Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hırsızlık sonucu çalınan kimlikle işlem tesisi

Yanıt
Old 28-05-2008, 23:26   #1
wolfuykucu

 
Varsayılan Hırsızlık sonucu çalınan kimlikle işlem tesisi

Sevgili Turkhukuksitesi üyeleri;
Başıma gelen ilginç olayı önerilerinizi de almak için sizinle paylaşmak istedim.Yaklaşık bir yıl önce içinde kimliklerimle beraber cüzdanımı çaldırdım.Çaldırdığımı anlayınca karakola gittim ve ifade verdim,bu olay Bakırköy meydan civarında yaşandı,tabi çabalar nafile,bari cüzdanımı bi tarafa atsalar dedim aradım yollara civara baktım yok.Kimliklerimin yasadışı kullanılmasından korktum..korktuğum zannedersem 3 gün önce başıma geldi..telefondaki ses gaziantepte üzerime kayıtlı arsayı almak istedğini söyleyince şok oldum.Aracı bir emlakçı satıyormuş.Üstelik tapuda soyadım değişmiş olarak gözüktüğünü söyleyince aracının tlf istedim vermedi telefonu kapattı ertesi gün derhal savcılığa gittim dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulundum muhabere yoluyla hatta savcı önceki vakayla ilgili olarak buraya da duyuruda bulunabilrisiniz dedi..Şimdi ben önce ilanda bulunmuştum hükümsüzdür diye kimliklerim için tekrar ilan vereyim mi gaziantepte üzerime kayıtlı mal olup olmadığını öğrenmenin yolu varmı sizce ayrıca varsa başka tavsiyeleriniz alabilirim.
Başınızı ağrıttıysam özür dilerim ama eminim size de ilginç gelecek bu acı tecrübemi paylaşayım istedim.Saygılar...!
Old 28-05-2008, 23:50   #2
Jeanne D'arc

 
Varsayılan

Sayın wolfuykucu,

Sizin için artık geç ama belki başkaları için önlem olması bakımından:
Bu tip kimlik kayıplarında "Hükümsüzdür" diye asla ilan vermeyiniz. Sahte kimlikle işlem yapanların bir çoğu, bu ilanları takip ederek orada verilen bilgilerden hareket etmekteler. Bazı suç örgütlerinin çalışma prensibi bunun üzerine kuruludur.

Gaziantep'teki gayrimenkul gerçekten sizin ise hemen tapu sicil müdürlüğü ile irtibat kurunuz. Telefonunu bulup, arayabilirsiniz. Müdüre durumu anlatın ve işlem yapılmamasını isteyiniz. Ayrıca bu talebinizi yazılı olarak da noterden ihtar çekmek suretiyle ve acele posta ya da kargo yoluyla gönderiniz.

Gayrimenkule ya da ilana dair herhangi bir veri varsa elinizde, internette Gaziantep'teki emlakçıları arayarak da belki bir ipucu yakalayabilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgileri savcılık dosyalarına da bildiriniz.

Nüfus bilgilerinizi tetkik ederek, soyadınızla ilgili bir tasarrufta bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

İlginç olan, sizin telefonunuza nasıl ulaştıkları?

Gaziantep'te ayni isim-soyisimli birinin bulunması ve ona ait gayrimenkulun satılması anında, emlakçıyı ortadan çıkarmak isteyen alıcının isimle arama yapması neticesi size ulaşmış olması da olasıdır.

Bu şikayetinize bağlı olarak açılan soruşturma dosyasınızdaki bilgi/gelişmeleri, cüzdanınızın çalınmasıyla ilgili soruşturma dosyasına da bildirmeniz, maddi gerçeğin ortaya çıkması ve faillerin cezalandırılması bakımından yararlı olacaktır.

Gaziantep'teki Tapu Müdürlüğü'ne faks yoluyla yazılı olarak başvurmanız halinde bilgi edinmeniz mümkün olabilir.

İvedilikle sabıka kaydınızı kontrol etmenizi öneririm.

Geçmiş olsun.
Old 29-05-2008, 10:43   #3
wolfuykucu

 
Varsayılan

Sayın üye öncelikle teşelkkür ederim cevabınız için ben avukatlık stajımı yaptım ve kısa süre sonra bıraktım; ama şu an başka bir yerde kamu görevlisi olarak çalışıyorum,cüzdanımda avukatlık kimliğim de vardı, arayan kişi benim cep tlf numaramı Gaziantep barosundan aldığın söyledi.Bu arada benim Gaziantepte tapuda kayıtlı hiçbir mülküm yok.Simdi merak ettiğim sorular şunlar:

1)Benim cüzdanım gaziantepe nasıl gitmiş,bu organize bir işmi
2)Adıma tapuda arazi olduğu söyleniyor,aracının satması için de vekalet gerekmezmi,nasıl alınmış veya kim mağdur edilmiş
3)Daha ilginci tapu kaydında soyadım değiştiğini söyledi ne dersiniz bunun için mahkeme ilamı gerekmezmi
4)En önemlisi savcı bey rahat ol dedi ama benim tüm bu ifadelerim ve suç durusuna karşın cezai/hukuki sorumluluğum doğar mı ne dersiniz.Bilenler cevaplasın lütfen...!
Old 29-05-2008, 14:13   #4
Jeanne D'arc

 
Varsayılan

Sayın wolfuykucu,

1)Gaziantep Barosu'nda adınızla kayıtlı bir avukat var mı, kontrol ediniz. Gaziantep Barosu'nun internet sitesinden ya da Barolar Birliği'nin avukat arama linkinden yapabilirsiniz. Sonraki yapacaklarınız bu sorunun cevabına göre şekillenecektir.

2)İçinizin rahat etmesi bakımından; başınıza gelen olayı anlatmak suretiyle, sorularınızı da sorarak, yazılı olarak Gaziantep Tapu Müdürlüğü'ne başvurunuz.

3)
Alıntı:
Benim cüzdanım gaziantepe nasıl gitmiş,bu organize bir işmi

Onlarca şekilde olabilir. Bu sorunun cevabının, ulaşmak istediğiniz çözümlerde önemi yok. Yine içinizin rahat etmesi bakımından belirtmek de fayda var. Cüzdanınızı, kimlik belgelerinizi hiç kaybetmemiş olsaydınız bile, yine de kimlik bilgilerinizin kullanılması yoluyla adınıza kimlik belgesi çıkarılabilirdi. Nitekim bir müvekkilim nüfus cüzdanını kaybetmediği halde, kimlik bilgileri kullanılmak suretiyle başka bir şahsın fotoğrafıyla nüfus müdürlüğünden çıkartılarak kullanılmıştır.

Alıntı:

Adıma tapuda arazi olduğu söyleniyor, aracının satması için de vekalet gerekmez mi, nasıl alınmış veya kim mağdur edilmiş.

Sizin adınıza, sizin kimlik bilgilerinizle ve fakat başka bir şahsın fotoğrafı ile bir kimlik belgesi çıkarıldıysa eğer, sizin hiç haberiniz olmadan adınıza mal edinilebilir, vekalet verilebilir, mallarınız satılabilir, borçlanılabilinir, çek keşide edilebilinir, suç işlenebilinir, sabıka edinilebilir, vs...

İhtimali sorularınızla bir yere varmak zor. Öncelikle, en yakın nüfus müdürlüğünden adınız üzerinde bir değişiklik var mı, bunu kontrol ediniz. Yine Gaziantep Tapu Sicil Müdürlüğü ve Gaziantep Barosu'ndan gerekli bilgileri toparlayınız. Sorularınız, cevapları ve dahi çözüm yolları, ancak ondan sonra netleşecektir.

Böyle bir gayrimenkul varsa, durumu anlatan dilekçe ile başvurup, olası mağduriyetlerin ve sahteciliklerin önlenmesi için tedbir uygulanmasını, işlem yapılmamasını talep ediniz. Gaziantep'teki noterlere ihtar çekerek, vekaletin sahte olduğunu bildiriniz.

Alıntı:
Tapu kaydında soyadımın değiştiğini söyledi ne dersiniz bunun için mahkeme ilamı gerekmezmi

Soyadı değişikliği için mahkeme ilamı gereklidir. Ama sizin yerinize geçen biri bunu da yapabilecektir.

Alıntı:
En önemlisi savcı bey rahat ol dedi ama benim tüm bu ifadelerim ve suç durusuna karşın cezai/hukuki sorumluluğum doğar mı ne dersiniz.

Ne olup-bittiğini bilmeden -bilenlerin dahi- cevaplaması zor. Adınıza sahte kimlikle işlemler yapıldıysa, o işlemlerden hukuki/cezai sonuç doğuyorsa; tüm bu işlemlerin görünüşteki sorumlusu siz olursunuz. Ancak ispat edebildiğiniz ölçüde daha sonra yapılacak iş/işlemlerle bunlardan kurtulabilirsiniz. Örneğin sahte kurulan şirketi iptal ettirebilir, vergi kaydını terkin ettirebilir, karşılıksız çek davasından almış olduğunuz mahkumiyetin iptali ile beraat kararı alabilirsiniz, gibi...

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yasa değişikliği ile kat mülkiyeti tesisi Av.Beyhan Meslektaşların Soruları 3 15-06-2009 13:47
Kasko sigortasını yenilememe akabinde hırsızlık sonucu taşıtın çalınması chaglar Meslektaşların Soruları 3 14-01-2008 15:50
ipotek tesisi avukatsamil Meslektaşların Soruları 2 07-04-2007 06:53
Hırsızlık Sonucu Çalınan Kredi Kartı - Nakit Çekimi - Bankanın Sorumluluğu av_metehan Meslektaşların Soruları 2 12-01-2007 03:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03528500 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.