Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icranın yenilenmesinden sonra borçluya itiraz hakkı

Yanıt
Old 22-12-2008, 15:38   #1
membalik

 
Karar icranın yenilenmesinden sonra borçluya itiraz hakkı

Sayın meslektaşlarım;
İcra dosyasında borçlu, ödeme emrine itiraz etmemiş ve daha sonra alacaklı taraf bir yıl boyunca işlem yapmadığı için icra dairesi dosyanın müracaata bırakılmasına karar vermiştir. Şimdi icra dosyası yenilendi ve borçlu tarafa da yenilendiğine dair tebligat geldi. İcranın yenilenmesi durumunda yenilemeye dair gelen tebligattan sonra borçlunun yeni bir itiraz hakkı doğar mı? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar
Old 22-12-2008, 17:18   #2
Av. İlhan SALBAŞ

 
Varsayılan

Uygulamada sıklıkla zamanaşımı def'inde bulunuluyor. Çeklerde son işlem tarihinden 6 ay bonoda 3 yıl geçtikten sonra dosyanın yenilenmesi halinde icra mahkemesine dava açılıyor. Bu durumdan diğer itirazlara da yeni bir ödeme emri gibi süresi içerisinde ilamsızsa icra dairesine itiraz edebileceğiniz. Kambiyo vs ise icra mahkemesinde dava açabilirsiniz.
Old 22-12-2008, 17:57   #3
janveljan

 
Varsayılan

Sayın membalik ;

müracaata bırakılmış icra takip dosyasının yenilenmesi üzerine,borçluya gönderilen yenileme dilekçesinin işlevi, borçluya hakkındaki takibin yenilendiğinin bildirilmesinden ibarettir.


Yenileme dilekçesi icra müdürlüğüne hitaben yazılır, dosyanın yenilenmesi yönündeki alacaklı talebinden ibarettir. Niteliği bundan ibaret olan yenileme dilekçesinin borçluya tebliği üzerine ,borçlu bu yeni bir ödeme emriymişcesine ,birtakım itirazlarda bulunamaz,yada mal beyanında bulunmak zorunda değildir.

Öte yandan değerli meslektaşım Av.İlhan Salbaş'ın da ifade ettiği üzere, borçlu sizin bu yenileme talebiniz üzerine icra hakimliğine müracaatla, takipten sonraki zaman aşımı süreleri gerçekleşti ise ,"takipten sonraki zamanaşımı sebebiyle" ,takibin geriye bırakılmasını talep edebilir.

Bu sebeple takip konusu evrakın çek yada bono olması burada önem arzedecektir.Örneğin takip dayanağınız çek idiyse , dosyanın asgari bir seneden önce işlemden kaldırılmayacağını düşünecek olursak 6 aylık zamanaşımı çoktan gerçekleşmiş olduğundan hakimlik icranın geriye bırakılmasına karar verecektir.

Ancak takip konusu bir bono ise Bonolarda 3 senelik bir zamanaşımı olduğunundan (tabi bu süre bonoyu düzenleyene karşı ,cirantalar karşı zamanaşımı bir senedir.) şanşınız biraz daha fazla olacaktır.
Old 23-12-2008, 08:12   #4
membalik

 
Karar

Sayın meslektaşlarım. yenilenen borç, ilamsız icraya ilişkin bir borç. Zamanaşımı süresi henüz dolmadı. Ancak cevap veren değerli arkadaşlardan biri icra dairesine itiraz edebileceğimi belirtirken, diğer arkadaş yenileme dilekçesi üzerine itiraz edilemeyeceğini belirtmiştir. Sebebi de bu konuda İİK da boşluk olmasıdır. Konu hakkında deneyimi olan arkadaşların lpaylaşımlarını bekliyoruz. Saygılar
Old 23-12-2008, 16:50   #5
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan

ilk ödeme emrinin tebliğinden sonra itiraz edilmediğinden kesinleşmiş bir icra takibi bulunmaktadır.

belirtildiği gibi yenileme dilekçesi bir bildirimden ibarettir. borçlunun yenileme dilekçesini tebliğ aldıktan sonra takibe itiraz etme hakkı bulunmamaktadır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İİK. 71/2 uyarınca icranın geri bırakılması için başvurma süresinin ne olduğu avalaattin61 Meslektaşların Soruları 5 07-11-2010 22:06
hacze iştirak edenin kıymet takdirine itiraz hakkı? Sadık Meslektaşların Soruları 3 28-01-2010 14:58
icranın geri bırakılması ne işe yarar eke Meslektaşların Soruları 1 22-11-2008 20:54
yenilemeden sonra itiraz bayrakburak Hukuk Soruları 2 23-08-2008 15:39
Evlatlık Alındıktan Sonra Asıl Ebeveynlerden Miras Hakkı Kalır Mı? Elvan Hukuk Soruları Arşivi 1 04-03-2002 20:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03613305 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.