Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye başkanı adayı olabilmek için o seçim çevresinde ikamet etme şart mı?

Yanıt
Old 03-09-2008, 10:20   #1
ekin

 
Varsayılan Belediye başkanı adayı olabilmek için o seçim çevresinde ikamet etme şart mı?

Müvekkilim iş yerinin bulunduğu ilçede belediye başkanı adaylığına başvuruda bulunmak istiyor. Ancak aynı ilin başka bir ilçesinde ikamet ediyor.Belediye başkanı olabilmek için aday olacağı ilçede belirli bir süre ikamet etme şartı aranıyor mu? Aranıyorsa bu süre ne kadardır? Aday olmak istediği ve işyerinin bağlı bulunduğu ilçe büyükşehir belediyesine bağlı değil. Eğer bağlı olsaydı durum değişir miydi?
Old 03-09-2008, 11:59   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
**************************************
Kanun No: 2972
Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun
Kabul Tarihi: 18.01.1984
R.G. Tarihi: 18.01.1984
R.G. No: 18285

Seçilme yeterliği:

Madde 9 - (DEĞİŞİK FIKRA 27/12/1993 - 3950/1 md.) 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 11 inci maddesinde belirtilen sakıncaları taşımamak şartıyla, yirmibeş yaşını dolduran her Türk vatandaşı belediye başkanlığına, il genel ve belediye meclisi üyeliğine seçilebilir.

(İkinci fıkra Mülga: 27/12/1993 - 3948/1 md.)
Old 03-09-2008, 14:13   #3
ekin

 
Varsayılan Teşekkür ediyorum

Teşekkür ediyorum. Ancak ben 2927 sayılı kanunun yollamış olduğunuz 9. maddesini okumuş ve müvekkilime bilgi vermiştim. Bu kanunun atıf yaptığı 2820 sayılı siyasi partiler kanunu 37. maddesini okumuştum. Bunlar dışında acaba başka bir mevzuat var mı diye merak etmiştim.YSK merkeze de sordum onlar da gerekli olmadığını söylediler. ancak müvekkilim 6 ay ikamet etme şartı var diye duyum almış. Acaba atladığım bir şey var mıdır diye düşünmüştüm..İlginiz için tekrar teşekkür ederim.
Old 03-09-2008, 14:16   #4
ekin

 
Varsayılan Sehven 2927 yazmışım. 2972 yazacaktım

Sehven 2927 yazmışım. 2972 yazacaktım. Kusura bakmayın
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Belediye arsa için tevhid şartı getirir ise ne yapmalı NİLGÜN Meslektaşların Soruları 11 08-02-2013 12:15
noter olabilmek için opus Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 3 17-02-2009 12:11
Bosandiktan Sonra Adima Tapulu Ve Ikamet EttiĞim Ev Icin Acilan Katki Payi Davasi Hk. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 22-06-2008 23:36
Kartal'da ikamet eden müvekkil için yetkili iş mahkemesi neresi? hasanilter Meslektaşların Soruları 10 06-09-2007 09:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09230804 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.