Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kapıcı için hizmet kira sözleşmesi

Yanıt
Old 22-09-2008, 13:05   #1
buketoz

 
Varsayılan kapıcı için hizmet kira sözleşmesi

Bir apartman dairesine kapıcı alınacak ve bu kapıcı için kapıcı hizmet kira sözleşmesi yapmak istiyorlar. Apartmandaki bir daireyi kapıcıya, apartmanın bakımı karşılığında bedelsiz olarak kiralamak istiyorlar. Bu sözleşmeye ilişkin elinde örnek olan meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.

Bu sözleşme yapıldğı takdirde ayrıca kapıcıyı sigortalamaya ihtiyaç var mıdır? Teşekkürler.
Old 22-09-2008, 16:43   #2
Av. Ela

 
Varsayılan

bu sadece bir örnektir. istenilen değişiklikleri siz yaparsınız.sözleşme yapılsa bile sigorta ihtiyacı devam eder kanaatindeyim.
KAPICI SÖZLEŞMESİ


1. İŞVEREN :
.... ili, (...) Mahallesi, (...) Konutları, ............ Blok Kat Malikleri Kurulu 'nun .../.../19.. tarihli kararı ile yetkili yöneticisi ........................................

2. KAPICI :
Halen ................. adresinde ikamet etmekte olan ve ......... ili sahife ............... ve hane no............'da kayıtlı .................................oğlu, ..........................'dan doğma, .../.../19.. doğumlu ..........................

3. YAPILACAK İŞ :
Kapıcılık ve kalorifercilik

4. İŞYERİNİN ADRESİ :
.................................................. ...............

5. SÖZLEŞMENİN SÜRESİ:
.../.../2000 tarihinden başlamak üzere belirsiz bir süre için geçerlidir. Belirsiz bir süre için yapılmış olan bu sözleşme taraflarca müştereken sona erdirilmedikçe veya 4857 sayılı Kanunun 24 ve 25 'inci maddelerinde belirtilen sebeplerle ve Kapıcı Hizmet Yönetmeliği ve bu sözleşme hükümlerine göre fesh edilmedikçe, kapıcının hizmete başlamasından itibaren, 4857 sayılı kanunun 17' nci maddesinde belirtilen süreye uymak şartı ile bozulabilir.

6. ÜCRET ÖDEME ŞEKLİ VE ZAMANI :
Ücret Sözleşmesi tarihinde geçerli olan Asgari ücret kadardır. Ücret, yönetici tarafından, kapıcılık ve kalorifercilik hizmetine karşılık, çalıştığı ayı takip eden ilk 5 gün içinde imzalı Gider Makbuzu veya Bordro imzalattırılmak sureti ile ödenecektir.

7. YÖNETİCİ YETKİLERİNİN DEVRİ :
Yöneticinin görevleri bir hizmet şirketine devredildiği taktirde, Kapıcı doğrudan bu Hizmet Şirketi yetkilisinin talimatları doğrultusunda çalışacaktır.

8. ÖZEL ŞARTLAR :
a) Kapıcılık ve kalorifercilik hizmeti Yönetici tarafından hazırlanan "Apartman Yönetmelik ve Kapıcı Hizmet Yönetmeliği " hükümlerine göre yapılacaktır.
b) Kapıcıya, bir kapıcı dairesi tahsis edilmiş olup, orada ikamet edecektir. Bu daire için kendisinden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Ancak yöneticinin belirlediği kurallar çerçevesinde daire kullanılacaktır.
c) Kapıcı bütün mesaisini bu sözleşme ve ekindeki Yönetmeliklerde belirtilen işlere verecek; başka blok veya villalarda çalışmayacaktır.
d) Kapıcı sözleşmede ve yönetmelik de belirtilen işler dışında kalan özel hizmetler de rızası olmadan çalıştırılamaz.
e) Kapıcının oturduğu eve ait dairenin 150 kw' ya kadar elektrik ücreti, 15 tona kadar su ücreti ( Aylık ) ve kalorifer ısıtma ücreti alınmayacaktır. Belirlenen miktarın üstünde gelen elektrik ve su tüketim bedelleri ücretinden kesilir.

9. KAPICININ İŞİNE SON VERME :
Kapıcı, izinsiz olarak görevini özel amaçları için terkeder, işlerini aksatır veya yavaşlatırsa, Yönetmelikte sayılan hizmetleri görmede lakayt davranırsa bir defaya mahsus olmak üzere sözlü uyarılır. Aynı halin devamı veya tekerrürü halinde önce yazılı ihtar verilir. Üçüncü defa aynı durum tekerrür ettiği taktirde bir yevmiyesi kesilir. Gene de bu durum devam ederse gerekli kanuni işlem yapılarak iş akdi feshedilir.

İş akdinin feshinde 4857 sayılı İş Kanununun geçerli maddeleri uygulanır. Her iki taraf da yazılı ihbar sürelerine riayet eder.

10. KAPICI DAİRESİNİN BOŞALTILMASI :
Kapıcı, ikametine tahsis edilen " kapıcı dairesi " ni sözleşmenin feshi veya sona ermesi halinde 15 gün içinde boşaltıp yöneticiye teslim edecektir.

…../…./2000 tarihinde düzenlenen bu sözleşme 10 maddedir. Bu sözleşme ve ekindeki "Apartman Yönetmeliği" ve " Kapıcı Hizmet Yönetmeliği" taraflarca madde madde okunup anlaşmaya varıldıktan sonra imzalanmıştır.

İŞVEREN İŞÇİ
( YÖNETİCİ ) ( KAPICI )
Old 30-04-2011, 22:13   #3
echokosmos

 
Varsayılan

sayın Buketoz,Bu durum Turkıyenın kanayan bir yarasıdır,4857 sayılı iş kanununa göre,hizmet karşılıgı kapıcıya bedelsız kapıcı daıresınde oturtarak,sigortasız kapıcı kesınlıkle calıstıramazsınız...506 sayılı ssk.kanununa göre mutlaka kapıcı hızmetı gören kısıyı (tam-yarım-kısmı sıgortalı yapma zorunlulugu vardır).....ancak..kapıcı dairesını kapıcıya verme zorunlulugu yoktur...önerımız=kapıcı daıresını kıraya vererek,kapıcıyı sıgortalı calıstırmanızdır..SGKanunu cezaları cok agırdır... saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eser Sözleşmesi /Hizmet Sözleşmesi Fatma KAPUÇAM Borçlar Hukuku Çalışma Grubu 14 19-10-2011 10:54
Eklentiler için kira sözleşmesi av.zuhala Meslektaşların Soruları 4 20-12-2010 08:56
Yazılı kira sözleşmesi yoksa kira bedeli nasıl ispat edilir. Av.Mustafa yağan Meslektaşların Soruları 4 15-02-2008 18:23
Kira sözleşmesi olmaması nhedeniyle kira tesp. davasında kira başlangıç tarihi sorunu Av. Mehmet Söylemez Meslektaşların Soruları 1 14-11-2007 11:12
Kapıcı, Kapıcı Dairesi Ve Apartman Hizmetler Hk mguneysu Hukuk Soruları Arşivi 1 27-01-2005 10:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06852794 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.