Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İki Ortaklı Limited Şirket

Yanıt
Old 24-12-2008, 23:29   #1
Avukat Özkan ÖZBAŞ

 
Dikkat İki Ortaklı Limited Şirket

sayın meslektaşlarım, içinden çıkamadığım bir sıkıntım var. İncelemeye nereden ve hangi konudan başlayacağımı dahi şaşırdım.

Müvekkil bir limited şirket var. İki ortaklı ve her ikisi de eşit paya sahip. Ve her ikisi de münferiden imzaya ve temsile yetkili. Ancak bu ortaklar birbirine girdi. Ortağın biri şirketin bankada olan parasını devamlı suretle çekiyor. Yani LTD adına olan banka hesaplarından devamlı para çekiyor.

Öncelikli sorum, şirket veya diğer ortak, para çeken ortağın para çekmesini engelleyebilir mi? Önceki çektiği paraları iadeye nasıl zorlayabiliriz.

Esas önemlisi de, bu şirketteki anlaşmazlıkları nasıl sonlandırabilirim. (İki ortak müşterek karar alamıyor)

Bu konudaki tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var. teşekkür ederim.
Old 25-12-2008, 09:20   #2
avtufan

 
Varsayılan

Bence Şİrkete Kayyum Atatin. (ortaklarin Bİr Araya Gelemedİklerİnİ-bİrbİrİ Zararina Hareket Ettİklerİnİ-Şİrketİn İÇİnİn BoŞaltildiĞini Vb.İlerİ SÜrerek)
Old 25-12-2008, 13:20   #3
Hasan Coşkun

 
Varsayılan

Müdürlükten azil davası açmanızı ve açacağınız davada müdürlük yetkisinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasını istemenizi öneririm.
Old 25-12-2008, 19:57   #4
Avukat Özkan ÖZBAŞ

 
Önemli

Hasan Bey öncelikle bilginiz için teşekkür ederim. Müdürlükten azil için ne gibi şartlar aranır. Şirket hesabından karar olmadan para çekmesi kafi olur mu?
Old 26-12-2008, 11:09   #5
Hasan Coşkun

 
Varsayılan

TTK 543/1 yollamasıyla limited şirket müdürünün azlinde kollektif şirketlere ait TTK 161 ve 162.madde hükümleri uygulanır.
Müdürün şirketin parası çekmesi yalnızbaşına azil sebebi değildir.Ancak çektiği parayı şirket işlerinde kullanması gerekir.Kullanmıyorsa yani zimmetine geçirmişse bu azil sebebi oluşturur.Yazdığım maddelere ilişkin içtihat bulursanız ya da sitedeki arkadaşların ellerinde varsa ve paylaşırlarsa işiniz daha sağlam olur.
Old 27-12-2008, 18:13   #6
Avukat Özkan ÖZBAŞ

 
Varsayılan teşekkür

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Açıkçası çok işime yaradı.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Lİmİted Şİrket OrtaĞinin Borcu Goldan Meslektaşların Soruları 8 24-12-2008 15:02
Avukatlik BÜrosuna Masraf Ortakli Katilmak İstİyorum fatihlk Adliye Duvarı 0 06-02-2008 11:44
Lİmİted Şİrketİn Tasfİyesİ OLCAYK Meslektaşların Soruları 0 21-05-2007 18:57
-lİmİted Şİrket- taze mezun yalçın Ticaret Hukuku Çalışma Grubu 1 25-12-2006 18:12
Lİmİted Ştİ Feshİ İstenebİlİr Mİ? yazoglu Hukuk Soruları Arşivi 2 11-07-2006 17:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09561706 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.