Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yürütmeyi durdurma kararlarının danıştay bozmasından sonraki durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2009, 10:24   #1
av.leyla bişen

Varsayılan yürütmeyi durdurma kararlarının danıştay bozmasından sonraki durumu

sayın hukukçu arkadaşlarım.
bir yıkım kararının iptali amacıyla yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açtım. Yargılama sırasında süre belirtilmeden Y.d. verilmiştir. Daha sonra davanın kabulüne karar verişlmiştir. davalı idare kararı temyiz etmiştir. Danıştay tarafından dosya bilirkişi raporunda eksiklikler ile Tkvkk kararalrının birlikte değerlendirilerek yeniden incaelenmesi nedeni ile bozulmuş ve yeni esasa kaydedilmiştir. Bu arada davalı idare müvekkile eski yıkım kararının yerine getirilmesi için yazı göndermiştir. Ben davalı idareye mevcut bir YD olduğunu bildirir bir yazı yazdım. Ancak İlk verilen YD kararının devam edip etmediğini bir türlü tespit edemedim. Sizce bozmadan sonra YD devam edermi bu konuda kararlarınız varsa göndeiriseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Old 06-01-2009, 13:39   #2
lawyer_721

Ancak İlk verilen YD kararının devam edip etmediğini bir türlü tespit edemedim. Sizce bozmadan sonra YD devam edermi bu konuda kararlarınız varsa göndeiriseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler[/quote]

elimde karar yok ama danıştay kararı son karar olmadığından ve dava halen devam ettiğinden yürütmenin durdurlması kararı bence devam ediyor. yd kararı tedbir niteliğinde olup karar kesinleşinceye kadar devam eder.
Old 06-01-2009, 15:21   #3
zeynepcosgun

Sayın meslektaşım,

İYUK' nun 52. maddesinin 4. bendi gereiğince kararın bozulması, kararın yürütülmesini kendiliğinden durdurur. Burada lehe veya aleyhe bozmanın etkili olmadığını, karar kimin yararına bozulmuş olursa olsun kararın yürütülmesinin duracağı düşüncesineyim.

Temyiz veya itiraz istemlerinde yürütmenin durdurulması

Madde 52
1. (Değişik: 5.4.1990 – 3622/21 md.) Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması, hakim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz. Ancak, bu kararların teminat karşılığında yürütülmesinin durdurulmasına temyiz istemini incelemeye yetkili Danıştay dava dairesi, kurulu veya itirazı incelemeye yetkili bölge idare mahkemesince karar verilebilir. (Ek cümle: 10.6.1994 – 4001/22 md.) Davanın reddine ilişkin kararların temyizi halinde, dava konusu işlem hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi 27 nci maddede öngörülen koşulun varlığına bağlıdır.
2. İptal davalarında teminat istenmeyebilir.
3. İdareden ve adli yardımdan yararlananlardan teminat alınmaz.
4. Kararın bozulması, kararın yürütülmesini kendiliğinden durdurur.

Saygılar
Old 06-01-2009, 16:16   #4
av.leyla bişen

Varsayılan teşekkür ve..

sayın meslektaşım. sanırım olayı biraz farklı anladınız ben mahkeme kararının yürütmesinin durdurlmasından bahsetmiyorum. sizin bahsettiğiniz konu verilen mahkeme kararının yürütmesinin durdurlması ile ilgili. yani benim olayımda davayı kaybeden idare temyiz aşamasında y.d.isteyebilirdi.
ben idari işlemin yürütmesinin durdurlmasından bahsediyorum. yaptığım araştırmalar sonucu danıştayın bozması ile y.dninde ortadan kalktığı yolunda bu nedenle dosya yeni bir esasta olduğundan yeniden y.d istedim. umarım doğru yapmışımdır.
Old 12-02-2011, 09:19   #5
MEGA46

Varsayılan yıkım kararının iptali danıştayın bozma kararı sonrası

sayın leyla hanım.
aynı olay benimde başımda.
önce ruhsat başvurusunda bulundum, belgeler ve projeler incelendi eksiklik olmadığı için poprjeler onaylandı ve benden ruhsat harcı tahsil edildi ancak ruhsatım düzenlenip verilmedi. ruhsatın verilmesi için yazılı başvuruda bulundum reddildi. bende iptal davası açtım ve iptaline kararı verildi.idare temyiz etmedi karar kesinleşti. aradan 8 ay geçtiği halde mahkeme kararı uygulanmadı. akabinde inşaatım mühürlendi bende bir kesinleşmiş mahkeme kararı olduğunu belirten dilekçemi yazdım kabul görmedi. ardından yıkım kararı verildi. yıkım işleminin iptali için dava açtım ve iptaline kararı verildi. belediye temyize gitti danıştay mühürleme zabtında yazılı olan k-1 inşaat aynı parsel içerisinde yapılmış bir başka yapı inşaat diye yorumlayarak bozma kararı verdi. bende tahsisi karara gittim. k-1 inşaat k-8 inşaatın bir parçası olduğunu, projesinde aynen bulunduğunu imar planında bile k-8 + k-1 diye belirtildiğini kanımca mühürleme zabtında yazılı olan k-1 inşaat denilmesinden dolayı danıştayın yorum yanlışına düştüğünü belirterek ve mimarlar odasından k-8 ile k-1 inşaatın tek blok inşaat olduğunu ve bu şekilde odalarınca projenin onaylandığını belirten yazıyı alarak dosyaya ekledim.
belediye bu davanın sonucunu beklemeden tarafıma aynen sizin gibi yıkım kararının uygulanması için tebliğ kararı almış daha tebliğ etmedim. dosyamız danıştayda olduğuna göre ve kesinleşmediğine göre belediyenin bu tutumu kanımca kasti işlemi olarak düşünüyorum. burası türkiye cumhuriyeti hukuk devleti olmaktan çıkıyor. tebliğ aldığım zaman haliyle önce belediyeye yıkım kararının kesinleşmediğini, kesinleşene kadar beklenmesini, talep edeceğim. talebime verilecek cevaba göre ya yeni bir dava y.d istemli yada idare mahkemesine başvurarak yd isteyeceğim. bu arada k-1 inşaatın tespitini yaptırarak maliyet bedelini belirlettim. olaki belediye yanlış yaparak yıkma durumunda bulunduğunda kararın lehimize olması halinde kat be kat belediyeden tazmini yoluna gidilmesi olanaklıdır. maalesef ülkemiz ne duruma geldi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi