Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karar kesinleştirme yazısı olmadan temyiz

Yanıt
Old 23-02-2009, 10:32   #1
rudy baylor

 
Varsayılan Karar kesinleştirme yazısı olmadan temyiz

Merhaba,benim sorum mahkeme kararının kesinleşmesiyle ilgili.Bir boşanma davasında gerekçeli karar yazılıyor ve davacı,temyiz talebinden feragat ederek,kararı karşı tarafa tebligata çıkarıyor.Tebligattan sonra 15 gün geçiyor,bu onbeş günlük süre geçtikten sonra daha karar kesinleşme yazısı yazılmadan davalı taraf kararı temyiz ederse,bu temyiz talebi reddedilir mi?Yoksa süresinde yapılmadığı gözönüne alınmayıp,sadece kararın kesinleşme yazısı şerhedilmediği için talep dikkate alınır mı? Teşekkür ediyorum.
Old 23-02-2009, 10:37   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

 
Varsayılan

Temyiz edilemeyeceği kanaatindeyim.Temyiz süresi geçirilmiş.
Old 23-02-2009, 10:41   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

Boşanmaya karar veren Mahkemece temyiz talebinin süre yönünden reddine ilişkin ek karar verilmesi gerekir. Davalı taraf bu red kararını da temyiz edebilir. Yargıtay temlizin süresinde olduğu kanısına varırsa esastan incelemeye geçer. Karar kesinleşmiş ise, karara kesinleşme şerhinin yazılmamış olması sonuca etkili değildir, yani sadece KARARA KESİNLEŞME ŞERHİ YAZILMADI DİYE TALEP DİKKATE ALINMAZ. ÖNEMLİ OLAN SÜREDİR.
Old 24-02-2009, 13:24   #4
FYLOZOF

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım, tebliğden itibaren 15 günlük temyiz süresi geçmiş ise, mahkeme süresnde olmayan temyiz talebini reddeder. Siizn merak ettiğiniz husus sanırım, temyiz süresinin hangi tarite başlayacağı noktasında, yani, kesinleşme şerhi yazılmadan, temyiz yapılabilirmi noktasında.
kesinleşme şerhinin yazılıp yazılmaması önemli değil, kararın tebliğinden itibaren 15 günlük temyiz süresi geçmiş ise, talep reddedilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Karar Harcı Ödenmeden Karar Temyiz Edilebilir Mi? Av.mdogan Meslektaşların Soruları 6 16-09-2010 16:01
İzmir 5.Aile Mahkemesinde bir kararın kesinleştirme şerhli örneğine ihtiyacım var sevimsiz Şehirlerarası Nöbetçi Avukat 0 23-05-2008 11:03
Nihai Karar ve Temyiz ockforever Hukuk Soruları 5 27-03-2008 20:38
Talep Olmadan Davalı Tarafın Ticari Defterlerinin İncelenmeye Karar Verilmesi omerkostelekoglu Meslektaşların Soruları 3 06-01-2007 21:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06869793 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.