Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

harici taksim sözleşmesi, izalei şuyuu, vekaletle satış

Yanıt
Old 11-06-2008, 17:40   #1
ayşesönmeznacar

 
Varsayılan harici taksim sözleşmesi, izalei şuyuu, vekaletle satış

Merhabalar, İçinden çıkamadığım bir konuda acilen yardımlarınızı bekliyorum.

Miras bırakandan 3 kardeşe, 2 tane (3+1) 3 tane (2+1) olmak üzere toplam 5 daire miras kalmıştır. Kardeşler 2 tane (2+1) daire A’nın olması, geriye kalan 3 dairenin satılıp bedellerinin B ve C arasında paylaşılması yönünde sözlü olarak anlaşıyorlar. A kendisine kalan daireleri kiraya verip, 2 yıl süreyle bu dairelerin kiraları kendisi alıyor. A ve B C’ye vekaletname veriyorlar. C kendi adına asaleten A ve B adına vekaleten 2 daireyi satıyor. Satış bedelinin bir kısmını B’nin hesabına yatırıyor. Kalan para uhdesindeyken ölüyor. C nin mirasçıları A ve B’ye karşı izale-i şuyuu davası açıyorlar. Ancak bu davada satılan 2 daireden veya bedelinden bahsetmiyorlar. Ben A’yı temsil ediyorum. Sorularım şunlar:

1-Kardeşler arasında harici taksim sözleşmesinin, izale-i şuyuu davasında etkisi olabilir mi? Kiraya verip, 2 yıl süreyle kira bedellerini almak fiili kullanım teşkil eder mi? Taksim sözleşmesiyle A’ya bırakılan dairelerin tapusunun A adına tescili mümkün müdür?
2-Değil ise C nin uhdesinde kalan satış parasının A nın payına düşen kısmı ne tür bir davayla istenebilir.

Konuya ilişkin Yargıtay kararlarını ve görüşlerinizi bekliyor, ilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 12-06-2008, 10:42   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan Vekalet sözleşmesine dayanılarak talepte bulunulabilir

TMK.nun 676/3 maddesine göre miras taksim sözleşmelerinin geçerliliği yazılı olarak yapılmasına bağlıdır. Harici sözleşmeler hüküm ifade etmez.

Fiili paylaşım . kat mülkiyetinin kurulması suretiyle taksimde her mirasçıya bir daire isabet etmesi halinde dikkate alınabilir ki; olayda böyle bir özellik yoktur.

BK.nun 390/2 mad.göre , vekil vekaleti iyi bir surette ifaya zorunludur. Yani taşınmazı emsaline uygun olarak en iyi fiyatla satmak zorundadır. 392 maddeya göre de vekilin hesap verme yani satış parasını müvekkiline ödeme borcu vardır. Bu maddelere dayanılarak , dairelerin satiş tarihindeki emsale uygun bedeli ( A) nın payı oranında vekil ( C) nin mirasçılarından talep edilebilir. Bu gibi davalar 5 yıllık zamanaşımaına tabidir.

Böyle bir davanın açılması ve ayrıca dairenin ( A ) tarafından kiraya verilmesi ortaklığın giderilmesi davasını önleyemez.

Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tapu Dışı (Harici) Satış Av.Elvan Akkaya Eşya Hukuku Çalışma Grubu 11 06-06-2014 10:50
Ortaklığın Giderilmesi-Aynen Taksim ve Satış Talebi Kemosabe Meslektaşların Soruları 4 09-05-2012 11:25
ortaklığın giderilmesi davası ve taksim sözleşmesi av.ersen Meslektaşların Soruları 3 26-04-2009 12:52
rızai taksim sözleşmesi ve ispat nazell Meslektaşların Soruları 2 01-10-2007 23:36


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02644610 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.