Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ssk emeklisi olan kişi, vefat etmiş babasından dolayı ayrıca emekli sandığından maaş

Yanıt
Old 07-08-2008, 14:54   #1
Av. Deniz YÜCEL

 
Varsayılan ssk emeklisi olan kişi, vefat etmiş babasından dolayı ayrıca emekli sandığından maaş

Değerli meslektaşlarım, ssk emeklisi olan ve ssk'dan emekli maaşı alan bir bayan, emekli sandığı mensubu olan babasının vefatından sonra emekli sandığından ayırca maaş alabilirmi ? Alabilir ise bayanın dul olması nı gerekir? Bunun için izlenecek hukuki prosedür nedir? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-08-2008, 21:57   #2
emrah_orbay

 
Varsayılan

bu iki maaşın aynı anda alınabileceğini düşünmüyorum.. sosyal guvenlık kanunu iyi sekıllde incelemenızde yarar var. genel olarak bu tip birleşmelerde her ikisini de alabılme durumu varsa bile yuksek olan maası verıyorlar.. ancak bu soyledıklerımden kesın olarak emın degılım.. saygılarımla
Old 07-08-2008, 23:58   #3
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

506 sayılı yasa Madda 68/VI
VI - Sigortalının kız çocuklarına bağlanan aylıklar, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi işlerde çalışmaya ,(EKLENMİŞ İBARE RGT: 06.08.2003 RG NO: 25191 KANUN NO: 4958/35) buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları veya evlendikleri tarihi takibeden devre başından itibaren kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan sebebin ortadan kalkması halinde I inci bölümün (C) fıkrası hükmü saklı kalmak şartiyle, bu tarihten başlanarak yeniden aylık bağlanır. Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da aylık almağa hak kazanan kimseye bu aylıklardan fazla olanı ödenir.

5510 sayılı yasa Madde 54/5 (Yürürlük 01.10.2008)
(DEĞİŞİK ALT BENT RGT: 08.05.2008 RG NO: 26870 KANUN NO: 5754/34) (KOD 1)
5) Hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı,
Old 12-08-2008, 23:07   #4
Av. Ö.Erol Yavuz

 
Varsayılan

5434 Sayılı yasanın 75 ve 99 uncu maddelerine göre, SSK emeklisi olmasına rağmen kurum iştirakçisi olmayan ve “dul” kadının, emekli sandığı mensubu iken vefat eden babasından yetim maaşı alabileceği kanısındayım.

5510 sayılı yasanın geçici 4 üncü maddesine göre, 5434 Sayılı yasaya göre "bağlanmış" aylıkların ödenmesine devam edilecektir.

Saygılarımla.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Emekli öğretmen olan emekli belediye başkanının maaş durumu Av.Neşe Meslektaşların Soruları 0 14-01-2008 16:19
emekli sandığından maaş bağlanması.. ketevet Meslektaşların Soruları 2 03-09-2007 21:05
Vefat etmiş olan AŞ ortağının mirasçıları AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 1 01-03-2007 21:25
Aynı anda hem SSK hem emekli sandığından maaş alınabilir mi? mslmklvz Meslektaşların Soruları 3 13-12-2006 13:46
Bağkur Emeklisi Olan Kişi Yakınlarından İhtiyaç Nafakası Talep Edebilir Mi? zamanyolcusu Hukuk Soruları Arşivi 0 07-03-2003 11:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08635807 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.