Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2022 sayılı kanun ve özürlü aylığı-çok acil

Yanıt
Old 14-07-2008, 10:21   #1
Av.yılmaz seven

 
Varsayılan 2022 sayılı kanun ve özürlü aylığı-çok acil

bütün meslektaşlarıma sonsuz saygılar;
benim problemim özürlü aylığı ile ilgili;müvekkilime 2022 sayılı kanun uyarınca 01.01.2003 tarihinden itibaren özürlü aylğı bağlanmış ancak müvekkilimin daha sonra 2005 yılı ile 2006 yılları arasında 147 günlük sigortalı çalışması olduğu için kendisine bağlanan bu aylık kesilmiştir.söz konusu yazıda aylığın kesilme sebebi olarak kayıtlarda ''sosyal sigortalar kurumundan da aylık aldığınız veya prim ödediğiniz görüldüğünden '' geçici olarak kesilmiştir. denmektedir.daha sonra müvekkilim %46 oranında bir rapor alarak tekrar müracaat ediyor ancak gelen raporda özür durumunun %37 olduğu kurumumuz sağlık kurulunda tespit edilmiştir denmektedir.açıkçası bu konuyla ilgili fazla bilgi sahibi değilim bu nedenle ne yapılması gerektiğini bilmiyorum.
1)sosyal güvenlik kurumu başkanlığından gelen % 37 sürekli özürlü olarak verilen ve raporumuzu red eden yazıya karşı ne yapabiliriz?(çünkü özür durumu %40 ın altında olunca özürlü aylığı bağlanmıyor)
2)daha önce dilekçeyle özürlü aylığının tekrar bağlanması için müraacatımız oldu ancak istenen bazı bilgi ve belgeler incelendikten sonra talebimiz red edildi.ve süresi içinde idare mahkemesine başvurmadık.Ancak çok sonra(yeni tarihli) yeniden özür durumunu belirten bir rapor alıp sosyal güvenlik kurumu başkanlığına gönderdik ve raporumuz red edildi.bu durumda gönderdiğimiz rapora binaen talebimizi ve raporumuzu red eden idareye karşı yeniden bir idari süre işlemeye başlar mı?
şimdiden göndereceğiniz cevaplar için teşekkürler
Old 16-07-2008, 15:30   #2
bilenkişi

 
Varsayılan

www.engelliler biz sitesinde aradıklarınızı fazlasıyla bulacaksınız.
Old 16-07-2008, 16:25   #3
Kartepeli12

 
Varsayılan

Özürlü Vatandaşımızın Yetkili Hastanelerden birinden alacağı Raporun "Özre İlişkin Bilgiler" bölümüne,Özür durumunun detaylı olarak yazılması gerekir.Tıbbi Terimlerle açıklanması gerekir. Ayrıca, % 50 den aşağı olan Özür Oranları, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca en ince ayrıntısına kadar değerlendiriliyor ve Rapordaki Tıbbi terimlere göre Özür Oranlarında indirim yapılıyor.
Maalesef üzülerek belirtmek isterin ki, bazı Hastanelerde, Hatıra binaen & 40 oranında rapor verilebiliyor. Müracaatçı Özürlüdür. Ancak Özür oranı % 40 ın altında olduğu halde % 40 olarak rapor düzenleniyor. Bilgiler bölümünde de yeterli özür belirtilemiyor.
Herhangibir şekilde Özür belirtilirse,Hastane Sağlık Kurulundaki Doktorların da buna karşı çıkacakları bilindiği i,çin bazen boş bırakılıyor. Bazen de çok basit bir kelimeyle geçiştiriliyor.
Bu durumda da ister-istemez Özürlünün müracaatının reddine karar veriliyor.
Ülkemizde bu tip olaylar devamlı olduğu için belirtmek istedim.
Old 17-07-2008, 09:26   #4
bilenkişi

 
Varsayılan

Özür raporları Balthazar formülüne göre düzenleniyor.Burada hastalık değil bu hastalığın meydana getirdiği fonksiyon kayıpları dikkate alınıyor.Muayene ile verilen rapor muayene edilmeden düşürülüyor.Koltuk değnekleri ile dolaşan tekerlekli sandalye ile dolaşan,sedyede getirilen kişiler asansörsüz hastanelerde katlar arasında gezdiriliyor.Tüm site üyelerini bilgi amaçlı www.engelliler biz sitesine davet ediyorum.
Old 21-07-2008, 13:49   #5
Kartepeli12

 
Varsayılan

Burası Türkiyedir. Her şey olur.Ehli Vicdan Doktorlarımız olduğu gibi, Ehli Cüzdan Doktorlarımız da yok değil.Ehli Cüzdan Doktorlarımız, Hastayı görse de görmese de Rapor verebiliyorlar. Ehli Vicdan Doktorlarımız da Hastayı muayene eder, Özür durumunu tespit eder ve Sağlık Kurulunda da Diğer Doktorların Hastayı görmelerini sağlayarak gerçek Özür raporu vermelerinde yardımcı olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
2022 sayılı kanun, görevli mahkeme av.duyguf Meslektaşların Soruları 5 26-09-2011 08:16
3239 sayılı kanun (Bir çok kanunu değiştiren bir kanun) ibreti Meslektaşların Soruları 7 24-09-2010 13:01
2022 sy. Kanun /sakat aylığı kesilmesi Hemocrania Meslektaşların Soruları 0 10-04-2008 11:27
2926 sayılı yasaya tabi olanlarda yaşlılık aylığı şartları av.mustafa akıncı Meslektaşların Soruları 1 12-11-2007 14:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07550001 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.