Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Devre Tatİl SÖzleŞmesİ - Cayma Hakki BaŞlangiÇ Tarİhİ

Yanıt
Old 09-01-2009, 11:58   #1
SUCCEED

 
Varsayılan Devre Tatİl SÖzleŞmesİ - Cayma Hakki BaŞlangiÇ Tarİhİ

Müvekkilimin 29.06.2008 tarihinde imzalamış olduğu devre tatil sözleşmesinde (kitapçık şeklinde) tatil hakkının kullanılacağı zaman belli bir tarih olarak değil, sadece 22.07-29.07 şeklinde dönem belirtilmiştir. Sözleşmede tatil hakkı kullanılmadan 1 hafta önce şirkete tatil hakkının kullanılacağına dair haber verilecektir şartı konulmuştur. Müvekkilim tatil hakkını kullanmamıştır. Müvekkilim muaccel hale gelen ödemelerini yaptıktan sonra15.10.2008 tarihinde ilgili şirkete maddi sıkıntıya düştüğünü ödeme gücü kalmadığını bu sebeple sözleşmeden vazgeçtiğini ödediği bedelin faiziyle ve muaccel olmayan senetlerinin ise iptal edilerek tarafına iadesine ilişkin noter kanalıyla ihbarname göndermiştir. Yargıtay 13. H.D.’ nin kararları ışığında;

a) Devre tatil sözleşmesinde cayma hakkının başlangıcının hizmetin ifasından başlayarak 7 gün olduğu göz önüne alınırsa müvekkilim tatil hakkını kullanmadığı için Tüketici Mahkemesi’nde açacağı dava ile sözleşmenin iptali mümkün müdür?
b) Sözleşmenin ilk sayfasında Cayma Hakkı başlığı altında “Devremülk hakkı sahibi gerekçe göstermeksizin ve hiçbir cezai ve hukuki sorumluluk üstlenmeksizin sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde kullanım hakkına konu hizmeti reddederek sözleşmeden cayabilir” şeklinde düzenlenmiş bir madde bulunuyor Ancak maddenin altında vize tarihi yazılı bölüm boş ve altına imza atılmamıştır. Kitapçık şeklindeki sözleşmenin sadece son sayfasında “Yukarıda yazılı 20 maddelik sözleşmeyi okudum ve imzaladım.” kaydının altı taraflarca imzalanmış ancak sözleşmenin her sayfası imzalanmamıştır. Bu sebeple şirket tarafından cayma bildirimi belgesi verilmemiş sayılır mı?
Old 09-01-2009, 14:06   #2
Av.Nermintemci

 
Varsayılan

Arkadaşım Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'in 6. maddesine göre 10 gün olan cayma hakkı süresinin eğer sözleşme tesis dışında bir yerde yapılmışsa, tüketicinin hizmeti kullanmaya başladığı tarihte başlayacaktır.
Sözleşmenin, devre tatil sözleşmesine konu tesiste akdedilmesi halinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu durumda, sözleşmenin devre tatile konu tesiste yapıldığını ispat külfeti sağlayıcıya aittir."
Old 09-01-2009, 14:10   #3
Av.Nermintemci

 
Varsayılan

Burda herhangi bir hizmetten yararlanma durumu olmadığından sözleşmeden cayabilir
Old 10-01-2009, 10:25   #4
av.sinem

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,belirtmiş olduğunuz kararlar doğrultusunda müvekkilin imzalamış olduğu sözleşmenin feshi konusunda ihtar çektik ve sözleşme fesh edilerek senetleri iade aldık.Keza bu tarz devre tatil sözleşmelerinde 10 günlük süre gözetilerek sözleşme tarihi geçmiş bir tarih olarak atılıyor.Kanımca tatil hakkından henüz yararlanılmamış olması nedeniyle cayma hakkı için süre başlamamıştır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Patent Hakki / Tekel Hakki .. ege Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu 4 13-11-2013 17:44
DÜzenlenme Tarİhİ Olmayan Senet külekçi Meslektaşların Soruları 5 21-04-2008 14:08
Cayma Hakki damista Meslektaşların Soruları 2 09-04-2008 08:27
Tarİhİ Esere MİrasÇilik Av.Cemil Cengiz Meslektaşların Soruları 0 06-07-2007 16:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02685690 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.