Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yabanciların türk vatandaşi olmasi

Yanıt
Old 29-12-2008, 21:34   #1
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan yabanciların türk vatandaşi olmasi

Merhaba Arkadaşlar.
Evlilik dışında türk vatandaşlığını kazanma yolları hangileri acaba? Daha açık sormak gerekirse 403 sayılı türk vatandaşlığı kanunun 6. ve 7. maddelerine göre vatandaşlığı kazanma nasil oluyor. Maddede Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığına alınabilir'in uygulaması nasıl?
Old 29-12-2008, 23:56   #2
trongla

 
Varsayılan

Çok ayrıntılı olarak bilmemekle birlikte, kanunda yazılı şartlerın varlığı,yani beş yıl süre ile ikamet, yeterli derecede Türkçe bilmek, mali olarak yeterli kaynağa sahip olmak vs. şartları taşımak gerekiyor. Bunlardan gayri olarak, şahsın bulunduğu yerdeki kaymakamlığa veya valiliğe başvurması gerektiğini biliyorum. Sonrasındaki prosedürü ise bende merak ediyorum açıkcası.
Old 30-12-2008, 15:37   #3
umutlaw

 
Varsayılan

Sayin Meslektasim,

Evlilik disinda dediginiz icin o konuya deginmeyecegim.

Yabanci uyruklu olan kimse Turkiyede ilk once kanunen yerlesmis oldugunu ispatlamasi gerekmektedir, kanun koyucu yabancilarin bu cercevede Turkiyede bir ikamet tezkeresi almalari gerektigini ve bunun verilis suresini ise veren makamin tanzimedecegini on gormustur. Egitim icin yurdumuza gelen yabancilar ise aldiklari ikamet tezkereleri bu hususa dahil degildir. Yabanci uyruklu olan kimse calisma iznine dayali olarak kanunda duzenlenen sureleri doldurduktan sonra bulundugu yerin mulki amirine yani usulen il nufus mudurulugune basvuruda bulunmak suretiyle Turkiye Cumhuriyeti vatandasligina giris islemlerini baslatabilmesi mumkundur. Kanun koyucu bunun icin belli kriterleri on gormustur ki ayriyeten idare baskaca belgelerde isteyebuilir. Daha sonra dosya Ankaraya gonderilir ve Nufus ve Vatandaslik Mudurlugu tarafindan incelendikten sonra kisi hakkinda Emniyet Mudurulugu tarafindan guvenlik sorusturmasi yapilir ve bunun sonucunda durum en sonda bakanlar kuruluna sunulur ve netice olarak bakanlar kurulunun karariyla kisi vatandasliga kabul edilirse kendisine basvuru yaptigi nufus mudurlugu tarafindan teblig edilir ve oturdugu ilcede Turkiye Cumhuriyeti Nufus Cuzdani verilir. Bunun icin her hangi bir sure vermek yanlistir cunku zamanlamalar cok farkli olabilmektedir. Yabancinin Trukiyede bir yuksek ogrenim okumasi, cocugunun olmasi, aile fertlerinden her hangi birinin Turkiye Cumhuriyeti vatandasti olmasi kendisi icin bir avantaj olacaktir ancak bir oncelik olmayacaktir. Baskaca istisnai durumlarda bakanlar kurulu bir yabancinin Turkiye cumhuriyeti vatandasligina alinmasina karar verebilir. Ek olarak : Kisinin Turkiyede oturdugu sure ikamet tezkeresi aldigi yabancilar subesi tarafindan yazili olarak kendisine verilmesi gerekir. Kisi Vatandasliga basvuruda bulundugu anda en azindan 6 ay sureli ikamet tezkeresine sahip olmasi gerekir. Basvuu yapildiktan sonra kendisine bir kayit numarasi verilir ve kisi durumunu internet uzerindende takip edebilir. Sahsi bilgi, tavsiye ve tecrubelerimi saygiyla sunarim.
Old 30-12-2008, 17:29   #4
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan

Sayın Umutlaw, Cevabınız için tşk ederim.
Yabanci uyruklu olan kimse calisma iznine dayali olarak kanunda duzenlenen sureleri doldurduktan sonra demişsiniz.İkamet tezkeresi nasil aliniyor?
Türkiyede çalışma izni olmadan ortadoğu ülkelerinden gelip yerleşenler çalışma izni ve ikametgah alabiliyor mu?Geçerli bir pasaport ile türkiyeye giren ancak çalışma izni ikametgahı olmayan yabanci uyrukluların T.C vatandaşlığına geçmelerinin yasal yolları ile ilgili tecrübeleriniz paylaşirsanız sevirim.Evlilik dışı dedim. Kanun o konuda net. yabancilar en az üç yıl evli kalmaları ve fiilen birlikte yaşamaları ve evliliğn devamı kaydıyla vatandaşlığa başvurabiliyorlardi.
Old 30-12-2008, 23:22   #5
umutlaw

 
Varsayılan

Sayin Meslektasim,

1- Bulundugunuz yerin emniyet mudurlugunden veya her hangi bir polis merkezinden sorarsaniz bulundugunuz yerin yabancilar subesini size gosterirler, buraya muracaat ederek dilekce vermeniz gerekir ancak sahsin bizzat kendisi olmasi gerekir yani vekaleten olmaz zira yabancinin pasaportunun asli, en son giris vizesi, calisma vizesi ogrenci vizesi veya evlilik cuzdani gorunmesi gerekmektedir.

2- Yerlesme konusu yabancilar hukuk bakiminda bir cok degisik sekilde yorumlanabilir ( sahsi kanaatimdir) Avrupada bir ogrencinin belli bir sureden sonra X avrupa ulkesinde oturdugu sayilabiliyor (bazi ulkelerde gecerlidir) tabi bu dusunce daha onceleri yoktu ancak zamanla benimsendi nitekim Turk Hukukunda yerlesme anlami bir Turkiye Cumhuriyeti vatandasti ile evli olanlar icin esas bakimindan sure daha azaltilarak uc yilin sonunda yerlesmis oldugu sayilir ve yine calisma izni ile gelip 5 yil sureyle oturumu surekli ve kesintisiz ( kesintisizdan maksat ulkeden 6 aydan fazla disarida kalmis olmamasidir [bunun esasi milletler arasi hukuk kriterleridir]) bu sure zarfinda hala ulkede kalisi elverisli ise o zaman yerlesmis sayilmaktadir. Yerlesmeden kasit baslica ulkenin orf adet dil konularini kavramaktir. Insan haklari sozlesmesi cercevsinde bakildiginda orta dogudan gelip ulkemizde yillarca kalanlarda manevi olrak yerlesmis sayilirlar ancak hukuken bu mumkun degil en azindan Tukiyemizde suanda benim bildigim kadariyla boyle bir kanun yok, ornegin isvec te yabanci kisi 10 yildir multeci konumundadir ancak oturumunu aldigi tarihten itibren ulkede ikamet etmeye baslamis sayilir yani yasadigi 10 yil hice sayilir.

3- Calisma izni ile oturum hakkinda ise yabanci sahis sirket kurarak, sirkette ortak olarak veya calisan olarak ilk once yurt disi elciliklerimizden calisma vizesi basvurusunda bulunmasi gerekmektedir eger ki yabanci sahis Turkiyede oturuyor ise ve alti aydan az olmamak uzere ikamet tezkeresi var ise dogrudan calisma ve sosyal guvenlik bakanligi basvuruda bulunabilir.

4-Yabanci kimse kanunen baska bir milliyet tasimaktadir dolayisiyla baska bir ulkenin milliyetini secebilmesi icin hem kendi ulkesinin hukuku hem kabul edecek ulke hukuku ve yine uluslararasi hukuka da dikkat etmesi gerekir ( vatansizlar icin gecerlidir) dolayisiyla turist vizesiyle giris yapip vatandasliga basvuruda bulunmak mantikende hukukende imkansizdir ancak kanunda istisnalar var yanlis hatirlamiyorsam ulkeye veya bilim adina her hangi bir katkisi olan kimseler bakanlar kurulu karariyla istisnai olarak vatandasliga alinabilirler. Bunun otesi sadece pasaportla ulkeye giris yapmasi yeterli degildir.

Sahsi gorus, tavsiye ve bilgilerimi saygiyla sunarim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tacir olma kıstası? tulu telisik Meslektaşların Soruları 8 25-07-2010 11:52
bosanmis olma durumu sevgi_seli Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 07-12-2008 13:59
türk vatandaşının türk konsolosluğundan verdiği vekaletname - apostil Av.Nur Hayat BURAN Meslektaşların Soruları 3 23-02-2008 10:07
Bulgar Vatandaşının Türk Mahkemesi için Türk Avukata Vekalet Vermesi üye18721 Meslektaşların Soruları 5 23-10-2007 22:55
1917 Hukuki Aile Kararnamesinden günümüz Türk Medeni Kanununa kadar Türk aile yapısı tulinunal Hukuk Soruları Arşivi 1 23-05-2006 19:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03519511 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.