Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Dosyasına Delil ve Tanık Sunulması

Konuyu Kilitleyin
Old 27-05-2008, 12:10   #1
Konuk

 
Varsayılan Boşanma Dosyasına Delil ve Tanık Sunulması

Sayın Hukukçular,
Davacı konumunda olduğum boşanma davasının 1.ve 2.duruşmasına benim dışımda giren olmadı. Hakim, 3.duruşmaya erteledi ve bana tanık ve delil sunmam için 10 günlük kesin süre verdi.
1. Dosyaya tanık sunmanın pratik olarak yolu tam olarak nasıldır?Matbu bir evrağı var mıdır?
2. Tanığa gerekli bildirimi ben yaparsam, yine de dosyaya tebligat masrafı ödemem gerekir mi?
3. Tanık/tanıklar 3.duruşma günü davalı-davacı ile birlikte mi dinlenir yoksa duruşma dışında mı görüşmeye çağrılır?
4. Kusurlu olan eşim boşanmak istemediği için 3.duruşmaya da gelmeyecek. O gelmese dahi, 3.duruşmada tanıkların dinlenmesi sonucunda davanın düşmesi, duruşmanın yeniden ertelenmesi veya boşanma kararı çıkma olasılığı nasıldır?
5. Sunacağım tanıkların kimliğinden eşimin haberdar olmasını istemiyorum, çünkü benim lehime ifade verecek olmaları eşimi çok incitir. Duruşmaya gelmeyeceği için mahkemede karşılaşmaları olasılığı düşük. Dava bitişinde eşime de yapılacak herhangi bir tebligatta tanıkların kimlik bilgilerine ve ifadelerine de yer verilir mi?
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Old 27-05-2008, 12:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın konuk;

1-Aile Mahkemesi Yargıçlığı'na hitaben dosya numaranızın da yer aldığı bir dilekçe ile tanık isim soyad ve adreslerini yazılı olarak mutlaka sonduruşma tarihinden itibaren 10 gün içinde bildiriniz.

2-Öncelikli olarak bunu yaptıktan sonra yeni verilen duruşma tarihinde tanıklarınızı hazır edebilirsiniz yalnız o tarihte dinleyip dinlememe taktiri mahkemeye aittir.

Usule göre tanıkların davetiye ile çağrılmasına ve belirtilen duruşma gününde dinlenilmesine de ayrıca karar verilmektedir.

Dediğimiz gibi mahkmenin taktiri ve tavrına göre hazır bulundurduğunuz tanıkların dinlenilmesini talep ediniz hakimce uygun görülmez ise yasal tebligat çıkarılması gerekecektir.

3-Tüm tanıklar katılmış ise (eşinizin takip etmediğini söylemişsiniz yine gelmezse yokluğunda) davalı ve davacı varsa vekilleri huzurunda dinlenir. Ayrı bir mekanda dinlenme söz konusu değildir.

4-Eşiniz gelmese dahi tanıklar dinlenir.Duruşma büyük olasılıkla tanık ifadelerinin değerlendirilmesi için ertelenir.Karar EŞİNİZİN YOKLUĞUNDA DA VERİLİR.

Herhangi bir karar tarihi vermek mümkün değildir.

5-Sayın Konuk, gerekçeli boşanma kararında çoğunlukla hükme esas alınan tanık ifadelerinin önemli hususlarına yer verilir.

Davanızın gereksiz yere uzamaması için bir meslektaşımızdan davanızın takibinde hukuki destek almanızda yarar vardır.

Maddi durumunuszun elverişsizliği halinde bulunduğunuz il Baro'suna yapacağınız müracaat ile tarafınıza avukat tayin edilecektir.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İtirazın İptali,Fatura,Delil,Tanık... mevzu hukuk Meslektaşların Soruları 11 18-01-2014 00:27
Delil ve Boşanma Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 22-04-2008 18:45
Boşanma davasında p.c kayıtları delil olabilir mi? üye18721 Meslektaşların Soruları 3 21-02-2008 14:55
delil ve tanık listesi AV.SANEM Meslektaşların Soruları 4 06-09-2007 14:23
kesin süre,delil listesinin sunulması,celb edilecek deliller için masrafın verilmemes av.sinem Meslektaşların Soruları 3 13-07-2007 15:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02570105 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.