Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuksuz Evlilik,Mal Rejimi,Miras,Vasiyet

Konuyu Kilitleyin
Old 04-10-2008, 14:14   #1
Konuk ayşenaz

 
Varsayılan Çocuksuz Evlilik,Mal Rejimi,Miras,Vasiyet

Evliyim ve çocuğum olmuyor eşlerden herhangi birinin vefatı ve boşanma durumunda edinilmiş malların paylaşımı nasıl oluyor? Tapuda kayıtlı ismin önemi varmı?Kardeşler ve/veya yeğenlere kalacak olan mal varlığı vasiyet veya başka bir yolla bunun dışındaki başka kişilere bırakılabilirmi?Böyle durumlarda kadının madur olmasını engelleyen bir kanun mevcutmu?Benim kafamı kurcalayan sorular bunlar. Bilmem gereken, benim sormadığım konuların
da var olabileceğini tahmin ederek genel hatlarını çizdiğim bu konuda aydınlatılmaya ihtiyacım var.Teşekkür ederim
Old 04-10-2008, 14:54   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Konuk,

Boşanma halinde, boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası açabilirsiniz.Burada katkı payı alacağınız ve tasfiye alacağınız hesaplanacaktır.

Mal rejimi dava tarihinden itibaren sona erecektir, malvarlıkları aktif pasifleri hesaplanarak alacağınız bulunacaktır.Tasfiye hesabına kişisel mallar dahil edilmez.2002 öncesi size kalmış miras malları ve ya karşılıksız kazandığınız size bağışlanmış mal varlığı değerleri ve ya bunların yerine geçen değerler hesaba katılmaz.Yine manevi tazminat alacakları da bu paylaşımın dışında tutulur.

Eşin ölümü halinde TMK MADDE 499.gereği sağ kalan eşin miras payı söyledir:

1. Mirasbırakanın altsoyu (çocukları,evlatlığı varsa)ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,

2. Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,

3. Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.


Kişiler, sağlıklarında malvarlıkları ile ilgili tasarrularda bulunabilirler. Ama kanun gereği kanunen saklı paya sahip mirasçının miras hakkı yok edilemez. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa , tenkis davası açmak mümkündür. Yine mirasçıdan mal kaçırma kastı ile yapılmış hukuki tasarruflara karşı şartlarının varlığı halinde muvazaa hukuki nedenine bağlı tapu iptal ve tescil davası da açılabilmektedir.

Ana hatları ile yanıtlamaya çalıştığımız sorunuzla ilgili olarak daha fazla hukuki bilgi için doğrudan bir meslektaşımızla görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Maddi durumunuzun elverişsiz olması ve ya gelirinizin avukatlık ücreti ödemeye yetmemesi halinde bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 04-10-2008, 17:32   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Meslektaşımın görüşlerine aynen katılarak ek yapmak istiyorum.

Eşler arasında Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi varsa ve aksine bir sözleşme yapılmamış ise;

1-Evlilik devam ederken eşlerden birinin ölümü halinde ilk olarak mal rejimi tasfiyesi yapılır.

Yani önce sağ kalan eş mal rejimi alacağını alır,kalan üzerinden miras payları belirlenirlenir ve sağ kalan eş ayrıca mirasçı olarak da payını alır.

2-Sağ kalan eş, eski yaşantısını devam ettirebilmesi için, ölen eşine ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde kendisine katılma alacağına mahsup edilmek, yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı tanınmasını isteyebilir; mal rejimi sözleşmesiyle kabul edilen başka düzenlemeler saklıdır.

Sağ kalan eş, aynı koşullar altında ev eşyası üzerinde kendisine mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.(TMK MADDE 240)
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik İçi Tecavüz !!! Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 140 27-01-2009 03:04
evlilik sözleşmesi melekinci Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 11-03-2008 22:05
Evlilik birliği devam ederken evlilik dışı doğmuş çoçukların durumu Noyan Yiğit Meslektaşların Soruları 3 14-08-2007 13:32
Evlilik öncesi ve evlilik sırasında alınan mallar ne olacak? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 21-04-2007 21:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03196692 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.