Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi- dairelerin haczi

Yanıt
Old 24-06-2008, 10:20   #1
FYLOZOF

 
Varsayılan Kat karşılığı inşaat sözleşmesi- dairelerin haczi

Müvekkilin bir borçlusu var, mütehaitlik yapıyor. müvekkil bu müteahite ait ve ortağına ait, noterden düzenlenmiş, kat karşılığı inşaat sözleşmesi getirdi.
Bu sözleşmeye göre, borçlumuz olan müteahit, bazı vatandaşlarla kat karşılığı inşaat sözlemşesi yapmış, sözleşmede arsa karşılığı 18 daire yapılacağı ve bu dairelerin, 6 sının arsa sahip lerine geri kalan daire ve dükkanların, borçlumuz müteahite verileceği belirtilmiş.
Biz bu sözleşmeye göre ne yapabiliriz, daireler tamamlanmış ancak henüz tapuya işenmemiş. Borçlu müteahitten alacağımız nasıl tahsil edebiliriz.
Bu dairelerle ilgili neyapabiliriz?. saygılar..
Old 24-06-2008, 11:05   #2
Av.Nilay TOPRAK

 
Varsayılan

Aynı durumda bizim de borçlumuz var,kat karşılığında inşaat yaptığını biliyoruz fakat,elimizde sözleşme yok.Bu şekilde sözleşmelerin temini mümkün mü,temin eldiğinde nasıl hareket edilmeli?

SAYGILARIMLA...
Old 24-06-2008, 12:01   #3
Av. Nurten Kozan

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;
Borçlunun alacaklarının haczi mümkün olmakla, borçlu müteahhitin kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle alabileceği taşınmazlar üzerine haciz konulması mümkün. Bunun için sözleşme örneğini icra dosyasına ibraz ederek, sözleşmeye göre müteahhitte ait olacak taşınmazların üzerine haciz konulmasını talep etmeniz halinde haciz uygulanacaktır. Haciz işleminden sonra, icra müdürlüğünden yetki alarak, taşınmazların borçlu adına tescili istemli dava açmak gerekecektir. Taşınmazların borçlu adına tescili ise, inşaat sözleşmesine göre borçlu müteahhidin sözleşmeye göre edimlerini yerine getirmiş olması halinde mümkün olacaktır.
Kolaylıklar dilerim...
Old 24-06-2008, 14:17   #4
FYLOZOF

 
Varsayılan

Nurten Hanım çok tşk. ler, ancak, şu anda , üzerine inşaat yapılan taşınmaz sanırım, hala arsa sahibi adınadır. sözleşmeyi tapuya şerh edip etmediklerini araştıracağım, yoksa haciz koymak mümkün değil.
Nilay hanım, sözleşmeyi noterden temin etim. borçlunuz nerde inşaat yapıyor ise, o yerin noterlerine , dosyadan müzekkere yazdırın, varsa öyle bir sözleşme noterin cevabi yazısında çıkar.
Benim konuya dönersek, taşınmazın borçlu adına tescilini talep eder isek, sanırım, tescille ilgili bütün masrafları bizim yapmamız gerekir, inşaatın ssk borcu vs. altından çıkılmaz, baya yüklü bir masraf çıkar. bundan başka da bir çözüm görünmüyor.
Old 24-06-2008, 16:42   #5
aysun

 
Varsayılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi haciz

Eğer arsayı ;müteahhidin inşaat yaptığı arsayı biliyorsanız ada parseliyle belediye imar müdürlüğünden sözleşme örneğini isteyebilirsiniz.Tapuya şerh verilmesine gerek yok.
Old 24-06-2008, 17:24   #6
tekinasl

 
Varsayılan

arsa sahibine 89/1 gönderin. sonuçta müteahhidin arsa sahibinde daire alacağı mevcuttur.
Old 16-03-2009, 17:18   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Alıntı:

Sayın Meslektaşım;
Borçlunun alacaklarının haczi mümkün olmakla, borçlu müteahhitin kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle alabileceği taşınmazlar üzerine haciz konulması mümkün
.

Aynı şekilde -haciz imkanı yoksa- taşınmaz üzerine "ihtiyati tedbir" koyulabilmesi mümkün müdür?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kat karşılığı inşaat sözleşmesi hırs Meslektaşların Soruları 3 28-03-2011 12:20
taşınmaz mal satış vaadi sözleşmesi yolu ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi üzerinde umutazguler Meslektaşların Soruları 2 25-06-2010 12:58
Kat karşılığı inşaat sözleşmesi Av.SEVİM ATALAY Meslektaşların Soruları 18 12-02-2010 13:06
Kat karşılığı inşaat sözleşmesi Fevzi Yavuz Borçlar Hukuku Çalışma Grubu 8 07-06-2008 11:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03066993 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.