Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirket - Müdür' ün İstifası

Yanıt
Old 18-03-2009, 10:47   #1
damista

 
Varsayılan Limited Şirket - Müdür' ün İstifası

Değerli Meslektaşlarım,
Limited Şirketlerde müdürün istifa dilekçesini tüm ortaklara tebliğ etmesi gerekli midir? 2 ortaklı bir şirket var, müdürün bir ortağa tebliği geçerli sonuç doğurur mu?
Teşekkür ederim...
Old 18-03-2009, 13:01   #2
kemal çelik

 
Varsayılan

Sayın Damista,
uygulamada ltd. şti. müdürünün kendi arzusu ile istifa etmesinin bile mümkün olup olmadığı yönünde ciddi tereddütler var ne yazık ki. Eğer ortaklarla aralarında bir anlaşmazlık yok ve ortaklar tamam diyorsa bence en uygunu ortakların bu konuda bir karar almaları ve istifayı kabul edip müdürü ibra etmeleri ve bu ortaklar kurulu kararını ticaret siciline tescil edip yayınlatmaları. Eğer ortaklar kurulu kabul etmiyorsa bu kez istifa dilekçesini ticaret siciline bildireceksiniz. Fakat uygulamada sıkıntı bu noktada başlıyor. Ticaret sicillerinin büyük çoğunluğu müdür istifa edemez görev süresinin sonuna dek görevdedir şeklinde karar veriyor. Bu durumda da ticaret mahkemesine başvurup karar almanız gerekecek. Yargıtayın bu konuda kararı var ve müdürün de arzu ettiği zaman istifa edebileceğini kabul etmek gerekir şeklinde içtihat oturmuş durumda.
Old 18-03-2009, 14:57   #3
damista

 
Varsayılan

10 HD 2003/1186E-4341K sayılı kararında, şirkete tebliğin yapılmasıyla kişi istifa etmiş sayılacağını, sicil gazetesine bu hususun bildirilmesi yükümlülüğü şirket üzerinde bulunduğunu belirtmiş.

müvekkil bir ortağa ulaşabiliyor ancak diğer ortağa ulaşamıyor. kanımca bir ortağa istifa iradesini iletmek yeterli gibi geliyor.
Old 18-03-2009, 15:12   #4
Av. B. Zekeriya BENGİER

 
Varsayılan

Şirket merkezin çalışan ve tebligat yasasına göre tebligat yapılacak bir kişiye tebligat yapılması istifa için yeterlidir görüşündeyim. 10. Hukuk Dairesinin bu kararını tebligat yasası hükümleri ile değerlendirmek gerekli.
Old 18-03-2009, 15:24   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Damista
Değerli Meslektaşlarım,
Limited Şirketlerde müdürün istifa dilekçesini tüm ortaklara tebliğ etmesi gerekli midir? 2 ortaklı bir şirket var, müdürün bir ortağa tebliği geçerli sonuç doğurur mu?
Teşekkür ederim...


İstifa tek taraflı bir irade beyanıdır. Bu beyanın karşı tarafa ulaşması ile sonuçları kendiliğinden doğar. Bu itibarla, şirketi temsil eden Müdürün istifasıyla birlikte, "Limited şirketlerde, müdür belirlenmemişse her ortak Müdür sayılır" kuralı uyarınca, ortaklar hepbirlikte şirketi temsil yetkisine sahip olur. Bu nedenle ortaklardan birisine yapılacak tebligatın, şirkete yapılmış sayılacağını ve bu kapsamda tebligatın da yeterli ve geçerli olacağı kanaatindeyim.


Alıntı:
I - MÜDÜRLER

1. ORTAK OLANLAR

MADDE 540 - Aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortaklar hep birlikte müdür sıfatiyle şirket işlerini idareye ve şirketi temsile mezun ve mecburdurlar.

Özellikle Maliyeye ve Vergi Dairesine de "istifa le ilgili" bildirim yapmayı unutmayın. Aksi takdirde, ileride oluşabilecek muhtemel borçlar nedeniyle sıkıntı doğabilir.
Old 18-03-2009, 21:38   #6
kemal çelik

 
Varsayılan

Peki şirket istifayı benimsemez ve sicile bildirmezse? işte o zaman sorunlar başlıyor. Ticaret siciline gitmek gerekiyor ve ne yazık ki sicillerin çoğu müdürün istifa hakkını dahi tanımıyor hatta benim bahsettiğim Yargıtay kararında ticaret mahkemesi dahi sicile uyuyor, karar temyizde bozuluyor.
Old 20-03-2009, 02:27   #7
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

BK.m.339: "Muayyen bir müddet için yapılan hizmet akdi bu müddetin mürurundan sonra her iki tarafın sükutu ile temdit edildiği takdirde, akit, aynı müddet ve fakat nihayet bir sene için tecdit edilmiş sayılır."
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İki Ortaklı Limited Şirket Avukat Özkan ÖZBAŞ Meslektaşların Soruları 5 27-12-2008 18:13
Limited Şirket Sahibinin Çocukları Adına Yeni Şirket Kurması idilika Meslektaşların Soruları 5 29-08-2008 11:17
Borçlu limited şirket ortağının başka bir şirkette müdür olması Turaney Meslektaşların Soruları 2 22-07-2008 15:29
Limited şirket ortakları ayrıldıktan sonra şirket borçlarından sorumlu tutulablir mi? senemü Meslektaşların Soruları 1 22-12-2006 01:45
limited şirket tasfiyesi enginer Hukuk Soruları Arşivi 0 28-11-2006 09:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03509402 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.