Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Davası Hakkında !!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2008, 09:57   #1
YYuSuFF

Varsayılan Nafaka Davası Hakkında !!!

Selam Olsun Tüm Hukukçulara .
Bir konu hakkında görüş ve önerileriniz için yazıyorum . Bir bayan var ve 20 yıllık evli . kocası içki içiyor ve her zaman huzursuzluk çıkararak dayak atıyor.Adam işçi ve yaklaşık 2000 ytl maaş alıyor.18 yaşından büyük 1 çocuk ve 16 yaşında bi çocuk olmak üzere 2 çocukları var .üzerine kayıtlı ev veya araba yok . Kadın boşanmak istemiyor .ama ayrı yaşayarak nafaka talep etmeyi düşünüyor ..
1-) Kadın ayrılık davası açmadan, ayrılık kararı verilmeden direkt nafaka talep edebilir mi ?
2-)Kadın şu an evinden ayrılmış durumda 1 haftadır evine gitmeyip annesinin evinde duruyor .bu durum belirli süre sonunda kocaya boşanma davası açma hakkı verir mi ? terk nedeniyle boşanma sebebi sayılır mı ? kadının terki suretiyle boşanma olursa eğer bu nafakaya etki eder mi ?
3-)nafakanın direkt banka yoluyla elden değil de banka havalesi yoluyla maaşından kesilme olasılığı var mı ?
4-)kocanın sadece içki ve dayak dışında şiddetli geçimsizlik ve haysiyetsiz hayat sürmesi gibi durumları da var .son olarak kadına öneriniz ne olur ? yani boşanma davası ile boşanıp nafaka alması mı , yoksa isteği doğrultusunda ayrılık davası açması mı ?(aYRILIK DAVASI VEYA BOŞANMA DAVASI OLMADAN NAFAKA DAVASINI NASIL AÇABİLİR ?) Görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum . Şimdiden teşekkür ederim .. SAYGILAR ..
Old 25-06-2008, 10:35   #2
miss_lawyer

boşanma talep edilmeksizin, ayrı yaşamada haklı olan eş tedbir nafakası talep edebilir. Somut olayda müvekkiliniz kendisi ve reşit olmayan çocuğu için nafaka isteyebilir, reşit olan çocuk şartları varsa kendisi nafaka davası açabilir. Evliliğin akıbeti hakkında takdir müvekkilinizde ama bence önce tedbir nafakası açsın, daha sonra ayrılık veya boşanmayı değerlendirsin. Eğer dava sonunda nafaka kazanırsanız icraya koyup, icra kanalıyla davalının maaşından kestirebilirisiniz, fakat bu parayı bankadan değil icra daişresinden alırsınız
Old 25-06-2008, 10:37   #3
Av.Tuncer yılmaz

Boşanma Davası açamadan Tedbir Nafakası Davası açılabilmesi için, kadının "ayrı yaşamaya ve eşinin yardımı olmadan geçimini sağlamasının mümükün olmamasının" ispat edilmesi gerekir. o nedenle boşanma veya ayrılık davası açmadan da tedbir nafakası davası açılabilir.
İkinci sorunuza gelince; terk nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için haklı bir sebeb olmaksızın evin terki durumu olmalıdır. eğer burada kadın evi terk etmesinin sebebinin eşinin şiddet uygulaması olduğunu ispat etmesi durumunda terke dayalı açılacak bir davanın olumsuz olarak sonuçlanacağını düşünüyorum.
Üçüncü sorunuza gelince; nafaka davasında ara karar yada nafaka davasında karar verilmedikce bunun infazı mümkün olmayacaktır. ancak mahkemece verilecek olan ara karar yada mahkeme kararı icraya konularak karşı taraf işçi ise maaşının üzerine haciz koyulabilir.
4.sorunuzun cevabını bu davayı açmayı düşünen kişiye bırakmak en uygunu olacaktır. zira bu kişi eğer eşinden boşanmayı da istiyorsa, boşanma davası açmadan nafaka davası açmasının eksta bir kazancı olmayacağını düşünüyorum. Çalışmalarınızda başarılar..
Old 10-12-2009, 15:08   #4
nizar

Varsayılan kadın hem kendi hem de MÜŞTEREK ÇOCUK lehine tedbir nafakası davası açıyorsa

Evlilik birliği devam ederken, kadının, müşterek çocuk ile kendisi için TMK 197 gereği TEDBİR NAFAKASI DAVASI açmak istemesi halinde;

1-Kadının davacıyı belirtirken "sadece kendi adını yazması yeterli mi yoksa müşterek çocuğa velayeten "demek gerekir mi"

2-Nafaka davasında talep tam olarak ne şekilde olmalıdır? Dava sırasında tedbiren nafaka talebinde bulunulması gerekir mi? Mahkemelerin bu konuda uygulaması nedir?

Görüşlerinizi paylaşır mısınız?Şimdiden teşekkürler...

Saygılarımla...
Old 11-12-2009, 15:42   #6
cesur_yürek

Karar

Cevap :Ayrılık davası açmanızı tavsiye etmiyorum.Kaldı ki ayrılık ve boşanma davaları açılmadan nafaka davası açılabilir.

Cevap :Boşanma davasından önce açılan nafaka davalarında eşin ayrı yaşamakta haklı sebeplerinin olması gerekir.Gayet tabii Davacının ayrı yaşamakta haklı sebebpleri yoksa bu durum terk sebebiyle boşanma davasına konu olabilir.(Şartları mevcut ise )

Cevap : Bence, boşanma davasıyla birlikte nafaka ve isteniyorsa maddi-
manevi tazminat,velayet vb taleplerinizi belirtmenizdir.Zira uygulamada en çok bu yola başvurulmaktadır.Ayrıca, ayrılık davasını açmanızı tavsiye etmiyorum.Zira uygulamada hakimler de ayrılık kararı vermek istememektedir.Bunun nedeni ise Duygu,düşünce yönünden ve ruhen bitmiş bir evliliğin ne aileye ne de topluma sağlayacağı faydanın bulunmamasıdır.Ayrılık kararı verilebilmesi için hakimin ,eşlerin terkar barışacağı yönünde kanaat getirmesine bağlıdır ki uygulamada bu pek mümkün olmamaktadır.Ayrıca ayrılık kararı 1 ve 3 yıllık süre olarak verilir ki bu süre içerisinde eşlerin tekrar bir araya gelmesi istisnaidir diyebiliriz. Saygılarımla.
Old 11-12-2009, 15:51   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan ergül
Evlilik birliği devam ederken, kadının, müşterek çocuk ile kendisi için TMK 197 gereği TEDBİR NAFAKASI DAVASI açmak istemesi halinde;

1-Kadının davacıyı belirtirken "sadece kendi adını yazması yeterli mi yoksa müşterek çocuğa velayeten "demek gerekir mi"

2-Nafaka davasında talep tam olarak ne şekilde olmalıdır? Dava sırasında tedbiren nafaka talebinde bulunulması gerekir mi? Mahkemelerin bu konuda uygulaması nedir?

Görüşlerinizi paylaşır mısınız?Şimdiden teşekkürler...

Saygılarımla...

Çocuk reşitse zaten nafaka hükmü kurulmayacaktır.Çocuk reşit değilse ayrıca çocuğun adının yazılmasına gerek yok.

Boşanma davasıyla birlikte açılan nafaka talebinde eş ve çocuklar için ayrı ayrı tedbir nafakası talebinde bulunmak gerek.Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren ise iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilmesi taleplerinde bulunulabilir.

Saygılar.
Old 11-12-2009, 21:18   #8
cesur_yürek

İnceleme Ek açıklamalar,Katkı

Boşanma davasıyla birlikte talep edilen tedbir nafakalarının ayrı ayrı talep edilmesi şu şekilde olur:

Davacı eş için 350 tl tedbir nafakasına ,kararının kesinleşmesinden itibaren yoksulluk nafakası olarak devamına

Çocuk için 150 tl tedbir nakafasına ,kararın kesinleşmesinden itibaren iştirak nafakası olarak devamına

Diğer çocuk için 150 tl tedbir nafakasına,kararın kesinleşmesinden itibaren iştirak nafakası olark devamına

toplam 650 tl tedbir nafakasına hükmedilmesine...

Not:Reşit çocuk için tedbir nafakası talebinde bulunulamaz.Reşit çocuk, şartları mevcutsa yardım nafakası davasını ayrı ,bağımsız bir dava olarak açabilir.

İyi çalışmalar.Saygılarımla
Old 13-12-2009, 15:29   #9
Hukuka Saygı

Ben pratik bir çözüm önereyim. Eşinden ayrı yaşayan kadın, herhangi bir geliri bulunmadığı takdirde, doğrudan doğruya kendi adına dava açarak, hem kendisi, hem de reşit olmayan çocuğu için yardım nafakası isteyebilir.
Old 13-12-2009, 17:17   #10
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Hukuka Saygı
Ben pratik bir çözüm önereyim. Eşinden ayrı yaşayan kadın, herhangi bir geliri bulunmadığı takdirde, doğrudan doğruya kendi adına dava açarak, hem kendisi, hem de reşit olmayan çocuğu için yardım nafakası isteyebilir.

Peki eşi ,kadına karşı boşanma davası açmışsa ?

Boşanma gerçekleştikten sonra kadın, eşinden yardım nafakası isteyemeceğine göre pek de pratik bir çözüm olmayacağı kanaatindeyim.
Old 14-12-2009, 10:12   #11
nizar

Ben 2 çocuk ve kadının kendisi için AYRI BİR TEDBİR NAFAKASI DAVASI (boşanma davası açmadan)açması halinde neticei talep ne şekilde olmalıdır diye sormuştum.

Yanıtlarsanız çok sevinirim.
Old 14-12-2009, 11:51   #12
miss_lawyer

Ben 2 çocuk ve kadının kendisi için AYRI BİR TEDBİR NAFAKASI DAVASI (boşanma davası açmadan)açması halinde neticei talep ne şekilde olmalıdır diye sormuştum.

Yanıtlarsanız çok sevinirim

Netice-i Talep: Yukarıda açıklamış olduğum nedenlerle ve yargılama esnasında ortaya çıkacak durumlar karşısında açmış olduğum tedbir nafakası davasının kabulü ile müvekkil X için aylık.... TL müşterek çocuk Y için aylık .... TL tedbir nafakasına hükmedilmesini, yargılama masrafları ile vekalet ücretinin karşı tarafa yüklenmesini saygılarımla vekaleten talep ve arz ederim
Old 14-12-2009, 15:46   #13
cesur_yürek

Bir başka örnek :

Yukarıda kısaca arz ve izah ettiğimiz sebeplerden ötürü
1-)davanın kabulüne ,
2-)müvekkil için aylık 200,00 Türk Lirası
3-)müşterek çocuk için 100,00 Türk Lirası olmak üzere

toplam 300,00 Türk Lirasının davalıdan alınarak davacıya ödenmesine, yargılama giderleri ve vekâlet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim. …/…/…
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi