Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bozma kararından sonra yapılan temyizin sonuçları nelerdir?

Yanıt
Old 25-09-2008, 22:20   #1
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan Bozma kararından sonra yapılan temyizin sonuçları nelerdir?

Sayın Üyeler

Üç davalısı bulunan bir tapu iptali ve tescil davasında davanın kabulüne karar verilmiştir. Kararı iki davalı değişik nedenlerle ayrı ayrı temyiz etmiştir.

Yargıtay, bu davalıların ileri sürdükleri temyiz nedenlerinden bambaşka usuli bir nedenle kararı bozmuştur.

Bu aşamada üçüncü davacının uyarısı üzerine üçüncü davalıya ''davanın kabulüne ilişkin mahkeme kararının'' dikkatsizlik nedeniyle tebliğe çıkarılmadığı fark edilmiştir. Mahkeme dosyadan el çekmiş olmasına karşın ''bu davalıya da tebligat yapılması'' yolunda ikinci bir karar vermiştir. Bu karar üzerine üçüncü davalıya tebligat yapılmış ve üçüncü davalı birinci kararı süresi içinde temyiz etmiş bulunmaktadır. Daha önce bozulmuş olan karar böylelikle yeniden Yargıtay'a gidecektir.

Yargıtay bozduğu kararın yeniden temyizi üzerine ne karar verebilir?

Mahkemenin verdiği ikinci kararın haksız olduğunu düşünen davacı açısından ikinci kararın temyizi mümkün mü?

Daha önceki temyizler nedeniyle taraflar için usuli kazanılmış hak doğar mı?

Bu kuyudan bu taş nasıl çıkar?

Saygılarımla
Old 25-09-2008, 22:33   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Mahkeme dosyadan el çekmiş olmasına karşın ''bu davalıya da tebligat yapılması'' yolunda ikinci bir karar vermiştir. Bu karar üzerine üçüncü davalıya tebligat yapılmış ve üçüncü davalı birinci kararı süresi içinde temyiz etmiş bulunmaktadır. Daha önce bozulmuş olan karar böylelikle yeniden Yargıtay'a gidecektir.
Saygılarımla

Mahkemenin "İkinci kararından" kastınız tam olarak nedir, Mahkeme bozma sonrası dosyayı yeni bir esasa kaydedip, yeni esas numarası üzerinden ikinci bir ilam mı yazdı,mesajınızdan böyle anlıyorum, bu şekildeyse durum vahim

Ama, karar bozulmuş da olsa, yeni esasa kaydedilmediği aşamada 3.davalıya -oldukça gecikerek de olsa- karar tebliği yapılmasında bence bir yanlışlık yok. Ancak bunun için ara karar, nihai karar vs. ikinci bir karar kurmaya da gerek yok. Doğrudan doğruya karar tebliğe çıkarılabilir. Bu aşamada temyiz isteme süresi yeni başlayan 3.davalı açısından , önceki bozma ilamı da hüküm ve sonuç doğurmamalı. Mahkemenin bozma sonrası işlemlerinden çok, bozma kararının yerindeliği ve geçerliliği/hüküm ifade edebilirliği tartışılmalı, davanın tüm taraflarına karar tebliği gerçekleştirilip, tüm taraflar açısından temyiz ve temyize yanıt süreleri geçmedikçe dosya Yargıtay'a gönderilemez, gönderilse de verilecek lehe ya da aleyhe herhangi bir karar nedeniyle, herhangi bir taraf lehine kazanılmış hak doğmaz, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 25-09-2008, 22:47   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Eğer 3.davalıya tebligat yapılmamış olması, tebliğ gideri eksikliği de mevcut ise, aşağıdaki yöntemle izlenerek giderilmeli ve Mahkeme 3.davalıya bilahare karar tebliğ etmek yerine, temyiz eden davalılara m.438'den hareketle ihtarat yapmalı ve aşağıdaki prosedürü izlemeliydi.


Yargıtay kararlarının tebliği

Madde 438 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 07.10.2004 RG NO: 25606 KANUN NO: 5236/16) (YÜRÜRL. TARH.: 01.06.2005) (KOD 1)
Yargıtayın bozma kararları ile onama kararları mahkeme yazı işleri müdürü tarafından derhal taraflara tebliğ edilir.

Tebliğ giderleri, temyiz dilekçesiyle birlikte, temyiz isteminde bulunandan peşin olarak alınır. Bu giderlerin ödenmemesi halinde 426/D maddesi hükmü uygulanır.
Harç ve giderlerin yatırılması

Madde 426/D - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 07.10.2004 RG NO: 25606 KANUN NO: 5236/15) (YÜRÜRL. TARH.: 01.04.2005)
İstinaf dilekçesi verilirken, tebliğ giderleri de dahil olmak üzere gerekli harç ve giderler ödenir. Bunların eksik ödenmiş olduğu sonradan anlaşılırsa, kararı veren mahkeme tarafından verilecek yedi günlük kesin süre içinde tamamlanması, aksi halde başvurudan vazgeçmiş sayılacağı hususu başvurana yazılı olarak bildirilir. Verilen kesin süre içinde harç ve giderler tamamlanmadığı takdirde, mahkeme başvurunun yapılmamış sayılmasına karar verir. Bu karara karşı istinaf yoluna başvurulması halinde, 426/F maddesinin ikinci fıkrası hükmü kıyas yoluyla uygulanır.
Old 27-09-2008, 14:42   #4
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Mahkemenin "İkinci kararından" kastınız tam olarak nedir, Mahkeme bozma sonrası dosyayı yeni bir esasa kaydedip, yeni esas numarası üzerinden ikinci bir ilam mı yazdı,mesajınızdan böyle anlıyorum, bu şekildeyse durum vahim
Mahkeme Yargıtay bozmasından sonra, unutulan tarafın müracaatı üzerine verdiği yeni kararını, eski karar üzerinde düzeltme yaparak ve tavzih kararını ekleyerek, herkese yeniden tebliğe gönderiyor. Yani tarafımıza bozma kararından sonra, mahkemenin kararı bir kez daha tebliğ edildi. İkinci karar dediğim bu tavzih edilmiş karardır. Yeniden esasa kaydetmek sözkonusu değil, bu daha az vahim galiba.

İlginiz ve yanıtlama zahmetleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
CMK 101/3 Ne Kadar Uygulanmakta, Sonuçları Nelerdir? ad-hoc Meslektaşların Soruları 18 19-08-2007 10:21
Yagıtay Bozma Kararından sonra ISLAH mümkün mü? krizantem Meslektaşların Soruları 4 02-05-2007 11:51
bozma kararından sonra neler yapılabilir? çınar Meslektaşların Soruları 6 11-04-2007 16:24
süresi dolan vekaletname ile yapılan temyizin geçerliliği gunermeric Meslektaşların Soruları 9 19-06-2006 19:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03388810 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.