Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanmadan Sonra Doğan Çocuk/ Velayet/ Velayetin Değiştirilmesi

Yanıt
Old 24-07-2008, 12:07   #1
cmuk

 
Varsayılan Boşanmadan Sonra Doğan Çocuk/ Velayet/ Velayetin Değiştirilmesi

Sayın meslektaşlarım öncelikle iyi çalışmalar,
Müvekkil, eşinden 2002 yılında anlaşmalı olarak boşanmış. Boşandığı sırada tek çocukları bulunuyor onun da velayeti anneye verilmiş. Bu arada boşanma kararının verildiği tarihte anne 2 aylık hamileymiş. Taraflar boşandıktan 7 ay sonra diğer çocuk dünyaya gelmiş. Çocukların birisi 10 diğeri 6 yaşında. Şu anda anne çocuklara kötü muamele yapıp dövüyor.
1- Velayeti annede olan çocuk için velayetin değiştirilmesi davası açmayı düşünüyoruz (Kötü muamele, dayak nedeniyle) çocuğun ifadesi yeterli olur mu?
2- Boşanmadan sonra doğan diğer çocuk babanın nüfus kaydında çıkıyor. Dolayısıyla sanırım tarafların evlilik içi çocukları gibi kabul ediliyor.(tam emin değilim) Ancak bu çocukla ilgili tarafların boşanma kararında velayet ve nafakaya ilişkin herhangi bir hüküm yok. Bu çocuk için mahkemeden talebimiz velayeti boşlukta olan küçüğün velayetinin müvekkile verilmesi mi olmalıdır?
3- İki dava birlikte açılabilir mi, ayrı ayrı mı açılmalıdır?
Cevap verecekler için şimdiden teşekkürler.
Old 24-07-2008, 13:08   #2
Hasan Coşkun

 
Varsayılan

III. Ana ve baba evli değilse
MADDE 337.- Ana ve baba evli değilse velâyet anaya aittir.

Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velâyet kendisinden alınmışsa hâkim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velâyeti babaya verir.

Sanırım bu hüküm evilikdışı ilşkiden doğan çocukları kapsadıığı gibi evlilk içi ilşkiden doğan-fakat boşanmadan sonra doğan-çocukları da kapsar.Buna göre tüm çocuların velayeti annededir ve tek bir davayla velayetin babaya verilmesi istenebilir.
Old 24-07-2008, 13:50   #3
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan cmuk
2- Boşanmadan sonra doğan diğer çocuk babanın nüfus kaydında çıkıyor. Dolayısıyla sanırım tarafların evlilik içi çocukları gibi kabul ediliyor.(tam emin değilim)

Lütfen aşağıdaki maddeyi, yukarıdaki cevapla birlikte değerlendiriniz.

Alıntı:
A. Babalık karinesi

MADDE 285.- Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.

Bu süre geçtikten sonra doğan çocuğun kocaya bağlanması, ananın evlilik sırasında gebe kaldığının ispatıyla mümkündür.

Kocanın gaipliğine karar verilmesi halinde üçyüz günlük süre, ölüm tehlikesi veya son haber tarihinden işlemeye başlar.

Old 24-07-2008, 15:27   #4
cmuk

 
Varsayılan

Teşekkürler. Bu durumda her iki çocuğun da velayeti an itibariyle annededir. Tek davada her iki çocuk için de velayetin değiştirilmesini dava edebilirim.
Old 24-07-2008, 22:06   #5
m_argun

 
Varsayılan

Türkiye'nin de taraf olduğu ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİnin 12. Maddesi "Taraf Devletler, görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun kendini ilgilendiren her konuda görüşlerini serbestçe ifade etme hakkını bu görüşlere çocuğun yaşı ve olgunluk derecesine uygun olarak, gereken özen gösterilmek suretiyle tanırlar." hükmünü içeriyor. dolayısıyla 10 yaşında olan çocuğun "ben annemin/babamın yanında kalmak istiyorum" şeklindeki beyanını mahkeme dikkate almalı, ancak 6 yaşındaki çocuk için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ama bu 6 yaşında olanın "annem bana kötü muamele ediyor, beni dövüyor" vs şeklindeki beyanının dikkate alınmayacağı anlamına da gelmez.

6 yaşında olan çocuğun velayeti meslektaşlarımızın da belirttiği gibi annededir ve babası da müvekkilinizdir. Dolayısıyla tek bir davada her iki çocuğun velayetinin değiştirilmesini isteyebilirsiniz.
Old 25-07-2008, 15:39   #6
Av. Hamza

 
Varsayılan

arkadaşlar gerekli cevapları vermişler. bize bir söz kalmamış.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanmadan Sonra Doğan Çocuk Hakkında Nafaka av.gzm Meslektaşların Soruları 2 01-10-2007 17:27
Çocuk İçin Boşanmadan Sonra Nafaka İstenebilir Mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 25-07-2007 23:12
Velayetin Mahkeme Kararı Olmadan Değiştirilmesi Av.Mehmet Yılmaz Meslektaşların Soruları 3 18-06-2007 15:15
Açılmamış Sayılan Velayetin Değiştirilmesi Davasından Sonra Süre/ HUMK.nun 409/5 VelayetHareketi Hukuk Soruları 4 11-05-2007 13:24
Boşanmadan Sonra Çocuk Velayeti M.günel Hukuk Soruları Arşivi 5 01-03-2002 22:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03181291 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.