Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kredi sözleşmesinde hayat sigortası yapılmazsa mirasçıların durumu ne olacaktır?

Yanıt
Old 18-11-2008, 14:17   #1
av_fguz

 
Varsayılan kredi sözleşmesinde hayat sigortası yapılmazsa mirasçıların durumu ne olacaktır?

Sayın meslektaşlarım kolaylıklar dilerim.Bir müvekkilim kredi kullanarak bir çok ticari araç satın almış ve kredi vadesi dolmadan vefat etmiştir.Krediler farklı bankalardan kullanılmış.Bankalardan ikisi hayat sigortası yapmamış.Diğer bir banka ise yarım hayat sigortası yapmış.Yani 100.000 YTL'lik kredi için 50.000 YTL'lik sigorta yapmış.Müvekkil ise kredi kullandığı tarihte 60 yaşında yani risk grubundadır.Müvekkil öldükten sonra mirasçıları gelerek kalan kredi borcunun sigortadan karşılanıp karşılanmayacağını sorduklarında hayat sigortalarının yapılmadığını öğrendik.Mirasçılar mecburen kalan kredi borcunu ödediler.Ancak bankalara dava açmak istediklerini söylediler.Bunun üzerine uzun uzun araştırdım.Fakat bir çıkışyolu bulamadım.Bankacı arkadaşlarımla konuyu görüştüğümde bazı bankalarda hayat sigortası yapma zorunluluğu olmadığını söylediler ama cevap beni tatmin etmedi.Forum alanlarında ise soruma yanıt bulamadım.Bu konuda neler yapabileceğimize ilişkin fikirleri olan arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-11-2008, 10:59   #2
eras

 
Varsayılan

Sayın fguz;
Bankalarca kullandırılan kredilerde "hayat sigortası" kanuni bir zorunluluk olmayıp, bankaların alacaklarını güvence altına almak maksadıyla yapmış oldukları ihtiyari bir uygulamadır. Bu uygulama, bankadan bankaya farklılık gösterebileceği gibi, aynı banka tarafından kullandırılan kredilerde dahi farklılık gösterebilmektedir. Bu bağlamda kredi müşterisine hayat sigortası yaptırılmamış olması nedeniyle bankaya sorumluluk yöneltebilmek için somut bir dayanak bulunmamaktadır. Bu noktada,müvekkilinizin hesap ekstrelerini ve kredi kullandırımına ilişkin belgeleri inceleyerek müvekkilinize hayat sigortası yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.
Old 10-02-2011, 11:38   #3
kapbana

 
Varsayılan

Merhabalar;

Aynı durum karşıma geldi;

Farklı yorumlar ya da tecrübeler var ise acil yorumlarınızı bekliyorum...
Old 10-02-2011, 12:57   #4
AV.SEDAT

 
Varsayılan

Birebir değilse de benzer bir durum başıma geldi ve çektiğimiz ihtardan sonra (bu enteresan, meslek hayatımda ilk defa bir bankaya sadece ihtarla hukuki durumumuzu kabul ettirdik ) kredi bakiyesinden mirasçılar sorumlu tutulmadı. Olay şöyle:

Müvekkillerin babası x bankasından 60 ay vadeli yüklü de bir kredi alıyor. "X bankası"nın o şubesi bankayla aynı adı taşıyan "x sigorta" şirketinin de acentesi... Şahsa hayat sigortası yapılıyor, poliçe bedelleri şahsın kmh hesabından otomatik olarak tahsil ediliyor, ancak 3. yıl poliçenin yenilenmesi müvekkilin bağlı bulunduğu müşteri temsilcisinin değişmesi nedeniyle şubenin kusuru ile unutuluyor. Şahıs da sanırım 27 veya 28. taksidi ödedikten sonra vefat ediyor. Kredi sözleşmesinde borçluya hayat sigortası yapılacağı, borçlunun buna itiraz edemeyeceği, hatta yapılan ödemelerden öncelikle poliçe bedelini tahsil etme yönünde bankanın yetkili olduğu ve bundan dolayı taksit ödemesinden temerrüt doğarsa borçlunun buna da itiraz edemeyeceği vs.vs. hükümler var.

Bunları öne sürerek bankaya mirasçılar adına sırf adet yerini bulsun diye bir ihtarname çektik. Hemen arkasından dava dilekçemizi hazırlarken müvekkillerden biri bankadan aranmış ve bütün mirasçıları şubeye davet etmişler. Veraset ilamı ibraz edildiğinde ve vergi ilişiği kesildiğinde ölüm tarihinden sonra hesaptan çekilen 2 taksidi de iade edeceklerini, diğer taksitlerden ise sorumlu olmadıkları (mirasçıların) bildirmişler. Sonra da iade ettiler zaten taksitleri...

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere hayat sigortası yapılmayan kredi ile ilgili kredi sözleşmesinin metnini okumanızda yarar var. Banka müvekkillerinizin babasını bu tip bir sorumluluk altına sokmuş ve kendisine sigorta konusunda eylem yetkisi almış ise, bu yetki bankanın aynı zamanda sorumluluğu olarak da düşünülebilir. Bizimkinde "unutulan şey" poliçenin yenilenmesi idi ama; aynı şartlarda hiç yapılmaması da benzer bir hukuki durum doğurabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kredi hayat sigortası zorunlu mudur? günseligonca Meslektaşların Soruları 4 03-10-2012 14:22
Taşıt Kredisi-Hayat Sigortası... devrimali Meslektaşların Soruları 1 28-08-2008 09:28
Kredili Hayat Sigortası spektre Meslektaşların Soruları 2 16-08-2007 08:18
Kredili hayat sigortası... Av.Hilmi Sormazoğlu Meslektaşların Soruları 2 17-12-2006 18:34
ferdi kredi hayat sigortası geri ödeme eguler66 Hukuk Soruları Arşivi 4 17-04-2006 10:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02906704 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.