Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz aşamasında olan dava İİK 106. madde gereği 1 yıllık süreyi keser mi?

Yanıt
Old 24-12-2008, 15:58   #1
pinargungor

 
Varsayılan Temyiz aşamasında olan dava İİK 106. madde gereği 1 yıllık süreyi keser mi?

Merhabalar
[FONT='Tahoma','sans-serif']Bizce çok önemli ve acil öğrenmemiz gereken bir konu var. Daha önce haciz aşamasında olan bir icra takibimiz vardı. Fakat tam bu aşamada haczedilmezlik iddiasında bulunuldu ve yargılama sonunda bu karar temyiz edildi. Dosya hala temyizde ve 106. maddeye göre zamanaşımı olan 1 yıl bitmek üzere yani takibizin düşme ihtimalini araştırıyoruz. Acaba açılan ve derdest olan dava İİK 106. madde gereği 1 yıllık süreyi keser mi ?[/font]
Old 24-12-2008, 16:26   #2
Aybüke Kağan

 
Varsayılan

hacezdilmezlik iddiası kabul edildi mi?

Ayrıca bu tür kararlar kesinleşmesi gereken kararlardan değildir.

Mahkemenin kararına göre iki seçenek var.
1) İ.H.M haczedilmezlik iddiasını kabul ettiyse gerekçeli karardan sonra haczilerin fekki gerekir.

2)Dava reddediliyse temyizde de olsa satış istemeniz gerekir.Aksi halde madde 106 daki süre hak düşürücü süre olup hacizleriniz düşer.
Old 24-12-2008, 16:43   #3
Gamze Dülger

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım,

İcra dosyanızın,İcra Hukuk dosyasının içinde ve temyizde olduğu anlaşılıyor.

Ancak bu husus maalesef haczin İİK 106 maddesine göre düşmesini engellemeyecektir.

İİk 106 maddedeki süreler sadece "İstihkak davası açılması veya ödeme taahhüdünde bulunulması " durumunda işlemeyecek olduğundan bir yolunu bulup talepte bulunmalısınız.

Genellikle icra müdürlükleri,dosya aslını mahkemelere gönderirken geçici dosya tanzim ederler.Bu geçici dosyaya (araç haczi olduğu zannıyla ) araç takyidatını getirip talep açmanızı tavsiye ederim.

Talebinizde,
"Asıl icra dosyasında alacaklı vekili olduğunuzu,takyidattan görüleceği üzere menkule icra dosyasından haciz konulduğunu,haczedilmezlik itirazı üzerine dosya aslının mahkemede ve mahkeme dosyasının da temyiz aşamasında olduğunu,İİK 110 maddesindeki satış işleme süresinin ancak satış talebi ile ve masrafı yatırılmak kaydıyla kesileceğini,haczinizin düşmemesi için araç satış masrafları ve talebinizin dosyaya alınmasını,bu talebin dosya Yargıtay'dan döndükten sonra karara bağlanabileceğini ve bu durumda tarafların herhangi bir zarara uğramayacağını,ancak talebinizin reddedilmesi halinde ise satış isteme süresinin kesilmeyeceğini ve bunda kusurunuzun olmadığı tam tersine talebi dosyaya işlemeyen ve gerekli masrafları dosyaya almayan daire görevlilerinin kusuru olacağını " ...... yazın.Altına da olumlu yada olumsuz bir karar verilmesini sağlayın.

Satış isteme sürelerinin kesilmesi için "1 yıllık sürede satış talebinde bulunmak ve gerekli masrafları yatırmak " yeterli olduğundan,icra müdürünün bu talebinizi kabul yada reddetmesi önemli olmadığından bu şekilde cevap verdim.

İşini bilen ve hak kaybına yol açmak istemeyen görevliler bu talebinizi kabul edecektir.Dosya Yargıtay'dan döndüğü ve talebinizin gerçeğe(dosya içeriğine ) uygun olduğu anlaşıldığı takdirde satış işlemlerine başlanacak,uygun değilse talebiniz reddedilecektir.Yani bu talebi yapmanız, talebin ve masrafın da alınması halinde süreler kesilecektir.

İcra dairesi bu talebi kabul etmez ise,bu takdirde talebinizi,dosya numarasını ve masrafını da posta aracılığı gönderdiğinizi bildirmek kaydıyla noterden yapabilirsiniz.(Bu memurun talebinizi imzalamama ya da herhangi bir karar vermeme durumu için uygundur )

Tüm bunlar bir yana "Haczedilmezlik itirazının " ,İİK 106 ve 110'daki süreleri kesip kesmediğine dair karar bulabilirsem (ki bana göre kesmeli) bu sayfada yayınlayacağım.

Saygılarımla
Old 25-12-2008, 13:34   #4
pinargungor

 
Varsayılan

Öncelikle çok teşekkür ederim. Haczedilmezlik iddiası reddedildi. Ama dosya Yargıtay'da işlem yapamıyoruz. Sanırım geçici dosya da tutmamışlar. Ondan sıkıntı doğdu.
Old 25-12-2008, 13:37   #5
pinargungor

 
Varsayılan

Gamze hanım teşekkür ederim. Verdiğiniz öneri çok mantıklı. Yargıtay kararı bulamadım umarım denk gelir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Temyiz aşamasında verilen yürütmeyi durdurma kararlarına itiraz Yaşar GÜÇLÜ Meslektaşların Soruları 6 21-07-2012 15:40
temyiz aşamasında taraf teşkili halilerdemir Meslektaşların Soruları 3 24-09-2008 11:01
ÖNÖDEME de bayram tatili 10günlük süreyi keser mi? Av. Arzu Erkol Dursun Meslektaşların Soruları 2 31-12-2007 16:00
temyiz aşamasında bekletici mesele- taşkın inşaat Av. Nurgül Meslektaşların Soruları 1 14-12-2007 13:47
aciz belgesi dava aşamasında alınabilirmi? av.tuğbabal Meslektaşların Soruları 2 11-09-2007 13:25


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02901793 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.