Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

"İngiliz Kadını Otel Odasında Bastılar"!!!!!

Konuyu Kilitleyin
Old 06-09-2004, 20:58   #1
Gemici

 
Varsayılan "İngiliz Kadını Otel Odasında Bastılar"!!!!!

İki haftalığına Alanya'ya gitmiştim. Lokantaların önünden geçerken garsonlar, beni Türke benzetemeyişlerinden olacak herhalde, bildikleri beş altı dilde, garlardaki çığırtkanlara taş çıkarırcasına, lokantalarına çekmeye çalışıyorlardı. Kendilerine Türkçe olarak "sağ olun karnım aç değil" deyince bazıları kötü bozuluyordu. Bu çığırtkanlık yüzünden belediye bazı dükkanları birkaç günlüğüne kapatıyor.

Garsonlardan bahsetmemin asıl nedeni basında okuduğum bir haber; Karılarını, tatil için geldikleri Türkiyede, garsonlara kaptıran İngiliz kocalar İngilterede film konusu olmuşlar. Bu duruma düşenler sadece İngilizler değil zannedersem; Aynı durum Almanların, Hollandalıların ve daha birçok başka Avrupalı kocanın da başına geliyordur tahminimce.

Olay şu: aile toplanıp Türkiye'ye izne geliyor ve kadın Türk garsonla mercimeği fırına veriyor; daha Türkçesi ile zina yapıyor. Yukarıda belirttiğim ülkelerde zina suç değil, bir boşanma sebebi.

Burada benim kafamı kurcalıyan başka bir nokta var; hadi diyelim ki biz zinayı suç saydık ve ceza kanununa aldık. Karısına kızan Avrupalı koca, Türkiyede savcılığa gidip suç duyurusunda bulunursa ne olur?

Suçun şikayete bağlı veya resen takip edilebilir bir suç olması durumu değiştirmez. Savcılık görevini yapmak için harekete geçer. Farzedelimki savcılık suç tesbitinde bulunmak için kadını Türk garsonla otel odasında bastı. Bizim Halimenin şalvarı gül dalına asılıyordu; şimdilerde tatil beldelerinde şalvar asacak gül dalı hemen hemen kalmadı gibi. Sadece kibrit kutusu gibi yanyana dizilmiş oteller var. O yüzden İngiliz Kadının şalvarı, pardon şortu otel balkonuna asılır herhalde. Herkese ibret olsun diye.

Olayı uzatmadan, kendi fikrimi de kendime saklıyarak bir soru sorayım:

Biz bu kadını cezalandıracakmıyız, cezalandırmıyacakmıyız?

Saygılarımla
Old 06-09-2004, 23:03   #2
ragıp

 
Varsayılan

Bu günkü bir gazetede vardı. Bulvar gazetelerinden biriydi hatırlmıyorum. Ya gözcü ya ya güneş veya takvim. adliye dönüşü kahvede okumuştum. Yaşı küçük bir İngiliz kızla beraber olan türk garsonu tutuklamışlar. Kız ve ailesi isyan ediyor. İsyanın bir kısmı da, kızın bekaret kontrolüne götürülmesi
Old 07-09-2004, 19:21   #3
sbudak

 
Varsayılan

TCK tasarısı zinayı da suç olarak düzenledikten sonra kanunlaşırsa Türkiye'de evli kimse ile cinsel ilişkiye giren turistler elbetteki cezalandırlacaktır. Yeni TCK'da da bugün olduğu gibi "mülkilik ilkesi" kabul edileceğini var sayarak bunu söylüyorum tabi. Bugün için geçerli olan düzenlemeye göre Türkiye'de suç işleyen kimse Türk veya yabancı olduğuna bakılmaksızın Türk kanunlarına göre cezalandırılır (TCK m.3).
Old 08-09-2004, 21:36   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan Çok Uluslu Zina Suçu !!!!

Sn.Gemici'nin İngiliz kadınına ilişkin örneği isterseniz daha da konuşmaya devam edelim.

Bir kere Sn Gemici'nin satırlarında" şalvarı gül dalına asmak" sözü zinanın faturasının kime çıktığının açık bir örneği.Zina da toplum karşısında teşhir edilmeye aday cins kadınlar.Hem de "şalvarı gül dalına asılarak!!!!

Zina sonrası erkeğe ilişkin bir söylem hatırlıyormusunuz?

Devam edelim, zinaya teşebbüs etmiş bir kadının sadece teşhir edilmesi hafif bir yaptırım.Bence kapı önünde kadının cesedinin görünmesi olasılığı çok daha yüksek.Namus temizlenirken sokaklar kan gölüne çevriliyor.

Oysa zina yı suç olarak düzenlemek isteyenlerin savunusu "aldatılan "kadının korunması!!!

Aldatan erkeğin korunması diye bir gerekçe sunulduğunu henüz duymadım.Ya da "Anadolu erkekleri"nin komisyona mektup yazıp zina nın suç olarak düzenlenmesini istediklerini de duymadım.


Devam edelim:

İngiliz çift İngiltere de bu olayı yaşasalar,bir kovuşturma başlatılmayacak,ama Türkiye'de şikayete bağlı olarak yasal süreç işleyecek.

Peki,bir Türk erkeği zinanın suç olmadığı bir ülkede zina yaparsa ne olacak? Aldatılan eş şikayet hakkını nasıl kullanacak? Şikayet başvurusunu işleme almayan ülke ailenin korunmasına katkıda bulunmamış olmaktan dolayı sorumlu olacak mı? Hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eşler zinanın suç olmadığı bir ülkede yaşıyor olsalar ve taraflardan biri zina suçlamasında bulunsa ? Yoksa orada aile korunmayacak mı?


Sorular,sorular....

Saygılar
Old 10-09-2004, 13:02   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

İhtimaller artarken ben de bir ihtimal ekleyip olayı "Kanunlar İhtilafı" noktasına taşıyayım

Türkiye-Yunanistan Gümrük sınırında mesela her iki ülkenin ortak kullandığı Wc. de Bir İngiliz ile bir Türk Zina suçunu işlerse ne olacak?

Olmaz ya.. ya olursa?
Old 10-09-2004, 14:26   #6
Admin

 
Varsayılan

İngiliz Kadın örneği verilirken herkes İngiliz Kadının Türk Erkeği ile ilişkisini değerlendiriyor ama isterseniz bu örneği biraz daha açalım: Başkaları ile evli olan iki İngiliz Türkiye'ye tatile gelip, bir otel odasına birlikte kalırsa ne olacak? Bu durumda da "işlenen suçun yeri Türkiye" olduğu için resen kovuşturma gerekmiyor mu?

Ya da ismi lazım değil ama Türkiye'de yaşayan "ünlü yabancılar" var. Başkası ile evli oldukları halde Türkiye'de farklı kişilerle birlikte yaşıyorlar. (Sanırım dünyaca ünlü böyle bir yabancı teknik direktör vardı?). Savcılarımız bu kişileri de tutuklamaya mı kalkacak çok merak ediyorum.

Sanırım bu teklif yasalaşsa bile ömrü işte bu kadar kısa olur. Ne zamanki bir yabancıya "zina" yaptığı iddiası ile ceza verilmeye kalkışılır, dünya ayağa kalkar, yasa değişir. Kısaca boşa bir uğraş, boşa bir tartışma..
Old 17-09-2004, 11:21   #7
Gemici

 
Varsayılan

Zevkle katkıda bulunmaya çalıştığım THS'ine bundan sonra yazmama kararı aldım. Bu alandaki tartışmalardan dolayı aldığım bu kararı, THS semalarından kimseye görünmeden akıp gitmemek için, yine bu alandan bildirmek istedim.

HERKESE Saygılar, Sevgiler

M. Ali Aslan
Old 17-09-2004, 11:24   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Sayin Gemici,

Böyle bir karari almaniza üzüldügümü belirtmek istiyorum. Sizi bu karari almaya iten nedeni tam bilmiyorum ancak bu alana yazdiginiz icin, tahmin edebiliyorum.

Kararinizi gözden gecirmenizi rica ediyorum.

Saygilarimla.
Old 17-09-2004, 16:37   #9
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Gemici,

Kararınıza saygım var. Ancak sizden kararınızı uygulamamanızı rica ediyorum. Biz Türkiye'de böyle yapıyoruz.

Uygulamanız halinde ise yeni bir karar alarak tekrar yazmanızı bekliyor; yeniden bizi bilginizle aydınlatmanızı diliyorum. Sizin sitedeki eksikliğiniz kapanmaz.

Kararlar ile bir şeyler değişseydi ben sigarayı bırakırdım. Ancak yazarak bir şeyleri güzelleştirebiliriz. Ya da bazen silerek...
Ama silmek için bile yazmak lazım...

Lütfen yazın.. Sizin yazılarınız bize lazım...

Saygılarımla

Bir Dost
Old 18-09-2004, 03:21   #10
ragıp

 
Varsayılan

sayın gemici, aldığınız karara üzüldüm. Ama bence gereksiz bir karar. Eğer yazmamaya karar vermişseniz yazmazsınız. Ama bizlere duyurmanın mantığını çözemedim
Old 18-09-2004, 06:48   #11
ege

 
Varsayılan

Sayın Gemici;

Keyifle sizi okuyordum..
Bu kararı almanıza sebep olanları da tahmin ediyorum ve haklısınız da..
Umarım özeleştirilerini yapabilenler olur.

yazılarınızı okuma keyfi verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim.

ege
Old 18-09-2004, 14:44   #12
Gemici

 
Varsayılan

Sayın Dikici, Sayın bir dost, Sayın Ragıp, Sayın Ege ve bu alana yazdığım son mesaj hakkında fikirlerini gerek E-Maıl gerekse özel mesaj yolu ile bildiren üyeler,

hiç bir gerekçe göstermeden bu siteye bir daha yazmıyacağım diye bildirmemin birinci sebebi zaten alevlenmiş olan bir konuya körükle gitmemek içindi.

İkinci sebep bu alana benim ve başkalarının gönderdiği bazı mesajların, yazanların, en azından bir yazan olarak benim, haberleri olmadan silinmelerini doğru bulmadığımı belirtmek içindi. Kısacası bir protesto tavrı. Eger böyle olmamış olsa idi Sayın Ragıp haklısınız, bağıra bağıra herkese duyurup ben gidiyorum demenin anlamı olmazdı. Çok çok kendim geldim kendim gidiyorum der ve giderdim ve bu gidişi kimseye duyurma ihtiyacını da duymazdım.

Benim ölçülerime göre THS Türkiyedeki demokratikleşmeye katkısı olan değerli ve ciddi bir hukuk sitesi; kendi olanaklarımla bu gelişime bir katkıda bulunduğum düşüncesindeyim ve bunu zevkle yapıyorum, en önemlisi siteye katkısı olanlardan birçok şeyler öğrendiğimi kanısındayım. Bu sebepten de site ile, katkıda bulunsam da bulunmasam da, ilişkimi koparmak niyetinde değilim. Ama..., ama'ya birazdan geleceğim.

Sayın bir dost(şaka yollu yazdıklarınızda biraz da gerçek payı var. Yalnız şaka yollu yazdıklarınızı ciddiye almamdan alınmayın lütfen), kararlar gerçekleştirilmek için alınır. Yalnız hiçbir karar sonsuz ve kati değildir; kararlar belirli koşullar altında alınır, o kararları aldığımız koşullar değişmedikçe de aldığımız kararları uygulamak bir tutarlılık örneği, ve karalarımızı ve kendimizi ne kadar ciddiye aldığımızın bir göstergesidir.

Diğer taraftan, eğer koşullar değişti ise veya koşulları yanlış değerlendirmişsek, değişen koşullara rağmen aldığımz kararlarda direnmek bir bağnazlık örneğidir.

Bu yazdıklarımı olayımıza indirgersek sonuç şu: Ben, benim ve başkalarının bazı yazıları, yazılanlara sorulmadan, onlara aşırı olan bazı tanımlamalarını düzeltme imkanı verilmeden silindi diye, bundan sonra yazmıyacağım diye karar verdim. Benim ölçülerime göre Türkiyede demokrasi ve hukukun yerleşmesi için uğraşan bir site için kabul edilemiyecek bir tutum o yazıların silinmesi. Kararımı değiştirip, yeniden yazacağım demek için bu tutumun bir daha tekralanmıyacağından emin olmak istiyorum. Bu gerçekleşitiği andan itibaren de sitede yeniden yazmaktan gurur duyarım.

NOT:
YUKARIDA BELİRTTİKLERİM le HİÇBİR KİMSEYİ DEMOKRATİK DEĞİLDİR DİYE SUÇLAMAK İSTEMİYORUM. SİTE YÖNETİMİNİN VE SİTEYE KATKIDA BULUNAN DİĞER KİŞİLERİN DEMOKRATİK OLMADIĞI KONUSUN'da BİR ŞÜPHEM OLSAYDI BİR SENEDEN FAZLA BİR SÜREDİR SİTEDE KALMAZDIM VE KENDİME BAŞKA BİR YER ARARDIM. O YAZILARIN SİLİNMESİ SİTENİN POLİTİK VE ŞAHSİ TARTIŞMALARDAN ARINDIRILMASINA YÖNELİK İYİ NİYETLİ BİR DAVRANIŞTI BENCE. BU SEBEPTEN HİÇ KİMSEYE KIZMAK ta GELMİYOR İÇİMDEN. YALNIZ UNUTULMAMASI GEREKEN BİR KONU VAR, NE KADAR İYİ NİYETLİ OLURSAK OLALIM, KARŞIMIZDAKİNİN FİKRİNİ VE DUYGULARINI HESABA KATMADAN YAPTIĞIMIZ BİR İŞ VEYA ALDIĞIMIZ BİR KARAR, ONUN OLAYI VE BİZİ YANLIŞ ANLAMASINA VE TEPKİSİNE YOL AÇAR.

Ama herşeye rağmen bazı yazıların silinmesini ve silinmesinin olası olduğunu kabullenmek istemiyorum. Nezakaet kurallarına uyulduğu, kimsenin şahsına hakaret edilmediği ve belirli bir şahıs veya partinin propagandası yapılmadığı sürece bazı yazıların silinmesi sadece sitenin demokratikliğine gölge düşürür.

Saygılarımla
Old 19-09-2004, 19:11   #13
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Gemici,

Yazılanların site kurallarına ters düştüğünü,
Yazılanların beni utandırdığını belirterek

ısrarla

iki defa

bu alana, Sayın Admin'e ve Katılımcı Üye'lere hitaben

sizin başlattığınız konu başlığı le ilgisi olmayan; hukuk dışına taşan mesajların silinmesi gereğini yazdım..

Katılımcı olarak sizden yanıt gelmedi. Sanırım o aralar bu alanı okumadınız ki yanıtlamadınız. Ve yine sanırım ki son mesajların ne kadar kişiselleştiğini ve siyasi propaganda vesilesi haline getirildiğini görmediniz. Görseydiniz böyle bir protesto kararı almazdınız. Görmemenize de sevindim. Yoksa siz de benim kadar üzülürdünüz.

''Yazıların ne olursa olsun silinmemesi '' diye bir kural olamaz. Olsaydı bu site olmazdı.

İki mesajımdan sonra kimseden tepki gelmediği gibi, kişileri aşağılayan ve propagandaya varan mesajlar gelmeye devam etti. Sildiğim mesajlar materyalizm konusunda bir tartışmanın çevresinde hem siyasi hem de dini bir kavgayı başlatmıştı.

Böyle bir kavga sitemizin hukukçuları bir araya getirme ve sadece hukuku konuşma amacına ters düşmekteydi. Siyaset ve din konularının yasaklanması kuralı hukukçuları bir araya getirme amacına hizmet etmektedir. Bu tartışmaların taraf olsun olmasın, hukukçuları birbirlerinden ne kadar uzaklaştırdığını şu anda bile görmelisiniz. Ve bence uzaklaşmamalısınız. Sizin bu sitede bıraktığınız boşluk doldurulamaz. Hukukçu kimliği ile yazan bir kaç kişiden birisiniz.

Asıl uzaklaşması gerekenler, hukuktan çok siyasete yakın yazanlar; siyasi pilavları hukuk potasında ısıtıp yutturmaya çalışanlar olmalı... Bu kişilerin de demokrasinin arkasına sığınmaya hakları olmamalı.

Dünyanın hangi demokratik ülkesinde ''Kelebek Sevenler Derneği'' toplantısında hangi demokrat kişi ''materyalizmi'' tartışır ve hangi demokrat dernek üyesi dinleyici buna katlanır ?

Hukuk kelebek kadar narindir. Beraber koruyalım..

Saygılarımla

Bir Dost
Old 19-09-2004, 22:56   #14
ragıp

 
Varsayılan

sayın gemici, bize duyurmanın mantığını çözemedim derken, niçin bağıra bağıra söylediniz demek istemedim. Sizin yokluğunuz, zaten ilk gün farkedilecektir. "yazmaya ara verip, protestonuzu gerçekleştirin. Sonra zamanla dönersiniz" anlamında yazmıştım. Tekrar aramıza dönmenizi rica ediyorum
Old 20-09-2004, 12:16   #15
sbudak

 
Varsayılan

Alıntı:
İki mesajımdan sonra kimseden tepki gelmediği gibi, kişileri aşağılayan ve propagandaya varan mesajlar gelmeye devam etti.

Sayın bir dost bu başlığa yazılan mesajların silinmesi yolundaki önerinize her iki mesajınızdan sonra karşı olduğumu belirtmiştim. Hafızanızı tazelemek amacıyla bu hususu belirtmek ihtiyacı duydum.
Alıntı:
Dünyanın hangi demokratik ülkesinde ''Kelebek Sevenler Derneği'' toplantısında hangi demokrat kişi ''materyalizmi'' tartışır ve hangi demokrat dernek üyesi dinleyici buna katlanır ?

Asıl konu farklı olmasına rağmen konu "materyalizm"e indirgendi. Bu forum alanının başlığı "Hukuk Sohbetleri" ve bu forum kısmında üyeler sohbet bağlamında gördüğü konuları dile getiriyor. Sitenin diğer forum kısımlarında ise "hukuk dışında" bir çok konunun konuşulduğunu biliyoruz. Dar ideolojik kalıplara hapsetmemek ve istismar etmemek şartıyla sitenin "Hukuk Sohbetleri" bölümünde bu konular da konuşulabilir kanaatindeyim. "Materyalizm" tartşmasını başlatan ben olmadığım halde belirttiğim şartla her konunun konuşulabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu benim kişisel düşüncem tabi.

Hakaret içerip içermediğine bakılmaksızın mesajların silinmesinin ise sitenin demokratik anlayışına zarar verdiği muhakkak.
Saygılarımla.
Old 20-09-2004, 16:33   #16
Av.Fahri ALİMOĞLU

 
Varsayılan

merhaba sayın gemici;
bu alandaki tartışmaları kaçırdığım için yazılan ve silinenlerin neler olduğunu bilmiyorum. ancak gerekçeniz ne olursa olsun gidişinizin geride bırakacağı boşluğun büyük olacağını biliyorum. bir kez daha düşünün derim.
selamlar, sevgiler
Old 21-09-2004, 09:31   #17
nursel citil

 
Varsayılan

sayın gemici,
sizin bu siteye katkılarınız herkes tarafından biliniyor ve burada pek çok kişi tarafından da dile getirildi. Sizin katkılarınız sayesinde Alman hukuku ve Türk hukukunun teorik ve uygulamalı karşılaştırmasını yapma olanağı bulmuştuk.
THS yazmaya devam edeceğinizi buradan belirtmeniz gerektiğini düşünüyorum. Düşüncelerinizi açıklamaya devam etmelisiniz. Bu şekilde demokratikleşmeye daha fazla katkınız olur.Sanırım bir öfke sonucu bu kararı aldınız. Kararınızı değiştirmenizi umut ediyoruz.
saygılar
Old 21-09-2004, 11:08   #18
Gemici

 
Varsayılan

Alıntı:
"Ancak sizden kararınızı uygulamamanızı rica ediyorum. Biz Türkiye'de böyle yapıyoruz". Alıntının sahibi bir dost

Uygulamaya ters düşmemek için, bende aynısını yapmaya karar verdim ve "yazmıyacağım" kararını uygulamamayı yeğledim.

İnsanlar övülmeyi sever, ben de. Yalnız kimsenin aklına övülmek için şimdi geri aldığım kararı aldığım fikri gelmesin sakın.

Gelen mesajlar gerçekten duygulandırdı.

Aklıma bir Nasrettin Hoca fıkrasını getirdi yazılanlar:

Hoca artık işe yaramıyan ineğini pazara götürmüş satacak. Saatler geçtiği halde inekle ilgilenen yok. Hoca ineğini alıp eve gitmeyi düşünürken tellalın birisi gelmiş, "bak hoca inek böyle satılmaz bırak ben satayım demiş". Ve başlamış ineği övmeye, ineğin meziyetlerini öyle ballandıra ballandıra anlatmışki , hoca sonunda dayanamayıp, "ben ineğimin bu kadar değerli olduğunu bilmiyordum, satmaktan vazgeçtim" demiş.

Ben de "madem bu kadar iyiyim, o zaman bu sitede kalmam diyeceğim" neredeyse bu kadar şişirmeden sonra.

Allahtan ki sitede benden çok daha iyi birçok kişinin bulunduğunu biliyorum, başka bir yerden de transfer teklifi de gelmediği için kalıyorum.

Umarım beni övenleri hayal kırıklığına uğratmam.

Saygılarımla
Old 21-09-2004, 12:05   #19
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Gemici,

Yeniden yazmakla tüm site halkını mutlu ettiniz. Teşekkürler..

Bir Dost
Old 21-09-2004, 12:54   #20
Av. Adil Giray ÇELİK

 
Varsayılan

Sayın Aslan, Değerli Katılımcılar;

"İngiliz Kadını Otel Odasında Bastılar" başlığı bana çok itici geldiğinden midir nedir, bu konuya yeterli ilgiyi gösteremedim. Sayın Aslan'ın çekilme kararından çok geç haberim oldu.

THS de tüm hukukçu ve katılımcıların çok özel olduklarını bilmekle ve gözlemekle birlikte geçen zaman içerisinde bilerek ve bilmeyerek çok özel katılımcılar arasında iletişim kazaları olmuştur ve olmaktadır...

Öncelikle Sayın Aslan'ın ve bazı arkadaşların olaylardaki objektif değerlendirmeleri ile bazı katılımcıların özellikle olaylara sübjektif değerlerle ve kişisel yaşadıkları olaylarla bakmaları bu kazalara neden olmakta.

Sayın Aslan'ın duygularını gayet iyi anlıyorum. THS nin yoğun katılımcıları arasında, geçen zaman içerisinde benzer sıkıntılar yaşanmış ve yaşanmaktadır. Ancak kendisi, kendisini yakından takip eden değerlerini ve bilgilerini paylaşmak isteyen kişilere karşı da sorumludur. Mahallenin vefakar, cefakar bahçıvanı
mahallenin haylaz çocuklarına kızarak mahalleyi terk edemez. Mahalle sakinlerini çiçeklerin güzelliğinden mahrum etmeye hakkı yoktur. Olamaz.

Bahçıvan haylaz çocuklara da çiçekleri sevdirmek zorundadır.

Bir düşünürün dediği gibi "Bin çiçek açsın, bin fikir yarışsın".

Aman bahçivanlara zarar vermeyelim. Günümüzde o güzelim çiçekleri yetiştirecek o kadar az bahçivan kaldı ki...
Old 21-09-2004, 13:31   #21
Admin

 
Varsayılan

Aşağıdaki mesajım bu konuyla, bu konuya uygulanan moderasyonla ya da Sayın Gemici'nin tavrı ile ilgili değildir. Ancak madem burada site yönetiminin moderasyon tekniklerini yoğun olarak tartışıyoruz, bu tartışmaya katılan meslektaşları eleştirirken aynı zamanda site yönetimine yön gösterici olmaya davet ediyorum.

Ben kuralları tartışmayı her zaman anlayışla karşıladığıma inanıyorum. Sayın Çelik, siteye anonim kimlikle kayıt olunması kuralına karşıdır, bazı üyelerimiz sitede politika konuşma yasağı uygulanmasına karşıdır, genç arkadaşların bir kısmı yazışma üslubunun resmi olması kuralının değişmesini istemektedir, kimi üyeler ücretsiz/anonim email adresi ile üye olunamaması politikasına karşıdır vs. Site kurallarımızın ve politikalarımızın tartışılması son derece doğaldır ve bizim için de yol göstericidir, zira site kurallarının pek çoğu üyelerimizin genel eğilim ve isteklerine göre şekillenmiştir ve şekillenecektir.

Ancak benim anlamakta güçlük çektiğim husus bir site kuralının varlığı ortadayken, kuralın değil, kuralın uygulanmasının yani moderatör işleminin tartışılmasıdır. Örneğin bu site moderasyonu ile ilgili sıkça alınan bir eleştiri site yönetiminin zaman zaman kurallara aykırı üye mesajlarını silmesidir. Aslında mesaj silme bu sitede çok ama çok nadir uygulanan bir moderasyon tekniğidir ve üyelerimizin kırılmasına yol açtığını geçmiş acı tecrübelerle bildiğimiz için de azami çaba ile kaçınmaya çalıştığımız bir tekniktir. Bu işlemin üyelerimizin geneli tarafından "anti-demokratik" olarak nitelendirildiği de malumumuzdur. Ancak bana malum olamayan ise, site yönetiminin elinden mesaj silme yetkisini aldığınızda, kurallara veya site politikasına aykırı bir mesaja karşı nasıl bir moderasyon tekniği uygulayacağımızdır.

Üstelik üyelerimizin tamamına yakını hukukçu olduğundan bu konudaki bir sıkıntımız da, sitede yer alan "silinmeyen" bir mesajın aylar sonra dahi bir başka kural dışı olduğumuz mesaj için "emsal" gösterilmesidir. Örneğin politika yasağına aykırı olduğunu düşündüğümüz bir mesaj için yazan üyemizi uyardığımızda, üyemiz hiç üşenmeden geçmiş forum mesajlarını taramakta ve karşımıza benzer mesajları koyup, bu mesajlara niçin geçmişte müdahale edilmediğini sorgulamaktadır.

Bu ve benzeri nedenlerle zaman zaman forumdan bazı mesajların kaldırılması bana göre son derece doğaldır. Bu açıdan aksini düşünen üyelerimizin bu uygulamayı eleştirmeden önce, alternatif moderasyon teknikleri önermelerini beklemek de sanırım site yönetimi olarak hakkımızdır.

Bir kez daha altını çizmek istiyorum: Belirli bir kurala karşı olabilirsiniz ve bu nedenle bu kural gereği silinen mesajları eleştirebilirsiniz. Ancak burada asıl eleştirilen mesajların silinmesi değil, kuralın kendisi olmalıdır. Kuralı eleştirmeyip, sadece uygulanan moderasyon tekniğinin eleştirilmesini ben kendi adıma kabul etmiyorum, zira bunca yıllık moderasyon deneyimi sonrası bir moderasyon tekniği uygulamadan yani icra gücüne sahip olmadan, kuralın kendisinin nasıl uygulanacağını bilemiyorum.

"Haylaz Çocuklar" Yönetimi
adına
Admin

Ps. Tekrar etmekte fayda görüyorum: Mesajım doğrudan bu konu veya bu konuya uygulanan moderasyon ile ilgili olmayıp, THS forum alanlarında forum yöneticilerinin mesaj silmelerinin eleştirilmesine yöneliktir.
Old 21-09-2004, 16:27   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Sayin admin ve sayin üyeler,

Mesajlarin silinmesi -yöneticiler tarafindan site kurallarina aykiri bulundugu için- üyelerce bir yaptirim olarak algilanmaktadir.

Elbette ki ahlaka aykiri, tereddütsüz akli basinda hiç kimsenin izin vermeyecegi silinmeyi hak eden mesajlar,silinmelidir.

Ancak çok kati bir yaklasimla, toplumun ya da en azindan üye toplulugunun rahatsiz olmadigi veyahut olamayacagi nitelikteki genel hususlarin tartisilmasinin engellenmesi ya da silinmesi, yazana ve okuyana müdahale niteligi tasiyabilmektedir.

Silinecek yazilarin her hangi bir yöneticinin kendi dünya görüsü baz alinarak tek bir irade ile degil, birden fazla degerli meslektasimizin olusturdugu "site yönetiminin- alacagi demokratik ve çogulcu bir kararla - alinmasinin dogru olacagini düsünüyorum.

Marksizm -materyalizm- yahut diger siyasi mana verilen kavramlarin Hukuk Fakültelerinin Kamu Yönetimi dersinde okutuldugu malumdur.

Baska bir ifade ile hukukcularin asiriya kaçmamak ve propaganda anlamina gelmeyecek tarzda bu tür kavramlar hakkinda bilgi ve görgülerini siteye sunmalarini normal karsilamak hatta bu bilgilerden bilgilenmek için sunmalarini tesvik etmek gereklidir.

Bu tür tartismalar daha önce de olmustur muhakkak ki ileride de olacaktir.

Siteye gönülden baglanan üyeler verdikleri emeklerin bir çirpida hiçe sayilmasina üzülmektedir.

Daha hassas olunmasi en azindan alinacak site yönetimi tedbirlerinin her hangi bir yöneticinin tek basina ve kendi dünya bakisina göre aldigi bir kararla degil, yönetim kararina bagli olarak uygulanmasi kararin adil olmasina ve itiraza ugramamasina da neden olabilecektir.

Denilebilir ki bu karar tek kisinin iradesi mahsulü degildir. Böyle ise..?

Bu site biliyorum ki sayin adminin de mütevaziligi temelinde bütün üyelerindir.

Saygilarimla.
Old 21-09-2004, 18:21   #23
ege

 
Varsayılan

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Admin


Bir kez daha altını çizmek istiyorum: Belirli bir kurala karşı olabilirsiniz ve bu nedenle bu kural gereği silinen mesajları eleştirebilirsiniz. Ancak burada asıl eleştirilen mesajların silinmesi değil, kuralın kendisi olmalıdır. Kuralı eleştirmeyip, sadece uygulanan moderasyon tekniğinin eleştirilmesini ben kendi adıma kabul etmiyorum, zira bunca yıllık moderasyon deneyimi sonrası bir moderasyon tekniği uygulamadan yani icra gücüne sahip olmadan, kuralın kendisinin nasıl uygulanacağını bilemiyorum.

"Haylaz Çocuklar" Yönetimi
adına
AdminSevgili Admin,

Siteyi izlemeye çalıştığım zamandan beri kaldırılan mesajları hemen hiç tartışmadık.
Çünkü, açıkça hakaret ,ahlaka ve adaba aykırı sözler taşıyan mesajların bu forumda bulunmasının gerekmediği konusunda bir consensus mevcut.

Sitenin önemli bir üye bölümünün HUKUKÇU olduğunu biliyoruz.
İçinde yaşadığımız hukuk kurallarının eksikliklerini ve fazlalıklarını en iyi şekilde yaşayan biziz.
Hukuk kuralları yaratılırken içinde yaşadığımız toplumun "bulunduğu yer" önemli bir varoluş yeri.

yürürlükte olan bir yasanın Anayasa'ya aykırılık itirazı kadar topluma uyarsızlığını da tartışabilmeliyiz.Bizler sadece önümüze getirilen pişmiş yemeklerin tadını tartışamayız, önemli olan hangi ihtiyaca göre nasıl yemek malzemesi temin edilmesi ve bunun yararlı pişirilmesidir.

Toplumsal eğilimleri bu anlamda tatışmak, bence çok önemli bir zemindir.
Bu demek değil dir ki ; burada siyasi propanda sloganlarının yer almasını istiyoruz.Bizlerin siyasi propaganda sloganlarının ötesinde düşünceleri tartışmaya ve paylaşmaya hem hakkımız olmalıhem de bu hakka saygı göstermemiz gereklidir.

Uyum yasaları adı altında tasarlanmakta ve çıkarılmakta olan yasaların bize ne kadar "uyumlu" olduğunu konuşabilmeliyiz.

Eğer biz,hukukçu kimliğimiz ile yasama ve yürütmeyi eleştiremiyor ve farklı açılardan bakamıyorsak o zaman hukukçu kimliğimizle bize verilen değerlerin sadece bekçiliğini yapmış oluruz.

Burada dediğiniz gibi moderasyon tekniği eleştirilmiyor bence.Çünkü silinecek olan mesajlarda uzlaşmazlığımız yok.
Ancak;Mesaj silmeye karar veren moderatör kendi duygu ve düşünceleriyle hareket ettiğinde forum niteliğinin demokratik bir yanı kalmıyor.

Bu yöndeki görüşümü evvelce de sayın gemicinin mesajlarının silinmesi konusu çıktığında hemen açıklamıştım.
Bu kararın yalnızca moderatörde olması, üretilen düşünce ve emeklerin bir çırpıda yok edilmesi bence temel sorun ve kişiliğe saygısızlık teşkil ediyor.

Hakaret ve ahlaka-adaba aykırı mesajların dışındaki konuların tırmandığı noktada bir önerim var benim.
(Cevap hakkının da bu durumda gözetilmesi sorun olabilir elbette)
Bir kısım mesajların okunabilir ama yazılamaz bir bölüme taşınmasına karar verilmesi.Bunun da yine birlikte kararla yapılması.
Böylece üretilen düşünce ve emeğin yok edilmemiş olacağına inanıyorum..

Sayın Gemici;
Yazma kararınızdan dolayı teşekkür edrim kendi adıma
herkese selamlar.

ege
Old 21-09-2004, 21:30   #24
sbudak

 
Varsayılan

Bu başlıkta yaşanan bazı tatsız yazışmalar sonucunda forum kurallarının konuşulmaya başlanmasını sevindirici bulduğumu söylemek istiyorum. Bu konunun konuşulmasına aslında daha önce başlanması gerekirdi. Başlıkta nahoş yazıların yazıldığı günlerde sayın Admin'den, bir başka başlık altında yazılan yazıların forumun çerçevesine uygun olup olmadığını sormuş ve yapacağı açıklamanın forumun gelecek günlerdeki işleyişine yön vereceğini belirtmiştim. Tekrarlanmasını arzu etmediğimiz o yazıların henüz devam ettiği günlerde sayın Admin sorumu cevapsız bırakmış ve ne yazık ki başka kimse de yapılmasını istediğim açıklama bağlamında forumun yönetimi ile ilgili bir herhangi bir düşünce ve eleştirisini dile getirmemişti. Ne zaman ki hakaret içerip içermediğine bakılmaksızın topluca mesajlar silindi ve sayın Gemici bu anlayışı protesto etmek için siteye bir daha yazı yazmayacağını söyledi o zaman konu diğer üyelerin ilgisini çekti. Demek ki konunun ilgi çekici hale gelmesi, konuşulması ve sayın Admin'in konu ile ilgili konuşması için böyle bir gelişmenin yaşanması gerekiyormuş. Bugünkü sonucun doğmasına vesile olduğu için sayın Gemici'ye teşekkür ediyorum. İşte bu nedenle bugün gecikmeli de olsa konunun konuşulmaya başlanmış olmasını sevindirici buluyorum.

Sayın Admin haklı olarak sadece eleştirilerin değil alternatif uygulamaların da dile getirilmesi gerektiğine değinmiş.

Elbette ki site yönetiminin mesaj silme imkanı bulunmalıdır. Aksi halde sayın Admin de işaret ettiği gibi konan kuralları uygulamanın imkanı kalmaz. Mesaj silinmesi imkanının kullanılıp kullanılmaması konusunda bir tereddüt yok. Tereddüt bir mesajın silinmesine karar vermedeki kriterdedir. Bir tek kişinin kullanabildiği bu imkan acaba yerinde ve haklı olarak kullanıyor/kullanılacak mı sorusu tereddüt kaynağıdır kanaatimce. Yazılan mesaj "hakaret" niteliğinde mi sayılacak yoksa "ağır eleştiri" olarak mı görülecek? Mesaj "sitenin çerçevesinin dışına çıkan politik veya ideolojik söylemlerin propagandası" niteliğinde mi sayılacak yoksa "sitenin çerçevesi içinde kalan bir sohbet konusu" olarak mı görülecek? X adlı üyenin mesajının hakaret niteliğinde olduğu kabul edildiğinde mesajın silinmesi ile mi yetinilecek yoksa başlığa, X adlı sayın üyenin şu tarih ve mesajının hakaret niteliğinde olduğu kabul edilerek silindiği notu ile birlikte o üyeye yönelik bir uyarı ve hatırlatmaya yer verilecek midir? Bir konunun konuşulması sırasında yazılan mesajlardan birinin hakaret niteliğinde olduğu kabul edilirse sadece o mesajın silinmesi ile mi yetinilecek yoksa bu başlıkta yaşandığı gibi hakaret niteliğinde olup olmadığına bakılmaksızın konuyla ilgili bütün mesajlar mı silinecektir? Konu üzerinde konuşulurken ve konu ile ilgili alternatifler sunulurken bu noktalarında göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyorum

Ben sayın Dikici'nin teklifini olumlu ve faydalı buluyorum. Yani bir mesajın silinmesine tek başına bir kişinin değil, siteye yazıları ile katkı sunan saygıdeğer üyelerin katılımıyla oluşturulan bir kurulun karar vermesini çok faydalı buluyorum. Böylece bir tek kişinin görüş ve değerlendirmesine göre çok daha sağlıklı bir değerlendirme yapılarak karar verilmesi sağlanmış olacaktır. Bu şekilde karar verilmesi karara duyulan tepkileri tamamen yok etmese de en aza indirecektir. Ayrıca gerek hakaret niteliğinde olduğu kabul edilerek gerekse sitenin çerçevesi dışına taşıdığı kabul edilerek silinen mesajlardan sonra mesajın silindiği başlığa yazılan mesajın hangi gerekçe ile silindiğinin not olarak yazılması ile birlikte mesajı silinen üyenin aynı davranışı tekrarlamaması yönünde uyarılmasının da faydalı olacağına inanıyorum. Bir mesajın silinmesi gerekip gerekmediğine ilişkin değerlendirme o mesaja özgü olarak yapılmalıdır ve sonucunda verilen karar sadece o mesaja uygulanmalıdır. Hakaret niteliğinde olmayan ve sitenin çerçevesi dışına çıkmayan mesajlar bu yöndeki diğer mesajın günahına ortakmış gibi görülerek topluca silinme yoluna gidilmemelidir.

Foruma yazılacak mesajlara ilişkin kuralların ve varsa tavsiyelerin yer aldığı kurallar bütün olarak, mümkün olduğunca açık ve net bir dilde yazılarak ilan edilmeli ve bu kurallar gerek üyeler için gerekse mesajların silinmesine karar verecek kurul için bağlayıcı olmalı. Bu kurallar herkesin erişimine açık olmalı, kurallara ilişkin bir link forum ana sayfasında yer almalı. Bu kurallar sitenin adeta bir tüzüğü niteliğinde olmalı ve bir kuralın değiştirilmesi, ilave edilmesi için üyelerin katılımı ile gerçekleştirilen oylama (anket) yapılmalı.

Caydırıcılığı sağlamak ve yazılan mesajlarda içerik ve üslup bakımından azami özen gösterilmesi sağlamak için aklıma gelen ilave bir önlem de şu: Her üyeye silinmesine karar verilen her bir mesajı için 1 ceza puanı verilmesi. Bir yıllık bir zaman dilimi içinde 5 ceza puanı alan üyenin üyeliği iki ay süreyle askıya alınsın ve siteye yazma hakkı bu süre boyunca kaldırılmış olsun.

Yönetime ilişkin benim önerilerim bunlar. Umarım bu konuşulanlar boşa gitmez ve bir sonuca ulaşır.
Saygılarımla.
Old 22-09-2004, 07:37   #25
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Siyaset Yapmak İstemeyen Üyeler,

''Mesaj silinmesi'' konusunu bahane ederek asıl tartışılan konunun ''siyaset yasağının kaldırılması'' olduğu görülüyor.

Silinen konular tüm yazılara oranlanırsa, silinenlerin oranı 10 binde bir. Demek ki sorun moderasyon değil; sorun siyaset yapmak ....

Siyaset yapılacak bunca site, ortam, parti varken; bir kaç üye tarafından neden THS'nde ısrar edildiğini anlamıyorum.

Sanki hukukçulara ''siyaset yasağı'' koymuşuz gibi bir tartışma yapılıyor. Elbette her hukukçu siyasetle ilgilenmeli ve uğraşmalıdır. Bu hukukçunun görevi ve sorumluluğudur. Ama bu sitenin amacı hukukçuları bir araya getirmek olduğundan, bu sitede siyaset yapmamakla hukukçu çok şey yitirmiş sayılmaz. Demokratik haklarından vazgeçmiş sayılmaz. Demokrasi hukuk konuşulacak yerde siyaset konuşmak anlamına gelmez.

Siyaset yapılan başka hukuk siteleri de var. Ama THS'nin amacı var; kuralları var.

Moderasyondan yakınır gibi yapıp, siyaset yasağını delmeye çalışmak çok ucuz bir siyaset. Taşra politikacısı tavrı.. Şark kurnazlığı.. Moderatöre haksızlık... Siyaset yapmanın da bir adabı olmalı. Ama yeri THS olmamalı...

Saygılarımla

Bir Dost
Old 22-09-2004, 12:02   #26
sbudak

 
Varsayılan

Bu başlıkta sitenin yönetimine ilişkin konuşmaların sayın Admin'in yönetimini kişisel olarak hedef aldığını sanmıyorum. Bu konuşmaların amacının forumun yönetimi konusunda izlenmesi istenen yöntem, prosedür ve anlayışı ortaya koymak olduğunu zannediyorum.

Sayın üyeler konuyla ilgili düşüncelerini samimi olarak dile getiriyorlar. Dile getirilen bir düşünceye katılan olur katılmayan olur. Bu gayet normal, zira bir tartışma ve konuşma konusu var ortada. Herkes kişisel düşüncesini samimi olarak ortaya koyuyor. Gayet güzel ve sağlıklı bir durum. Bu şekilde devam edip bir sonuca ulaşılırsa daha da güzel olur. İstenmeyen gelişmelerden hareketle faydalı bir takım sonuçlara ulaşılmış olur. O nedenle, konuyla ilgili özgürce ve samimi olarak dile getirilen düşüncelere katılmasak da bu düşünceler sebebiyle birbirimizi bir takım amaçlar gütmekle, "... gibi yapıp/görünmekle" itham etmemeye özen göstermeliyiz diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 22-09-2004, 17:29   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Kim ne siyaset yapti, "sark kurnazligina basvurup tasra politikaciligina soyundu ve en önemlisi siyaset adabini ihlal etti" ben halen çözebilmis degilim.

Bu konunun kapanmasi en hayirlisi olacak.

Saygilarimla.
Old 22-09-2004, 19:45   #28
Av. Adil Giray ÇELİK

 
Varsayılan

Sevgili Tikici'nin önerisine katılıyorum. Bu tartışmanın kapanması konusunda yeterlilik önergesi veriyorum.

Alıntı:
Bu konunun kapanmasi en hayirlisi olacak.


Kabul edenler.... Kabul edilmiştir.

Bir kısım "haylaz çocuklar" adına.
Old 22-09-2004, 20:23   #30
Admin

 
Varsayılan

Bu konuya ilk katılımda bulunurken aşağıdaki eleştirileri yanıtlamaya çalıştım:

Alıntı:

"..bu alana benim ve başkalarının gönderdiği bazı mesajların, yazanların, en azından bir yazan olarak benim, haberleri olmadan silinmelerini doğru bulmadığımı belirtmek içindi..."

"..Benim ölçülerime göre Türkiyede demokrasi ve hukukun yerleşmesi için uğraşan bir site için kabul edilemiyecek bir tutum o yazıların silinmesi..."

"...Ama herşeye rağmen bazı yazıların silinmesini ve silinmesinin olası olduğunu kabullenmek istemiyorum. Nezakaet kurallarına uyulduğu, kimsenin şahsına hakaret edilmediği ve belirli bir şahıs veya partinin propagandası yapılmadığı sürece bazı yazıların silinmesi sadece sitenin demokratikliğine gölge düşürür... "

"...Hakaret içerip içermediğine bakılmaksızın mesajların silinmesinin ise sitenin demokratik anlayışına zarar verdiği muhakkak..."

"...Düşüncelerinizi açıklamaya devam etmelisiniz. Bu şekilde demokratikleşmeye daha fazla katkınız olur..."

"... Sayın Aslan'ın duygularını gayet iyi anlıyorum. THS nin yoğun katılımcıları arasında, geçen zaman içerisinde benzer sıkıntılar yaşanmış ve yaşanmaktadır..."

"...Mahallenin vefakar, cefakar bahçıvanı mahallenin haylaz çocuklarına kızarak mahalleyi terk edemez... Bahçıvan haylaz çocuklara da çiçekleri sevdirmek zorundadır.Bir düşünürün dediği gibi "Bin çiçek açsın, bin fikir yarışsın".Aman bahçivanlara zarar vermeyelim."Alıntı yapılan sözler açıkça forum yönetimince mesaj silinmesinin eleştirilmesi ve bu uygulamanın anti-demokratik bulunması ile ilgilidir ki, daha önce belirttiğim üzere bu eleştiriye katılma olanağı bulamıyorum. Forum kurallarına aykırı bulunan bir mesaj forumdan kaldırılır, aksi taktirde forum kurallarının uygulanmasını temin etmek mümkün değildir ve bunun demokrasi ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Aksini düşünen meslektaşları mesleklerini icra ederken bundan böyle "İcra Dairelerini" de kullanmamaya davet ediyorum.

ANCAK;

Eğer burada eleştirilen nokta mesajların silinmesi değil de, mesajlar silinirken takdir yetkisinin hatalı kullanılması (yani kurallara aykırılık olmadığı halde mesajların silinmesi) ya da moderatör işleminin gerekçesi olan kuralın kendisi (örneğin politika yasağı) ise bu konudaki görüşlere -katılabilirim ya da katılmayabilirim ancak- sonsuz saygım var. Bu konularda tartışmaya devam etmek isteyen üyelerimizin Site Hakkında alanında yeni bir konu başlığı açmalarını rica ediyorum çünkü hemen herkesin hemfikir olduğu üzere buradaki konu gereksiz yere dağıldı.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Savcının görevi "suç isnat etmek" mi, yoksa "suç ispat etmek" mi olmalı? sibelniko Hukuk Sohbetleri 21 30-09-2013 08:43
Stj. Av. ne "ofisboy"dur, ne de adliyedeki caycinin "ciragi..." metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 26 28-07-2007 20:47
FSEK anlamında"eser"; "Mezdeke"oryantal grup adı ve oluşturdukları karakter eser mi? Aslı Hukuk Soruları Arşivi 6 27-12-2006 00:32
Gelin, Şu "ilk Adımı" Atalım Artık;"stajyer Avukatların Sosyal Güvenlik Sorunları&quo metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 0 05-03-2003 14:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06196594 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.