Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kasko Sİgorta SorumluluĞu

Yanıt
Old 05-07-2008, 15:38   #1
ahmetyılmaz

 
Varsayılan Kasko Sİgorta SorumluluĞu

Sayın Meslektaşlarım , müvekkilime ait araç kasko sigorta poliçesi ile sigortalı olduğu dönemde maddi hasarlı bir kazaya karışmıştır. Kaza tespit tutanağında müvekkilimin sahibi bulunduğu aracın şöförü 0,29 promil alkollu olarak tespit edilmiştir. Aynı gün sigorta şirketine yapılan bildirim sonucunda eksper rapor tanzim etmiş ve aracın hasarının 3010YTl olduğunu belirtmiştir. Daha sonra kaskao sigortalı aracın hasarları yetkili servisce giderilmiş parçalar değiştirilmiştir.Ancak sigorta şirketi daha sonra hasar bedelinin sürücünün alkollu olması sebebi ile karşılanmmayacağını bu nedenle yedek parça bedellinin iadesini istemiştir.Sigorta şirketine yapılan itiraz da red ile sonuçlanmıştır. Sormak istediğim hususa gelince, mevcut belgelere göre kazanın alkol nedeni ile oluşmadığı ve alkol miktarının da yasal sınır altında olduğundan bahisle, hasar ile ilgili olarak sigorta şirketinin sorumluluğunun olduğu iddiamız vardır. Ancak şu an itibari ile yetkili servise sigorta şirketince ödeme yapılıp müvekkilimden talep edildiği için , sigorta şirketinin işlem yapmasını beklemekte fayda varmıdır? Yoksa Ödenen hasar bedeli ile ilgili olarak , sigorta şirketinin sorumlu olduğuna karar verilmesi için dava açmak mı gerekir. Sayın meslektaşlarım bu hususta ve izlenecek yol açısından açılacak dava açısından fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Saygılar
Old 07-07-2008, 10:55   #2
ahmetyılmaz

 
Varsayılan

Kasko Sigorta Poliçe hükümleri gereği bu hasar bedelinin karşılanmaması durumunda neler yapılmalıdır Sayın Meslektaşlarım
Old 07-07-2008, 12:56   #3
TRINITY

 
Varsayılan

Sayın Yılmaz,
Kasko sigortası sigortalının uğramış olduğu maddi zararı sigorta limitleri dahilinde karşılamayı amaç edinir. Kasko sigortası genel şartlarına baktığınız zaman alkollü araç kullanmanın teminat dışında olmadığını görürsünüz. Ancak Zorunlu Trafik Sigortası alkollü araç kullanma durumunda ödeme yapmaz. Bu nedenle sigortanın tutumu yanlış olup, dava açtığınızda kazanmanız muhtemeldir.
Ayrıca 0,60 promil alkol sınırı sadece özel araç şoförlerine serbest olup, otobüs, dolmuş, kamu araçları ve ticari taksi sürücülerine yasaktır. Her halukarda bunlar alkollü trafiğe çıkamazlar.
Saygılar...
Old 07-07-2008, 17:27   #4
Av. Fatih KARACA

 
Varsayılan alkol oranının bir önemi yoktur.

Sn. Meslektaşım;

Kasko Sigortası Genel Şartlarına göre, araç sürücüsünün 0,50 promilin üzerinde alkollü olması halinde ödeme yapılmayacağı belirtilmekte ise de, yerleşik yargı kararları gereği, kasko sigortacısının ödeme yapmaktan kaçınabilmesi için kazaya, başlı başına sürücünün alkollü olmasının neden olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Yani, ispat yükü sigortacıdadır. Bu da, yargılama gerektirmektedir.

Müvekkiliniz ister 0,49 ister 4,90 promil alkollü olsun burada sadece şu araştırılacaktır:
"-Bu kazaya sürücünün alkollü olması mı yol açmıştır?"

Müvekkilinizin kazada %100 kusurlu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm.
Aracın onarım bedelini müvekkiliniz karşıladıysa ve sigorta şirketi ödeme yapmayı reddediyorsa dava açmanız gerekecektir. Yok eğer sigortacı tarafından bedel ödenmiş ise, müvekkilinizden ödediği tazminatı geri alabilmek için sigorta şirketinin dava açması gerekir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 29-03-2010, 15:49   #5
terina

 
Varsayılan

benzer bi durumla ben karşı karşıyayım müvekkil bir termik santralinde çalışıyor aracını santrale kiralıyor fakat ruhsatta hususi araç yazıyor.Mesai saatinde çalıştığı bir sıra kaza yapıyor. 0.47 promil alkol çıkıyor.kasko şirketi yasal sınırı geçtiği için ödeme yapmıyor.Genel şartnamade alkol sınırı yok diyosunuz bu konuyla ilgili yargıtay kararı bulan varmı ne yapılabilir
Old 29-03-2010, 18:56   #6
Malik Eskişehirli

 
Varsayılan

Merhaba.
Belirtilen oran yasal sınırlar içindedir ve tazminatın reddine gerekçe yapılamaz. Kaldı ki, bu oranı aşan durumlarda dahi kazaya etkisine bakarız. Diğer taraftan, hazası ödeyin ve aracınızı çekin. Sigortacının: İhbarla veya Ekspertiz rapor tarihi ile veya hasarı reddettiği tarihte......... temerrüde düştüğü kabul edilir.
İyi Çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sİgorta Davalarinda Yetkİlİ Mahkeme -betül- Meslektaşların Soruları 5 02-12-2010 11:19
Sİgorta Şİrketİ Neden Ödemİyor? TRINITY Meslektaşların Soruları 3 25-01-2008 08:19
Sİgorta-Rucu Davası attorneytalay Meslektaşların Soruları 3 21-09-2007 13:04
Çİfte Sİgorta Av. Gökhan Meslektaşların Soruları 1 17-08-2007 19:56
Sİgorta Zİncİrleme Trafİk Kazasi Av. Ahmet GÜÇ Meslektaşların Soruları 1 08-05-2007 15:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07728791 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.