Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temlik sözleşmesinin geçersizlik şartları?

Yanıt
Old 25-02-2009, 14:19   #1
av_suat

 
Varsayılan Temlik sözleşmesinin geçersizlik şartları?

evlilik birliği içinde diğer eş lehine adi yazılı şekilde temlik sözleşmesinin geçerlilik şartları nelerdir?
biz eşin temlik sözleşmesi yapmadığını, böyle bir sözleşmeden haberi olmadığını, temliknameyi imzalamış olsa bile bunu gerçek bir irade beyanı ile yapmadığını böyle bir iradesinin mevcut olmadığını temlik sözleşmesinin taraflarının karı-koca olduğunu vs davada iddia ettik. ancak mahkeme ortada geçerli bir temlik varmış gibi, temlikle devredilen alacağın miktarı vs. yani esasını araştırmaya başladı. bu konuda elinde yargıtay içtihadı olan varsa bizimle paylaşırsa memnun oluruz
Old 25-02-2009, 16:16   #2
Av.Necati Yaşbey

 
Varsayılan

Değerli Meslektaşım
Alacağın temliki için yazılı olma şartı yeterlidir. Anladığım kadarı ile imza müvekkiliniza ait. Yazılı bir temlik anlaşması varsa mahkeme işin esasına girer. Müvekkiliniz bu anlaşma altındaki imzanın rızası dışında atıldığını, böyle bir temlik vermediğini hile ile imzalatılan belgenin temlik anlaşması şeklinde doldurulduğunu iddia ediyor ise bunun için sözleşmenin geçersizliğinin tespiti veya iptali için dava açması lazım. Açılan bu dava mahkemece de uygun görülürse görülen dava ile birleştirilebilir. Ancak sözleşmenin geçersizliğinin tespiti veya iptali için dava açmadan, savunma yoluyla sözleşmenin geçersizliğini ileri sürmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum. Saygılar
Old 28-02-2009, 15:26   #3
av_suat

 
Varsayılan

değerli meslektaşım.
sizin söylediklerinizi zaten yaptım, ancak imza itirazında bulunduğumda mahkeme işin esasına girmeden önce imza itirazı incelemek zorunda degil mi?
Old 02-03-2009, 11:30   #4
Av.Necati Yaşbey

 
Varsayılan

Suat Bey
İlk yazınızdan imza inkarında bulunduğunuz anlaşılmadığı için imza inkarında bulunduğunuzu da belirtmediğiniz için imzanın müvekkilinize ait olduğunu düşünerek yazınızı cevaplamıştım.
Bir davada adi yazılı bir belgeye davanılması halinde, belge altındaki imza açıkça inkar edilirse mahkeme belge altındaki imzanın inkar eden kişiye ait olup olmadığını araştırmaz zorundadır.Bende sizin gibi İmza incelemesi yapılmadan karar verilmemesi gerektiği kanısındayım.
Selamlar
Old 02-03-2009, 13:42   #5
özfn_34

 
Varsayılan

Alacağın temlikinin geçerli olması için yazılı şekil şartını taşıması gerekir.Ayrıca müvekkiliniz imzaya itiraz etmişse dahi bu ilk itiraz niteliğinde bir itiraz olmadığından hakimin esasa girerek inceleme yapması gerekecektir.Bu aşamada inkar edilen imzanın müvekkilinize ait olup olmadığı da araştırılır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Alacağı Temlik Alan Bu Alacağı Tekrar Temlik Edebilir Mi? AV. YAKUP DEMİR Meslektaşların Soruları 5 10-01-2016 15:02
temlik ve haciz işlemi masimo Meslektaşların Soruları 1 28-11-2008 07:19
Temlik Ayşe KARHAN AKÇADAĞ Meslektaşların Soruları 2 06-11-2008 22:13
harç-pul-geçersizlik. seyitsonmez Meslektaşların Soruları 1 26-09-2007 15:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03261209 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.