Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin ardı ardına iki iş günü işe gelmemesi

Yanıt
Old 20-01-2009, 12:33   #1
Avguler

 
Varsayılan işçinin ardı ardına iki iş günü işe gelmemesi

Sayın meslektaşlarım.. işçi alacaklarına ilişkin açmış olduğun bir davada.. müvekkil işçiye işbaşı yaptırılmamış ve hakkında iki iş günü ardı ardına işe gelmediğinden dolayı tutanak tutulmuştur. bu tutanak bir adet olup gelmediği günler 4,5,6 mayıs diye sıralanmıştır. bu tutanağın şekil açısından geçerliliği nedir.. vereceğiniz cevaplardan dolayı şimdiden teşekür ederim..
Old 20-01-2009, 12:44   #2
Av_Burcu

 
Varsayılan

Bizim de bir iş davamızda müvekkil yıllık izne çıkarılmış ve hakkında 3 gn üst üste işe gelmemeden dolayı tutanak düzenlenerek sözleşmesi feshedilmiştir. Dava henüz devam ettiği için net bir bilgi veremeyeceğim. Ama ben bu tutanakların kesin kanıt olmayacağı görüşündeyim. Müvekkilin o günler de izinli olduğunu yine işveren belgeleri ve tanık beyanları ile kanıtlamaya çalıştık.

Diğer yandan; başka bir dosyada ilaç mümessili olan müvekkilimin de işe gelmediğinden bahisle iş sözleşmesi feshedilmişti. Ancak ziyaret edilen doktorlar tarafından müvekkilimin çalıştığına dair yazı verildi. Bu şekilde kanıtlamıştık onu. Bilginize...
Old 20-01-2009, 13:36   #3
korayoz

 
Varsayılan

İşçinin gerekçesi olmaksızın iki gün üst üste işe gelmemesi işveren açısından haklı nedenle fesih sebebidir. Yargıtay burada işçinin neden işe gelmediğinin araştırılması gerektiğini içtihatlarında belirtiliyor. Eğer işçiye, seni izne çıkarttık deyip hakkında işe gelmedi diye tutanak tutulursa veya işe geldiği halde iş başı yaptırılmazsa elvette mahkeme bunların geçersiz olduğuna hükmedecektir.
Old 20-01-2009, 16:32   #4
Engin Özoğul

 
Varsayılan

Devamsızlık tutanaklarıyla, istifa dilekçeleriyle vs ilgili yargı kararları tutarsızlık rekoru kırabilir. Bir şekilde somut olay adaletini sağlamaya çalışıyorlar.

O yüzden ne desek boş diyebilirim...

Tutanağın şekline ilişkin olarak ise herhangi bir kısıtlama yok. Ağaç yaprağı(kambiyo senetleriyle ilgili derslerden aklımda kalmış ) üzerine bile yazılıp imza altına alınabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kanunda "iş günü" olarak belirlenen sürelerin hesabında Cumartesi günü sayılır mı? Kilimanjaro Meslektaşların Soruları 10 16-01-2014 21:41
Tüketici kanununa göre 30 iş günü/ Cumartesi iş günü mü? korayoz Meslektaşların Soruları 4 20-11-2008 15:07
Anneler Günü Refya Site Lokali 6 09-05-2003 08:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02586603 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.