Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargılamanın yenilenmesi ve süreler

Yanıt
Old 21-02-2009, 01:05   #1
gerol

 
Varsayılan Yargılamanın yenilenmesi ve süreler

merhaba,
sulh hukuk mahkemesinde görülmekte olan fuzuli işgal sebebiyle tahliye davasında ilk duruşmada davacı dilekçesini tekrar ediyor. davalı ise aralarında bir kira sözleşmesi olmaksızın ve kira ödemeksizin dava konusu taşınmazda bulunduğuna yönelik beyanda bulunuyor.
ikinci duruşmaya davacı gelmediğinden müracaata kalıyor ve bir ay içerisinde verilen yenileme talebi ile yeniden duruşma günü belirleniyor.
Bu durumda elbette ki, dava kaldığı yerden devam eder. davalı bu duruşmaya (daha önce avukatı yok) avukatı ile geliyor. avukat dosyayı incelemediğini söylüyor ve beyanda bulunmak ve vekalet sunmak için süre istiyor. ve mahkeme süre verip davayı erteliyor.
sorularım şunlar:
1. bu durumda davalı avukatının süresi içerisinde sunacağı beyanları davalının ilk duruşmadaki beyanları ile bağlı mıdır? aksi beyanları savunmanın genişletilmesi yasağı kapsamında mı olacaktır?
2. davaya cevap süresinin ilk duruşmaya kadar olduğunu düşünürsek ve davalının da ilk duruşmada sözlü olarak beyanlarını verdiğini ve delil bildirme talebinde bulunmadığını göz önünde bulundurursak davalı avukatının beyanda bulunma talebine (mahkemenin bu talebi kabul ettiğini de dikkate alarak) itiraz etmek mümkün müdür? (Zira cevap süresi içerisinde sözlü olarak cevap verilmiştir. cevaba cevap dilekçesi de söz konusu değildir.)
Umarım anlaşılır bir biçimde açıklayabilmişimdir. Teşekkürler...
Old 21-02-2009, 17:49   #2
ayse1728

 
Varsayılan

Avukatın katılımından sonra yalnızca usule ilişkin işlemler tekrarlanmaz esasa ilişkin işlemlerde karşı tarafın muvafakati yada islah yoluyla düzeltme yapılabilir.ancak daha önce yapamadıkları bir işlemi davanın yenilenmesinden sonra da yapamazlar.(ör: ikinci tanık listesi verme yasağı, ilk itiraz)Olayda avukat şimdiki beyanının geçerli olduğunu ileri sürer bu çelişki karşısında tabi taktir mahkemenindir.konuyu daha ayrıntılı araştırmanızı tavsiye ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yargılamanın yenilenmesi ve temyiz ilhan13 Hukuk Soruları 8 26-08-2008 07:48
iş davası, rücu.yargılamanın yenilenmesi mdelen82 Meslektaşların Soruları 2 07-07-2008 20:39
ceza-yargılamanın yenilenmesi. avukat1980 Meslektaşların Soruları 2 18-06-2008 13:38
Yargılamanın Yenilenmesi - Yeni Tanık MASSAN Meslektaşların Soruları 8 20-02-2008 22:35
yargılamanın yenilenmesi talebi Av. OSMAN GÜR Meslektaşların Soruları 1 15-11-2007 08:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02271104 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.