Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Türkiye'de Çocuk Evleri: Çocuğun Yüksek Yararı için SHÇEK'te Dönüşüm

Yanıt
Old 09-11-2008, 20:49   #1
Dr. Özge Yücel

 
Olumlu Türkiye'de Çocuk Evleri: Çocuğun Yüksek Yararı için SHÇEK'te Dönüşüm

Çocuk Evleri'nin Sayısını Maliye ve SHÇEK Belirleyecek

Yurtlara alternatif olarak az sayıda çocuğun daha iyi şartlarda barınmasını sağlayan Çocuk Evleri'yle ilgili yönetmelik yayınlandı. aynı evde aralarında üç yaştan fazla olan çocuklar kalamayacak. Şu an 80 Çocuk Evi var.

BİA Haber Merkezi

14 Ekim 2008, Salı

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Çocuk Evlerinin çalışma usulleri ve esaslarına ilişkin yönetmelik yürürlüğe girdi.Çocuk evleri, hakkında koruma veya tedbir kararı bulunan çocukların topluma kazandırılması ve ihtiyaçlarının karşılanması için yeni bir model olarak oluşturulmuştu.

Uzmanlar, daha az sayıda çocuğun ev ortamına daha yakın koşullar içinde yaşayabileceği çocuk evlerinin çocuk yuva ve yurtlarına göre faydalı olduğunu söylüyor. Öte yandan, çocuğun yararı açısından tercih edilmesi gereken, gerekli sosyal destek mekanizmalarını işleterek çocuğun mümkünse ailesinden ayrılmamasını sağlamak.

SHÇEK verilerine göre, ilki 2000'de Ankara'da açılan ve 6-8 çocuğun kaldığı çocuk evlerinin sayısı 80'e çıktı.

Kurumun 2007 faaliyet raporuna göre 103 çocuk yuvasına kapasitenin üzerinde kayıtlı çocuk var. Geçen yıl meslek elemanlarının sayısı artsa da kadroların üçte biri boş.
Yönetmelik

Yönetmeliğe göre,

* İl müdürlükleri içinde koordinasyon merkezleri kurulacak.
* Kalacak çocuklar seçilirken koruyucu aile ya da evlat edindirmeden yararlanamayacaklara öncelik tanınacak. Kardeşlik, yaş, cinsiyet durumu gözetilecek. Aynı evde en fazla üç yaş farkı bulunan çocuklar kalabilecek.
* Evlerde sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog, çocuk gelişimcisi, öğretmen, çocuk eğitimcisi, hemşire ve bakım elemanları görev yapacak. Bir evde en fazla üç personel görev yapacak. Dışarıdan hizmet satın alınabilecek.
* Evlerin bir tabelası olmayacak. Çocukların ulaşım, tedavi, yiyecek giderleri karşılanacak; harçlık verilecek.
* Açılacak çocuk evi sayısı Maliye Bakanlığı ve SHÇEK tarafından her yıl belirlenecek.

Öte yandan SHÇEK'in verdiği hizmetlerle ilgili bir dizi yönetmelikte yapılan değişikle "sosyal hizmet uzmanı" ibareleri "sosyal çalışmacı"; "doktor" ibareleri de "tabip" olarak değiştirildi.(EÜ)

http://www.bianet.org/cocuk/kategori...k-belirleyecek
Old 09-11-2008, 20:54   #2
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Daha önce çocuk evleri ve köyleri projesini Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı geliştirmişti. Şimdi ise devlet kurumunda çocuğun ihtiyacı olan aile ortamında kişiliğine saygı duyulan ve sevgi gereksiniminin daha iyi karşılandığı evlerde yaşayabilecek olmaları umut verici bir gelişmedir. Çocuk evleri yakından incelenmeli ve nasıl yürütüldüğü denetlenmelidir. Dilerim tasarlandığı gibi sürer ve gelişir.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'nın kurduğu çocuk köyleri için
http://www.cocukkoyleri.org/
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocuk Kaçırma,Çocuğun İadesi Yargıtay Kararları Av.Habibe YILMAZ KAYAR Aile Hukuku Çalışma Grubu 2 12-01-2012 10:51
Çocuk Hakları Gereği Velayet Düzenlenirken Çocuğun Beyanı Gerekmez mi? law in law Çocuk Hakları Çalışma Grubu 1 17-03-2008 21:29
Hakimlik için : Kamu Hukuku Yüksek Lisansı mı Özel Hukuk Yüksek Lisansı mı? anadolu32 Yüksek Hukuk Eğitimi 19 30-08-2007 20:42
Çocuk mahkemesinde yargılanan çocuğun 18 yaşını doldurması ideal hukuk Meslektaşların Soruları 2 14-06-2007 18:30
Çocuğun Yüksek Yararı Temel İlkedir Av.Habibe YILMAZ KAYAR Çocuk Hakları Çalışma Grubu 0 11-06-2004 11:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02811098 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.