Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kısıtlıya ait gayrimenkulün pazarlıkla satışında izin

Yanıt
Old 08-10-2008, 15:57   #1
law in law

 
Varsayılan kısıtlıya ait gayrimenkulün pazarlıkla satışında izin

Sayın Meslektaşlarım, Vesayat mahkemesinden vesayet altındaki şahsın hissedar olduğu taşınmazın satışı için izin talebinde bulunacağız.İhtiyacı yok ama diğer hissedarlar kendi paylarını haricen satmış,alıcı diğer hisseyide almak istiyor.Arsa üzerine bina yapacakmış. Kısıtlıya düşen hisse 25 .000 YTL değerinde biz pazarlıkla satış istiyoruz.Sulh Hukuk Mahkemesi izin kararı verirse pazarlıkla satışa Asliye Hukuk Mahkemesi mi verecek yoksa sulh hukuk pazarlıkla satışa karar verip onay için asliye hukuka mı gönderecek Açık artırma daki % 70 %40 satış hükümleri açık artırma ile satışta yine geçerlimidir. Bu kadar hisse değeri için hangisi kısıtlının lehine olur?Asliye Hukuk pazarlıkla satışı onaylamazsa temyiz yolu açık mı? örnek karar eklerseniz mmenun olurum.Saygılarımla...
Old 09-10-2008, 11:50   #2
Gün Altay

 
Varsayılan

MK MADDE 444.- Taşınmazların satışı, vesayet makamının talimatı uyarınca ve ancak vesayet altındaki kişinin menfaati gerekli kıldığı hâllerde mümkündür.
Satış, vesayet makamının bu iş için görevlendireceği bir kişi tarafından vasi de hazır olduğu hâlde açık artırmayla yapılır ve ihale vesayet makamının onamasıyla tamam olur; onamaya ilişkin kararın ihale gününden başlayarak on gün içinde verilmesi gerekir.
Ancak denetim makamı, istisnaî olarak özel durumları, taşınmazın niteliğini veya değerinin azlığını göz önüne alarak pazarlıkla satışa da karar verebilir." Hükmünü havidir.MK 463. maddesinde de hangi hâllerde vesayet makamının izninden sonra denetim makamının da izninin gerekli olduğu düzenlenmiştir. Bu madde de pazarlıkla satışın onaylanmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Öte yandan Tüzüğün 25. maddesindeki düzenleme de bu bakımdan önemlidir. Hal böyle olunca Sulh Hukuk Mahkemesi vesayet makamı olarak satışın gerekliliğine karar verdikten sonra dosyayı re'sen Denitim makamına göndererek "pazarlıkla satış" konusunda karar verilmesinin değerlendirilmesini isteyecektir. Denetim makamı pazarlıkla satışı uygun görürse taşınmazın pazarlıkla satışına ve satış işlemlerinin gereği ve ifası için dosyayı Sulh Hukuk Mahkemesine gönderecektir. Eğer pazarlıkla satışı uygun bulmaz ise bu durumda sadece pazarlıkla satış talebinin reddine karar verecektir. Bu durumda ihale ile satış gerçekleşmesi gerekir. Kararın ise temyizi kabildir.
Old 15-01-2016, 17:51   #3
zizou21

 
Varsayılan Kısıtlıya Ait Hissenin Satışına İzin

Miras olarak kalan bir arsa var ve mirasçılardan biri kısıtlı. Kısıtlıya ait hissenin satışı için mahkemeden izin isteyeceğiz. Bu durumda kısıtlının hissesinin vasi tarafından satılması mümkün mü? yoksa satış mahkemece mi gerçekleştirilecek.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Gayrimenkulün muvazaalı satışı ex lege Meslektaşların Soruları 3 14-08-2008 09:57
Hacizli gayrimenkulün kiracısı Av. Rak Meslektaşların Soruları 3 23-01-2008 12:08
hacizli gayrimenkulün satışı avhilal Meslektaşların Soruları 12 27-12-2007 21:19
İpotekli gayrimenkulün kamulaştırılması Av.Fatma Karataşlı Meslektaşların Soruları 1 03-07-2007 19:53
Şirkete Ait Gayrimenkulün Kiralanması Emrah Güler Meslektaşların Soruları 3 04-01-2007 15:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07482409 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.