Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sonunda Bu Da Oldu!

Yanıt
Old 07-06-2004, 23:13   #1
sbudak

 
Önemli Sonunda Bu Da Oldu!

Sonunda bu da oldu! İnternette rastladığım bir habere göre yargının mevcut durumunun beklemekle çözülmeyeceğini gören hakim ve savcı Adalet Bakanlığı'na karşı tazminat davası açmış. Ben şahsen bu kişileri gösterdikleri cesaretten dolayı kutluyorum. Haberde yer alan tepitler çok çarpıcı ama "Dilekçede bir astsubayın 1 milyar 350 milyon liralık maaş bordrosuyla mesleğe yeni giren ve net maaşı 925 milyon lira olan jandarma uzman çavuşun yanı sıra, yeni bir hâkimin 910 milyon liralık maaş bordrosu da yer aldı." kısmı bana daha da çarpıcı geldi. Haberin tamamını aşağıya aktarıyorum.
Alıntı:

HAKİM İLE SAVCI ADALETTEN DAVACI


10 yıllık yargıç Ayten ve altı yıllık savcı eşi Ayhan Aktuğ, Adalet Bakanlığı'ndan, AB ölçütlerine uygun çalışma koşulları istedi. Nizip savcısı Ayhan Aktuğ'la hâkim eşi Ayten Aktuğ, yargı sorunlarını mahkemeye taşıyarak, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Altı yıllık savcı olan Ayhan Aktuğ ile 10 yıllık hâkim eşi Ayten Aktuğ, iş yükünün fazlalığı ve maddi koşulların yetersizliği nedeniyle Adalet Bakanlığı aleyhine Gaziantep İdare Mahkemesi'nde 10'ar milyarlık manevi, birer milyar liralık simgesel maddi tazminat davası açtı.
Çift, dava dilekçesinde, Türkiye'nin de taraf olduğu İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi'nin 4. maddesinin 2. bendi ve Anayasa'nın 18. maddesince düzenlenen zorla çalıştırma yasağının terfi, büyük illere tayin edilmeme gibi tehditler altında ihlal edildiğini ileri sürdü. Çift, ayrıca, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 24. maddesince düzenlenen dinlenme, eğlenme ve özellikle çalışma süresinin makul ölçüde sınırlandırılması, eşit işe eşit ücret haklarının ihlal edildiğini de iddia etti.


Deliller:Maaş Bordroları
Aktuğ çifti, eşit işe eşit ücret alamadıklarını yazdıkları dilekçede, denkleri olan kaymakamın, ayrıca, birinci sınıf bir savcı ya da hâkimin ildeki en yüksek dereceli memur olan valiyle aynı maaşı alması gerektiğini belirtti. Dilekçede, bir astsubayın 1 milyar 350 milyon liralık maaş bordrosuyla mesleğe yeni giren ve net maaşı 925 milyon lira olan jandarma uzman çavuşun yanı sıra, yeni bir hâkimin 910 milyon liralık maaş bordrosu da yer aldı.


Makam Odası ve Lojman
Dosyanın delil bölümüne, savcıyla kaymakamın makam odası ve lojmanlarının fotoğrafları konuldu. Dilekçede, Anayasa'nın yürütme ve yargı organlarının görevlilerinin maaş, özlük hakları, çalışma koşulları ve sağlanan diğer hakların eşitlik ilkesine uygun olmadığı, yargı aleyhine uçurumlar bulunduğu vurgulandı. Ayrıca, başsavcının 1994 marka Tofaş bir otomobile, kaymakamın da 2000 model Passat bir makam otomobiline bindiği belirtildi.


'AB Standardı Uygulansın'
Dava dilekçesinin netice ve talepler bölümünde şu unsurlar yer aldı:


Bilirkişi incelemesi yapılıp, AB'ye üye ülkelerin hâkim ve savcılarının iş standartları, çalışma koşulları, aldıkları ücretler, sağlanan diğer maddi ve sosyal olanaklar mahkemece istensin.

Eşit işe eşit ücret hakkı kapsamında, hâkim ve savcılarla 'aynı güçteki' milletvekili, bakan, vali ve kaymakamların maaş ve diğer hakları istensin.

Tazminat miktarının hesaplanmasına esas olmak üzere komisyon oluşturulsun. Komisyon, bir hâkimin bir günde bakabileceği dosya ve verebileceği karar sayısını ve bu sayı için gerekli personel sayısını belirlesin.

Komisyon, bir savcının adli görevi olmaksızın hazırlık soruşturmasını yürütme, duruşma ve keşiflere katılma dışındaki diğer işleri de göz önüne alınarak, bir yılda bakabileceği en fazla soruşturma sayısı ve gerekli fiziki şartların kaydedildiği bir rapor hazırlasın.
Hâkim ve savcı çiftin dilekçesinde, dikkat çeken diğer noktalar ise şunlar:

Nizip'te şu an 3 bin 410 dosya var.

Hâkim Aktuğ 2003'te 840 dosyaya baktı. Şu anki dosya sayısı ise 945.

Adliyede hizmetli ve mübaşir kadrosunda görevli bir kişi bile yok.

Hâkim ve savcılar dosyalarını evine götürüyor. Ancak, mevzuatta fazla mesai ücreti alınmasına olanak sağlayan herhangi bir düzenleme yok.

Bu koşullarda Türkiye'de maalesef yargı hizmeti yerine getirilememekte.

kaynak: radikal ... 2004-06-06 ...
Old 08-06-2004, 09:04   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Bu hareket tarzi hak arama özgürlügü dairesinde çok önemli. Hukukun gerçek yüzü ortaya çikacaktir. Türkiye de yarginin isleyip islemedigi, bagimsiz olup olmadigi test edilecektir. Umarim hakimlerimiz (daha önce yasanan savci olaylari gibi) meslekten atilmaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kamu ihalesi sonunda ihaleyi alan kişiyle sözleşme neslegen Hukuk Soruları Arşivi 3 17-07-2006 12:58
Bize Ne Oldu? tansel Site Lokali 2 01-09-2003 13:26
Sonunda Batu Han Site Lokali 1 24-04-2003 10:38
İşkence İlk Kez Mahkum Oldu Av.Armağan Konyalı Hukuk Haberleri 0 05-04-2003 19:49
Baro Yıllık Aidatı 200 000 000 TL. Oldu. Av.Habibe YILMAZ KAYAR Adliye Duvarı 0 24-01-2003 22:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02837610 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.