayılan

Kanaatimce Hasımsız açılan davaya feri müdahillik söz konusu olamasa da asli müdahil olma talebinin kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yargıtay'da bir kararında

"Bir kimse açılmış bir davada taraflar ile yarar çatışması halinde bulunduğunu ileri sürdüğü takdirde o davaya asli müdahil olarak katılabilir. Böylece müdahil bir anlamda o davanın taraflarını karşısına alarak davacı durumuna gelmiş olur. Onun için dava ister hasımlı ister hasımsız olsun asli müdahil olarak davaya katılmak istenebilir." (2. HD 25.10.1974, 5184/6141)
Old 08-04-2009, 23:59   #6
gultekg

 
Varsayılan

Yanıtlarıyla katkıda ve yardımda bulunan meslektaşlarıma teşekkür ederim. Gün içi koşturmacasında fırsat bulamamıştım ama yazdıklarınızı şimdi okuyabildim.
Bugün(çarşamba) mahkemeye şu şekilde bir dilekçe verdim:

"...davaya katılma isteminde bulunan tarafın katıldığı yan ile hareket etmesi gerekir ve davası da katıldığı yan ile sınırlıdır. Sayın Mahkemenin huzurunda görülmekte olan dava kanun gereği hasımsız bir davadır ve davanın niteliği gereği katılma talebinin reddi gerekir. Davamızda ihtilaf yoktur. Talebimiz, yeni yönetim oluşturuluncaya kadar toplu yapı yöneticisi atanmasıdır. İhtilafsız kaza işlemlerinde (örneğin vakıf tescil işlemleri) müdahillik sıfatı verilemez. Bu nedenlerle müdahillik talebini kabul etmiyor ve reddini talep ediyoruz."

Duruşma sonrası Mahkemenin vereceği kararı burda sizlerle paylaşacağım. Sevgiler.
Old 04-03-2014, 17:08   #7
avukatmustafa

 
Varsayılan

üstadım rica etsem mahkemenin vermiş olduğu kararı paylaşabilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-03-2014, 18:32   #8
gultekg

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukatmustafa
üstadım rica etsem mahkemenin vermiş olduğu kararı paylaşabilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim.
Dosyayı sizin için arşivden çıkardım.Duruşmada müdahillik dilekçesiyle ilgili olarak verilen karar şu şekildeydi:
"GD: Davanın konusu dikkate alınarak ilgililerin kat maliki olduğu, ve bu bağlamda dahili davalı olarak duruşmalara katılmalarına karar verildi..."

Davanın ilerleyen aşamasında bu konu Yargıtay'a taşındı.Faydası olması açısından kararı paylaşayım. İlgili Yargıtay Kararı özetle şu şekilde:
"HUMK.53-58 maddelerinde davaya müdahale konusu düzenlenmiş olmakla birlikte; dahili davalı müessesesi getirilmiş değildir. Dava dilekçesinde davalı gösterilmemiş olan kişilerin, sonradan davada taraf sıfatını kazanmaları söz konusu olamaz.Mahkemece davaya müdahil olmak isteyen kişilerin taleplerinin fer'i müdahillik hususunda olduğu gözetilmeden (dahili davalı olarak kabul edilip)davayı vekille takip etmeleri nedeniyle yararlarına vekalet ücretine hükmedilmesi doğru değildir. Bu yöne ilişkin temyiz itirazlarının kabulü ile..."
herkese kolaylıklar diliyorum.
Av.Gültekin Güney
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hasımsız açılan bir davanın kabulünde kararın temyiz kabiliyeti. barışkurşun Meslektaşların Soruları 0 27-08-2008 18:42
davada husumet Av.TYILMAZ Meslektaşların Soruları 0 26-06-2008 11:20
kaydı kapanmış bir kollektif şirkete ait taşınmaz hakkında tescil davası hasımsız mı? Av. Mücevher Şükran Gökçe Meslektaşların Soruları 2 21-04-2008 11:25
müdahillik kurumu ahmetyılmaz Meslektaşların Soruları 1 08-03-2008 16:39
vasi davası hasımsız mıdır? miss_lawyer Meslektaşların Soruları 3 24-10-2007 11:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03845096 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.