Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasında Mahkeme Masrafları Ne Kadar Olur?

Konuyu Kilitleyin
Old 24-07-2008, 18:17   #1
Konuk

 
Varsayılan Boşanma Davasında Mahkeme Masrafları Ne Kadar Olur?

öncelikle hepinize merhabalar boşanma davası açmak istiyorum.boşanma davası açtığımda karşıma ne gibi giderler gelir?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 24-07-2008, 21:28   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Konuk;bir boşanma davası açarken, 14,00.-YTL.Başvuru Harcı, yine 14,00.-YTL.Nisbi harç alınmaktadır.Davanın tarafınıza ve davalıya tebliği içinde toplam 9,00.-YTL.lik pul masrafı vardır.Boşanmanın eki niteliğinde olmayan talepler için miktarla orantılı nispi harç alınacaktır.(Örneğin eşya bedeli talepleri).

Yargılama içinde tanık dinletecek iseniz de (hakim ayrıca tanıklar için ücret takdir etmez ise )her bir tanık için tebligat gideri olarak 4.50.-ytl.posta masrafınız olacaktır.

Dosyaya deliller ile ilgili olarak bilgi ve belge istediğinde bu yazışmalar için de posta masrafı talep edilecektir.

Son olarak kararın tebliği için de posta gideri alınacak,karar temyiz edildiğinde temyiz harcı ve dosyanın Yargıtay'a gidiş-dönüş ve tebliğ masrafı olacaktır.

Davanızı bir avkut ile takip etmeniz yararınızadır.Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygı ile.
Old 25-07-2008, 11:49   #3
amon

 
Varsayılan

sayın konuk , boşanma davanızın konusuna bağlı olarak da masraf tutarı değişebilmektedir . örneğin bilirkişi tayini gerekiyor veya müzekkere yazılması yani bilgi alınması gereken yerler var ise bu tutar artmaktadır. Bunun yanında boşanma davasıyla beraber ziynet veya eş eşyalarını da talep etmişseniz buna bağlı olarak harç miktarıda değişmektedir.Bilgilerinize...
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kadastro Davasında ispat nasıl olur, tanık gerekir mi Av. Salim Meslektaşların Soruları 9 16-06-2008 11:04
Boşanmanın Kesinleşmesi Nasıl Olur? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 16-08-2007 21:44
Boşanmanın Kesinleşmesi Işlemleri Nasıl Olur? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 17-04-2007 13:49
seçmeli avukatlık dersi konsa nasıl olur? obaykan Hukuk Lisans Eğitimi 9 29-12-2006 16:44
Bir makbuzda imza olmazsa makbuzun geçerliliği nasıl olur davut Hukuk Soruları Arşivi 2 14-11-2006 09:09


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07676291 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.